30. PZLA Mistrzostwa Polski w półmaratonie. Złoto dla Kabata i Jackiewicz

Damian Kabat i Monika Jackiewicz wygrali 30. PZLA Mistrzostwa Polski w półmaratonie, które wczoraj odbyły się w Bydgoszczy. Trasa zawodów została wytyczona na terenie Leśnego Parku Myślęcinek.

Samotny bieg Kabata

Emocje w rywalizacji o złoty medal wśród mężczyzn skończyły się już na pierwszych kilometrach. Damian Kabat ruszył mocno i szybko okazało się, że tego dnia nie będzie miał sobie równych. 31-latek dotarł do mety z przewagą prawie minuty nad kolejnym zawodnikiem. Uzyskał czas 1:04:32, który jest jego nowym rekordem życiowym na dystansie półmaratonu.

– Od początku tempo było około 3 minut na kilometr. Po trzecim kilometrze zostałem sam i musiałem walczyć sam ze sobą i z lekkim wiatrem. Wytrzymałem do końca – skomentował dla TVP Bydgoszcz swój występ Damian Kabat.

Srebrny medal wywalczył Adam Głogowski (1:05:27), a brązowy Dariusz Boratyński (1:05:55).

Jackiewicz stopień wyżej

Inny przebieg niż u mężczyzn miała walka o złoty medal wśród kobiet. Przez ponad 15km na czele znajdowały się dwie zawodniczki – Monika Jackiewicz i Paulina Kaczyńska. W końcówce tempo podkręciła ta pierwsza i ostatecznie wygrała z wynikiem 1:13:31. Dla Jackiewicz to już drugi medal mistrzostw Polski w półmaratonie wywalczony w Bydgoszczy. Przed rokiem 28-latka była tutaj druga.

Paulina Kaczyńska finiszowała druga z czasem 1:13:56, a brązowy medal zdobyła Anna Łapińska, która zameldowała się na mecie z wynikiem 1:20:20.

Niska frekwencja

Zawody w Bydgoszczy ukończyło tylko 15 mężczyzn i 5 kobiet. Wpływ na niską frekwencję na mistrzostwach mógł mieć termin zawodów oraz sezon olimpijski. Już za tydzień sześcioro zawodników (Izabela Paszkiewicz, Iwona Bernardelli, Aleksandra Brzezińska, Szymon Kulka, Błażej Brzeziński, Kamil Karbowiak) pobiegnie w maratonie w Berlinie.

Poza tym sezon zakończyła już szóstka czołowych długodystansowców (Marcin Chabowski, Arkadiusz Gardzielewski, Adam Nowicki, Karolina Nadolska, Aleksandra Lisowska, Angelika Mach). Wszyscy startowali w sierpniu w biegu maratońskim na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.