Znika prestiżowy cykl Korony Maratonów Polskich. Trwają prace nad nową serią

Korona Maratonów Polskich od ponad półtorej dekady jest najważniejszym i najbardziej prestiżowym cyklem biegów ulicznych w Polsce. Dzisiaj jego organizatorzy poinformowali, że w tym roku projekt dobiegnie końca. Jakie są powody jego zakończenia i czy biegacze w przyszłości mogą liczyć na kontynuację maratońskiego wyzwania?

Ostatni rok cyklu

Korona Maratonów Polskich to projekt, który powstał w 2007 roku i miał na celu połączenie pięciu najstarszych maratonów w Polsce (Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Maraton Warszawski, Wrocław Maraton, Poznań Maraton)  poprzez ustanowienie prestiżowej nagrody za ukończenie ich wszystkich we wskazanym czasie.

Pomysłodawcą cyklu był jeden z twórców Cracovia Maraton – nieżyjący już Wiesław Maczek. Od 2009 roku projekt Korony Maratonów Polskich prowadzi Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizator Cracovia Maraton. W latach 2007-2023 Koronę zdobyło aż ponad 10 tysięcy osób.

W ostatnich latach zauważalny był jednak spadek frekwencji, na co ogromny wpływ miała pandemia COVID-19. W 2023 roku odznakę odebrały zaledwie 272 osoby, w w zestawieniu z ponad 1440 osobami w 2019 roku. Wtedy cykl cieszył się szczytowym powodzeniem, jednak po pandemii organizatorzy nie znaleźli sposobu, aby zachęcić do udziału w wyzwaniu większej liczby zawodników.

To już oficjalna wiadomość: rok 2024 jest ostatnim rokiem funkcjonowania projektu Korony Maratonów Polskich. Biegacze, którzy zaczęli cykl w 2023 roku, będą mogli go dokończyć w rozpoczętym właśnie sezonie. Ci zaś, którzy dopiero chcieli rozpocząć wyzwanie w 2024 roku wciąż mają taką możliwość – muszą jednak liczyć się z koniecznością przebiegnięcia wszystkich koronnych polskich maratonów do dnia 31 grudnia 2024 roku.

– Jestem dumny, że idea tej prestiżowej nagrody dla maratończyków narodziła się w Krakowie i przez tyle lat – jako organizatorzy Cracovia Maraton – prowadziliśmy ten projekt. W tym czasie do elitarnego grona zdobywców Korony Maratonów Polskich dołączyły tysiące osób, które mogą pochwalić się godnym podziwu osiągnięciem, jakim niewątpliwie jest fakt ukończenia pięciu, a ostatnio czterech najstarszych maratonów w naszym kraju – i to w ciągu wyznaczonej liczby miesięcy – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Cracovia Maraton. – Niezapomniane wrażenie pozostawia radość biegaczek i biegaczy przekraczających metę naszego maratonu na krakowskim Rynku Głównym na przykład w specjalnie przygotowanych przez siebie czy bliskich koronach, co świadczy o tym, że właśnie tutaj skompletowali wszystkie biegi potrzebne do uzyskania odznaczenia – dodaje.

Co w zamian? Szczegóły niebawem

Obecnie trwają prace nad nowym cyklem, który rozpocznie się w 2025 roku. Szczegółowe informacje zostaną przedstawione w późniejszym terminie. Organizatorzy największych maratonów już dzisiaj zapewwniają, że nowy rozdział będzie równie inspirujący i wniesie powiew świeżości do świata polskiego biegania.

– Udział w Koronie Maratonów Polskich był na pewno fantastyczną przygodą nie tylko dla biegaczy, ale także dla organizatorów imprez biegowych. Kończymy tę przygodę, ale na pewno nie rezygnujemy z promowania biegów długodystansowych w Polsce. Będziemy kontynuować stawianie wyzwań maratończykom oraz współpracę w gronie organizatorów najważniejszych maratonów w naszym kraju. Nie możemy jeszcze zdradzić szczegółów, ale myślę, że już teraz możemy powiedzieć wszystkim pasjonatom biegania, by wypatrywali pomysłów, którymi podzielimy się niebawem z wszystkimi – mówi Łukasz Miadziałko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Poznań Maraton.

Źródło: Maraton Warszawski, red