Ile rekordów świata padło dotychczas w butach z kolekcji adidas Adizero?

W 2021 roku ponad połowa (54%) biegaczy adidas startujących w 50 największych biegach ulicznych na świecie sięgnęła po zwycięstwo nosząc buty adidas Adizero. Od premiery przełomowego modelu Adizero Adios Pro na wiosnę 2020 roku, technologia stosowana w butach startowych z serii Adizero przyczyniła się do ustanowienia aż 7 rekordów świata.

Jak zawodnicy adidas radzili sobie w Majorsach?

W zeszłorocznych zawodach z cyklu World Marathon Majors zawodnicy i zawodniczki biegający w adidas Adizero sześciokrotnie przekroczyli linię mety jako pierwsi. Przeciwników wyprzedzili średnio 27 sekund. Kolejne sześć razy stawali na podium. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wyczyn Peres Jepchirchir, której udało się powtórzyć wyczyn słynnej Mary Keitany. Kenijka w jednym roku sięgnęła po olimpijskie złoto na dystansie maratonu oraz zwyciężyła w biegu należącym do prestiżowego prestiżowego cyklu WMM. Dokonała tego w listopadzie w Nowym Jorku.

Biegający w Adizero Adios Pro 2 Etiopczyk Guye Adola, rozpoczął w Berlinie serię zwycięstw w największych światowych maratonach. Następnie Kenijka Joceline Jepkosgei, która biegła w tym samym modelu butów, zwyciężyła w Londynie z czasem 2:17:43. W Bostonie zawodnicy adidas z Kenii Benson Kipruto i Diana Kipyokei wygrali mając na nogach buty Adizero  Adios Pro 1. Zdobyli w ten sposób swój pierwszy dublet w sezonie. Drugi padł w Nowym Jorku, gdzie Albert Korir wygrał wyścig mężczyzn, a Peres Jepchirchir dobiegła jako pierwsza kobieta, oboje startowali w butach Adizero Adios Pro 2.

Siedem rekordów świata

Peres Jepchirchir otworzyła nowy rozdział dla serii Adizero pod koniec 2020 roku, kiedy pobiła rekord świata w kategorii Women’s Only w półmaratonie nie raz, ale dwukrotnie – w Pradze i w Gdyni. Kolejny rekord padł łupem Kibwotta Kandie, który podczas półmaratonu w Walencji osiągnął wynik 57:32.

Następnie, podczas zawodów Adizero: Road To Records, które odbyły się we wrześniu 2021 na specjalnym torze wokół siedziby adidas w niemieckim Herzogenaurach, w ciągu jednego dnia zostały ustanowione dwa nowe rekordy świata. Najlepszy wynik na dystansie 10km w kategorii Women’s Only został pobity przez tragicznie zmarłą Agnes Jebet Tirop. Dzięki wynikowi 30:01 poprawiła rekord świata sprzed 19 lat. Rekord świata w biegu kobiet na dystansie 5 km został złamany przez pochodzącą z Etopii Senbere Teferi, która zatrzymała zegar na 14:29, ustanawiając tym samym pierwszy rekord świata w najnowszym modelu kolekcji Adizero – Adizero Takumi Sen 8.

Rok 2021  przyniósł jeszcze dwa najlepsze wyniki w historii –  pierwszy w Genewie, gdzie Kalkidan Gezahegne zwyciężyła w w biegu wspólnym mężczyzn i kobiet 10km z czasem 29:38, a drugi w Lille, gdzie Dawit Seyaum w biegu mieszanym na 5km uzyskała czas 14:41.

– Jesteśmy niesamowicie dumni z tego, co nasi zawodnicy osiągnęli w tym sezonie w biegach ulicznych – mówi Alberto Uncini Manganelli, GM Running & Credibility Sports, adidas. – Nie było łatwo pracować w sezonie, który został skondensowany do kilku intensywnych miesięcy. Nasze zespoły pracowały bez wytchnienia, aby wprowadzić odpowiednie innowacje I zapewnić naszym sportowcom jak najlepsze produkty i wsparcie, celem uwolnienia ich maksymalnego potencjału. Dzięki temu biegacze mogli skupić się na jednej rzeczy: wygrywaniu – podkreśla.

Aby przesuwać granice

Adizeo to kolekcja adidas kierowana do zawodników, którzy pragną uwolnić swój potencjał i biegać jeszcze szybciej. Buty z tej serii zostały opracowane na bazie licznych testów oraz danych zebranych od najszybszych biegaczy. Wynikiem tych działań są wysokiej jakości, innowacyjne buty biegowe.

– Włożyliśmy niezliczone godziny pracy w rozwój kolekcji Adizero oraz w innowacje takie jak Lightstrike Pro i EnergyRods. Siedem zwycięstw w maratonach i siedem rekordów świata w ciągu jednego roku jest świadectwem tej ciężkiej pracy. Jednak to, co motywuje nasz zespół, to nie tylko osiągnięcie danej liczby czy rekordowego czasu. Chodzi o to, by przesuwać swoje granice, wprowadzać innowacje  i wspierać naszych sportowców w pisaniu historii na nowo – podsumowuje ekspert adidas.

Źródło: adidas