Ewa Swoboda śrubuje rekord Polski! Złamała barierę 7 sekund

Ewa Swoboda kolejny raz pobiła najlepszy w tym roku wynik na świecie w biegu na 60 metrów. Polka złamała barierę siedmiu sekund, uzyskując czas 6.99 podczas pierwszego dnia 66. PZLA Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu.

Swobodę cieszy bieganie 

Finał biegu na 60 metrów przez płotki był atrakcją pierwszego dnia mistrzostw kraju. Będąca w tym sezonie w kapitalnej formie Ewa Swoboda kolejny raz zachwyciła kibiców. Zawodniczka AZS AWF Katowice uzyskała najlepszy w tym roku wynik na świecie 6.99.

fot. Paweł Skraba

Jestem bardzo szczęśliwa, super, że się udało, że idę do przodu. Ciągle się poprawiam. Nauczyłam się cieszyć z biegania i bieganie jest dla mnie numerem jeden. Co będzie w Belgradzie? Co będzie, to będzie. Mam nadzieję, że będzie dobrze i chyba wszystko jest możliwe – mówiła Ewa Swoboda.

Faworyci mają finały 

Najlepsza w biegu na 1500 metrów była Angelika Cichocka, która w porannej sesji pewnie też awansowała do finału rywalizacji na 800 metrów.

Jeszcze tego w mojej karierze nie było, żebym miała jednego dnia dwa starty, ale celem jest Belgrad i przygotowanie dobrej dyspozycji. Zawsze patrzę wyżej, niż tylko na rywalizację w kraju. Na poważnych dużych imprezach będą trzy biegi, więc ten dzisiejsze starty rano i po południu oraz w niedzielę to będzie fajne przygotowanie mówiła Andżelika Cichocka.

fot. Paweł Skraba

W eliminacjach biegu na 400 metrów ze świetnej strony pokazała się Justyna ŚwiętyErsetic, która w niedzielę będzie bronić tytułu halowej mistrzyni Polski na tym dystansie.

Chciałam się przetrzeć przed finałem ipowalczyć o dobry tor w finale. Nadal jeszcze jestem w ciężkim treningu i mam nadzieję, że ten szczyt formy będzie właśnie na mistrzostwach świata. Zapewniłam już sobie start na nich, także już mam też spokojną głowę, ale chciałabym powalczyć jeszcze jutro o odobry rezultat, bo w Toruniu biega mi się rewelacyjnie – mówiła Justyna Święty-Ersetic.

Zadowolony z hali po porannej sesji wychodził też czterystumetrowiec Tymoteusz Zimny, który z drugim wynikiem awansował do finału.

Podobnie, jak Damian Czykier wracam z bardzo dalekiej podróży. Nie układała mi się współpraca z trenerem, a teraz pracują z trenerką Iwoną Baumgart i, jak widać, jestem już na lepszym poziomie. Teraz też wreszcie nic mnie nie boli, więc mam odpowiednie warunki do biegania. Mocno nastawiamy się na walkę w Belgradzie ze sztafetą – komentował Tymoteusz Zimny.

fot. Paweł Skraba

Spokojnie przez eliminacje przeszedł też Patryk Dobek, który z pierwszym czasem awansował do finału na 800 metrów.

Wydaje mi się, że pobiegłem według planu, tak jak chciał trener. Eliminacje są po to, żeby się przetrzeć, bo jednak dawno nie biegałem ośmiuset metrów. Staram się realizować to, czego chce trener. Wiadomo, czasami nie wyjdzie, ale na tych głównych imprezach pokazałem, że jednak fajnie się to sprawdza– mówił brązowy medalista igrzysk w Tokio.

Świetne pięcioboistki

Wielką gwiazdą pierwszego dnia zawodów była też Adrianna Sułek. Zawodniczka AZS UMCS Lublin uzyskała 4756 punktów, co jest najlepszym wynikiem w tym roku na świecie. Świetny wynik – 4593 punktów, czwarty tegoroczny na świecie – uzyskała także kolejna na podium pięcioboistka, Paulina Ligarska.

