Nowa wersja flagowca COROS. Czy Vertix 2 podbije rynek zegarków sportowych?

COROS, amerykański producent zegarków sportowych wprowadził na rynek drugą wersję multisportowego modelu Vertix. Urządzenie wyróżnia m.in. bateria, która jak czytamy w komunikacie prasowym jest „najmocniejsza na globalnym rynku”, a także system GPS o podwójnej częstotliwości. O wszystkich zmianach względem pierwszej odsłony modelu przeczytacie w tym tekście. 

Producent podkreśla, że Vertix 2 wykonany jest z niezwykle trwałych materiałów. Ekran pokryty jest szkłem szafirowym z powłoką diamentopodobną (DLC). Z kolei nowa tytanowa koperta jest trzykrotnie bardziej odporna na zarysowania niż w pierwszej wersji flagowca COROS.

GPS o podwójnej częstotliwości

Vertix 2 wyposażony jest w system GPS o podwójnej częstotliwości, umożliwiający precyzyjne ustalanie lokalizacji nawet w najtrudniejszym środowisku, takim jak góry, wąwozy, lasy czy obszary miejskie. Nowy moduł GPS zapewnia znacznie wyższą dokładność nawigacji w niekorzystnych warunkach, w których sygnał z satelitów jest ograniczany. Zegarek lepiej będzie sobie radził z określaniem pozycji również tam, gdzie występują zakłócenia z powodu wysokich budynków lub innych, dużych struktur fizycznych.

Nowy zegarek COROS może komunikować się ze wszystkimi pięcioma głównymi systemami satelitarnymi (GPS, GLONASS, Galileo, QZSS i Beidou), korzystając z dwóch głównych pasm częstotliwości (L1 + L5) jednocześnie. Dotychczas L5 (1176 MHz) nadawany był w paśmie radiowym zarezerwowanym wyłącznie dla służb bezpieczeństwa lotniczego. Charakteryzuje go wyższa moc, większa przepustowość i szybkość transmisji. Producent podkreśla, że COROS Vertix 2 to pierwszy na świecie zegarek GPS korzystający z tego pasma.

Włączając tryb „wszystkie systemy  + podwójna częstotliwość”, użytkownicy mają zauważyć poprawę w ustalaniu lokalizacji – nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach terenowych.

Mapa świata w trybie offline

Jak twierdzi COROS, Vertix 2 to jedyny zegarek, który oferuje mapę świata offline dostępną w trybach: Landscape, Topo i Hybrid. Produkt jest fabrycznie wyposażony w pełną globalną mapę krajobrazową. Mapy topograficzne poszczególnych regionów można bezpłatnie pobrać ze strony coros.com.

Projektanci zadbali nie tylko o funkcjonalność, ale również o wygodę użytkowania nawigacji. Mapę w najnowszej odsłonie Vertixa można przybliżać lub oddalać za pomocą cyfrowego pokrętła lub korzystając z wysoce responsywnego ekranu dotykowego.

Całkowicie nowy 1,4’’ ekran dotykowy o rozdzielczości 280 x 280 px (64 kolory) zapewnia znacznie lepsze wrażenia wizualne. Użytkownicy Vertix 2 będą mogli wyświetlić na ekranie jeszcze więcej danych, a także mapy i trasy w pełnym kolorze. W trybie treningowym nowy COROS obsługuje aż do ośmiu pól danych na jednym widoku.

Ile wytrzyma bateria?

Dzięki nowej baterii o dużej gęstości energii, Vertix 2 pracuje prawie dwa razy dłużej niż bateria zastosowana w pierwszej odsłonie modelu. Producent deklaruje, że przy codziennym użytkowaniu energii wystarczy na 60 dni, a po włączeniu trybu Full GPS (pomiar co sekundę) bateria wytrzyma 140 godzin. Jeśli użytkownik oprócz opcji Full GPS podczas treningu będzie słuchać muzyki, zegarek na jednym ładowaniu popracuje 35 godzin.

Przy nawigacji z wykorzystaniem wszystkich systemów satelitarnych nowy Vertix będzie działał maksymalnie do 90 godzin.  Trzy razy krócej wytrzyma bateria, jeśli dodatkowo użytkownik podczas aktywności uruchomi odtwarzacz muzyki. Po włączeniu opcji podwójnej częstotliwości energii wystarczy na 50 godzin. Najdłużej, bo aż 240 godzin zegarek będzie pracował w trybie UltraMax.

Większa moc obliczeniowa

Jak informuje COROS, procesor nowej generacji zastosowany w modelu Vertix 2 zapewnia 20 procentowy wzrost wydajności w porównaniu z pierwszą wersją zegarka. Urządzenie zostało wyposażone w pamięć wewnętrzną o pojemności 32 GB do zapisywania muzyki, map, tras, danych treningowych i przyszłych aktualizacji oprogramowania.

Nowy interfejs użytkownika pozwala na pełne wykorzystanie potencjału cyfrowego pokrętła. Wszystkie kluczowe informacje są dostępne w widżetach – wystarczy, że użytkownik je obróci. Ulepszony ekran dotykowy umożliwia wykonywanie niektórych czynności za pomocą palca i ekranu dotykowego, co pozwala na precyzyjną kontrolę podczas nawigacji, a także na łatwy dostęp do pól muzycznych i danych treningowych.

Za pomocą modelu Vertix 2 można wykonać EKG i zmierzyć HRV oraz poziom stresu (zarówno podczas treningu, jak i w życiu codziennym), co pomaga zwiększyć wydajność i zoptymalizować plan treningowy oraz regeneracyjny.

Połączy się z Wi-Fi i kamerą

Wbudowany moduł Wi-Fi umożliwi szybki i bezproblemowy sposób pobierania nowych aktualizacji oprogramowania z serwerów COROS – bezpośrednio z poziomu zegarka. Zegarek można sparować z kamerą Insta360 (Insta360 Go 2, One X2 i One R), aby sterować nią z poziomu nadgarstka. Można np. umieścić kamerę na statywie i stworzyć bardziej kreatywne ujęcia.

Nowy model oferuje również możliwość przesyłania i słuchania muzyki przechowywanej na urządzeniu po sparowaniu zegarka ze słuchawkami przy użyciu technologii Bluetooth. Producent zapewnia, że funkcje związane z odtwarzaniem muzyki będą rozwijane w nadchodzących aktualizacjach oprogramowania.

Vertix 2 sprzedawany będzie w wytrzymałym, wodoodpornym futerale – można go używać do bezpiecznego przechowywania telefonu, kluczy czy portfela.

COROS Vertix 2 dostępny będzie jesienią w czołowych sklepach biegowych oraz outdoorowo – sportowych, oferujących zegarki GPS.  Nabyć będzie go można w dwóch opcjach kolorystycznych Obsidian i Lava, wraz z paskami w kolorach Coral, Grey, Yellow, Black, Green Navy.

Sugerowana cena detaliczna wynosić będzie około 3,3 tysiąca złotych.

Źródło: Raven