World Athletics wyrzuca Rosję i Białoruś ze wszystkich imprez lekkoatletycznych!

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki podjęła dzisiaj decyzję o wykluczeniu ze skutkiem natychmiastowym sportowców Rosji i Białorusi wraz z ekipami oraz oficjelami ze wszystkich lekkoatletycznych imprez World Athletics odbywających się przewidywalnej przyszłości. Decyzja ma związek z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Rosjanie i Białorusini nie wystąpią m.in. na Halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie (18-20 marca) i Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce w Oregonie (15-24 lipca). Sportowców z tych krajów nie zobaczymy już na rozpoczynających się w piątek, 4 marca w Omanie Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chodzie Sportowym.

Federacja na dopingu

W tym miejscu warto podkreślić, że Rosyjska Federacja Lekkoatletyczna (RusAF) jest zawieszona w prawach członka World Athletics od 2015 roku z powodu naruszeń przepisów antydopingowych. Dlatego nie może być obecnie gospodarzem zawodów World Athletics ani wysyłać oficjalnych drużyn na mistrzostwa międzynarodowe, a lekkoatleci z Rosji dotychczas startowali w zawodach jako Autoryzowani Neutralni Sportowcy (Authorised Neutral Athlete – ANA). W komunikacie prasowym czytamy, że proces ten wciąż obowiązuje, ale rosyjscy sportowcy, którzy otrzymali status ANA na rok 2022 są wykluczeni z zawodów World Athletics w najbliższej przyszłości.

Rada World Athletics uzgodniła również, że na następnym posiedzeniu zaplanowanym na 9-10 marca rozważy kolejne sankcje, w tym zawieszenie w prawach członka Białoruskiej Federacji Lekkoatletycznej.

– Każdy, kto mnie zna, rozumie, że nakładanie sankcji na sportowców z powodu działań ich rządu jest sprzeczne z moimi zasadami. Od dawna ostro protestuję przeciwko temu, że politycy biorą sportowców i sport na celownik, aby uzyskać polityczne punkty, podczas gdy inne sektory kontynuują swoją działalność. W tym przypadku jest inaczej, ponieważ rządy, biznes i inne organizacje międzynarodowe nałożyły sankcje i środki przeciwko Rosji we wszystkich sektorach. Sport musi podjąć działania i przyłączyć się do tych działań, aby zakończyć tę wojnę i przywrócić pokój. Nie możemy i nie powinniśmy tego przemilczeć – powiedział Sebastian Coe, szef World Athletics.

Apel Adama Kszczota

Wczoraj o sankcje w stosunku do sportowców z Rosji i Białorusi zaapelował Adam Kszczot, jeden z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów. W emocjonalnym wpisie w mediach społecznościowych podkreślił, że nie wyobraża sobie stanąć na starcie z zawodnikami z tych krajów.

– Wyrażam głęboki sprzeciw wobec agresywnych działań wojennych, jakich dopuściła się Rosja na Ukrainie. Mimo planów zakończenia kariery w Serbii nie wyobrażam sobie sytuacji, w której mógłbym stanąć ramię w ramię z zawodnikami reprezentującymi Rosję lub Białoruś, na ziemi która sprzeciwia się nałożeniu sankcji na agresora. Międzynarodowy Komitet Olimpijski apeluje do wyłączenia tych krajów z międzynarodowej rywalizacji. Proszę władze World Athletics do zajęcia stanowiska w sprawie i odpowiedzi na pytanie, czy uważają wyjazd do Belgradu za etyczny i bezpieczny? Czy reprezentanci Białorusi oraz Rosji (Authorised Neutral Athlete – ANA) będą dopuszczeni do rywalizacji? – napisał w poniedziałek na Facebooku mistrz świata, dwukrotny wicemistrz świata i mistrz Europy w biegu na 800 metrów.

Źródło: World Atheltics, red

fot w nagłówku: Tab59, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons