Jak zdobyć Koronę Maratonów Polskich bez Wrocław Maratonu?

W związku z odwołaniem tegorocznego Wrocław Maratonu organizatorzy Korony Maratonów Polskich opublikowali dzisiaj specjalny komunikat. Wynika z niego, że zawodnicy, którym do ukończenia starań o tę odznakę brakuje maratonu w stolicy Dolnego Śląska powinni wybrać w jego miejsce jeden z pozostałych biegów wchodzących w skład cyklu i pokonać go ponownie. 

Aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich należy ukończyć pięć maratonów: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Wrocław Maraton, Maraton Warszawski, Poznań Maraton w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu zgłaszanego we wniosku. Kolejność maratonów jest dowolna. Po ukończeniu wszystkich biegów w cyklu, należy złożyć wniosek i zapłacić za odznakę 30 złotych.

Co z tym Wrocław Maratonem?

Problem w tym, że w połowie marca organizatorzy Wrocław Maratonu poinformowali, że bieg w tym roku się odbędzie.

–  W tym roku, z powodu nowej rzeczywistości, w jakiej przyszło funkcjonować miastu, odbędzie się tylko jedna z dwóch najbardziej znanych biegowych imprez Wrocławia. Do skutku nie dojdzie Maraton Wrocławski, natomiast cała energię wkładamy w półmaraton, który wyrósł na naszą główną wizytówkę. Już nie możemy się doczekać naszego wspólnego spotkania – napisali w komunikacie.

Na dzisiaj nie wiadomo, czy ten jeden z najstarszych maratonów w Polsce jeszcze kiedykolwiek zostanie zorganizowany. W 2019 roku do mety 37. edycji imprezy dotarło prawie 3,2 tysiąca uczestników. Po jej zakończeniu organizatorzy zaczęli snuć plany o wyprowadzeniu maratonu poza granice miasta. Start miał być wyznaczony w Kątach Wrocławskich, a meta na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Nic z tego jednak nie wyszło, bo w 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa i wrocławski bieg jak wiele innych został odwołany.

Kto wie, może jednak los Wrocław Maratonu nie jest całkiem przesądzony. Na początku lutego ze stanowiskiem szefa Młodzieżowego Centrum Sportu pożegnał się Wojciech Gęstwa. Zastąpił go Łukasz Wójcik, który ma za sobą bogatą sportową karierę w karate tradycyjnym.

Za organizację biegów w MCS odpowiada obecnie Jacek Urbanowicz, który został dyrektorem PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. To nie jest człowiek znikąd. Od ponad 10 lat działa w Stowarzyszeniu Pro-Run, które stoi za takimi imprezami jak Sky Tower Run, Bieg IT, czy H2O Wrocław Półmaraton. Być może nowi ludzie w MCS wniosą nową energię, która przywróci do życia Wrocław Maraton. Niedługo porozmawiamy o tym na łamach biegowe.pl z Jackiem Urbanowiczem.

Chcesz Koronę? Pobiegnij wybrany maraton drugi raz

Na wieści z Wrocławia dzisiaj zareagowali organizatorzy Korony Maratonów Polskich. Poinformowali, że biegacze, którym do ukończenia wyzwania brakuje Wrocław Maratonu, mają wybrać jeden z pozostałych maratonów wchodzących w skład cyklu i pokonać ten bieg ponownie. Zmiana ta nie wpływa na wydłużenie terminu na skompletowanie wszystkich startów.

Z kolei zawodnicy, którzy rozpoczęli starania o Koronę Maratonów Polskich w latach 2018- 2019 i nie mogli dokończyć projektu przez pandemię Covid-19 mają dodatkowe 18 miesięcy od momentu wznowienia biegów w trybie stacjonarnym dostępnym dla wszystkich, tj. od 23 września 2021 (Maraton Warszawski). Ostateczny termin ukończenia wszystkich maratonów wchodzących w skład projektu to 23 marca 2023 roku.

Źródło: ZIS, red