Chciałabym, żeby to był tylko lekki wiatr przed tornadem na mistrzostwach świata w Belgradzie. Trudno mi powiedzieć, czy moja forma, która, mam nadzieję, jeszcze urośnie zagwarantuje mi złoty medal, ale doskonale wiem, że w czterech z pięciu konkurencji mam jeszcze rezerwy i mogę je poprawić – mówiła Adrianna Sułek.

fot. Paweł Skraba

Co ciekawe, w niedzielę pięcioboistka może zdobyć swój drugi złoty medal, bo jest też zgłoszona do konkursu w skoku wzwyż, a jej wynik jest w tej chwili najlepszym tegorocznym wynikiem w Polsce w tej konkurencji.

Złoty medal w skoku wzwyż uzyskał Norbert Kobielski. Lekkoatleta MKS Inowrocław uzyskał bardzo dobry wynik 2,26 m, co dla niego jest sporą niespodzianką.

Pozostałe złote medale w pierwszym dniu zawodów wywalczyli Klaudia Siciarz (60 metrów przez płotki), Paulina Guba (pchnięcie kulą), Agnieszka Kaszuba (skok o tyczce), Dominik Kopeć (60 metrów), Michał Rozmys (1500 metrów) i Adrian Świderski (trójskok).

Zimowa stolica polskiej lekkiej atletyki 

Impreza kolejny raz odbywa się w Toruniu, który nazywany jest zimową stolicą polskiej lekkiej atletyki. Niedawno odbył się tu też najsilniej obsadzony polski mityng halowy ORLEN Copernicus Cup Toruń 2022, zaliczany do najbardziej prestiżowego cyklu tzw. złotej kategorii World Athletics Indoor Tour. Dla kibiców krajowy czempionat to ostatnia szansa na kibicowanie lekkoatletom przed rywalizacją w halowych mistrzostwach świata, które odbędą się w dniach 18-20 marca w Belgradzie.

Finały konkurencji 66. PZLA Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu

Kobiety

60 metrów
1. Ewa Swoboda (AZS-AWF Katowice) 6.99
2. Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) 7.12
3. Marika Popowicz-Drapała (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 7.28

1500 metrów
1. Angelika Cichocka (SKLA Sopot) 4:20.12
2. Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) 4:20.92
3. Eliza Megger (LKS Pszczyna) 4:21.22

60 metrów przez płotki
1. Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) 8.01
2. Klaudia Wojtunik (AZS Łódź) 8.07
3. Monika Kiepura (AZS AWF Kraków) 8.17

Pchnięcie kulą
1. Paulina Guba (AZS UMCS Lublin) 17.73
2. Klaudia Kardasz (KS Podlasie Białystok) 17.54
3. Zuzanna Maślana (MLKL Płock) 15.40

Pięciobój
1. Adrianna Sułek (AZS UMCS Lublin) 4756
2. Paulina Ligarska (SKLA Sopot) 4593
3. Edyta Bielska (MLUKS Mokasyn Płoty) 4229

Skok o tyczce
1. Agnieszka Kaszuba (KL Gdynia) 4.10
2. Anna Łyko (AZS AWF Wrocław) 4.10
3. Naama Bernstein (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) 4.10

Trójskok
1. Karolina Młodawska (KKL Kielce) 13.48
2. Agnieszka Bednarek (AZS Łódź) 13.26
3. Sara Kordek (AZS-AWF Katowice) 12.93

Mężczyźni

60 metrów
1. Dominik Kopeć (KS Agros Zamość) 6.66
2. Przemysław Słowikowski (MKL Szczecin) 6.66
3. Jakub Lempach (AZS UMCS Lublin) 6.67

1500 metrów
1. Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów) 3:41.53
2. Andrzej Kowalczyk (Kraków Athletics Team) 3:43.90
3. Szymon Żywko (AZS UMCS Lublin) 3:48.47

Skok wzwyż
1. Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) 2.26
2. Mateusz Kołodziejski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 2.19
3. Gracjan Wiśniewski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 2.08

Trójskok
1. Adrian Świderski (WKS Śląsk Wrocław) 15.88
2. Jan Kulmaczewski (AZS AWF Warszawa) 15.45
3. Rafał Sulwirski (AZS AWF Warszawa) 15.14

Źródło: Biuro Prasowe 66. PZLA Mistrzostw Polski

fot. Paweł Skraba