Jakie wybrać koszulki do biegania?

Koszulka do biegania to podstawowy element garderoby, niezależnie od tego, czy wybieramy się na trening czy stajemy na linii startu w zawodach. To pierwsza warstwa stroju biegacza, najbliższa ciału, dlatego ma kluczowy wpływ na komfort ruchu. Gdy materiał koszulki biegowej nie przepuszcza powietrza i powoduje podrażnienia skóry trudno skoncentrować się na aktywności fizycznej.

 Co z tą bawełną?

Na początku ustalmy jedno, do biegania kiepsko nadają się bawełniane koszulki. To materiał, który szybko chłonie wilgoć i wolno schnie. Wystarczy trochę potu i możemy być pewni, że podczas biegu będzie ciążyć niczym kolczuga. Z całą pewnością będzie krępować nasze ruchy i wywoływać podrażnienie skóry. Nie ochroni nas przed zimnym wiatrem, wręcz przeciwnie, będzie powodować wyziębianie się organizmu.

W garderobie biegacza bawełniana koszulka jednak jest bardzo potrzebna, ale… po treningu lub starcie w zawodach. Wtedy świetnie się wtedy sprawdzi, zapewni ciepło i komfort.

Koszulki do biegania

Do biegania służą tzw. koszulki techniczne wykonane z lekkich i przewiewnych tkanin syntetycznych. Do ich podstawowych zalet należy wysoka przepuszczalność powietrza i zdolność błyskawicznego wysychania. Koszulki biegowe najczęściej produkowane są z takich materiałów jak poliester, elastan lub poliamid. Są to tkaniny, które błyskawicznie odprowadzają pot z dala od ciała. Ich zaletą jest również wytrzymałość i odporność na zagniecenie. Niekiedy producenci sprzętu sportowego mieszają różne tkaniny ze sobą, aby uzyskać optymalne właściwości koszulki.

Bardzo często koszulki techniczne organizatorzy imprez biegowych oferują w pakietach startowych. Niestety trzeba przyznać, że zazwyczaj nie są to produkty wysokiej jakości. Nie warto zakładać takiej koszulki na start, do którego przygotowywaliśmy się od wielu tygodni. Wtedy należy zaufać rzeczom, które mamy przetestowane w trakcie wielogodzinnych treningów. Ta sama zasada dotyczy butów, a także odżywiania podczas zawodów. Koszulka biegowa z pakietu startowego może mieć za to charakter ciekawej pamiątki z zawodów.

Wyraź siebie… koszulką biegową!

Jak już jesteśmy przy zawodach, to koszulki biegowe doskonale nadają się do wyrażenia siebie. Swoją koszulkę startową można ozdobić indywidualnym wzorem bądź napisem, aby wyróżnić się podczas zawodów sportowych. Po własne emblematy i symbole sięgają również członkowie amatorskich klubów biegacza. Rodzinie, znajomym i kibicom łatwiej wypatrzeć na trasie swoich ulubieńców często w kilkutysięcznym tłumie zawodników. Możliwości personalizacji koszulek biegowych są praktycznie nieograniczone. W serwisie Faneo można zamówić sportową koszulkę z własnym wzorem lub logo, szytą od zamówienie praktycznie od zera.

Nie oszczędzaj na koszulce biegowej

Koszulka do biegania to coś, w co warto zainwestować. Ceny podstawowych modeli zaczynają się od kilkunastu złotych, ale naprawdę dobrej jakości koszulka potrafi kosztować ponad 100 złotych. Mogą być to jednak dobrze wydane pieniądze. Taki wydatek powinien procentować na treningach i na zawodach, gdy komfort biegu będzie jednym z elementów decydujących o sukcesie.

Trzeba podkreślić, że o jakości koszulki decyduje nie tylko materiał, z jakiego została uszyta. Bardzo istotne znaczenie ma również sposób produkcji. Te najlepsze modele są wykonane w technologii bezszwowej. Zdarza się, że mają także laserowo powycinane mikroskopijne otwory w newralgicznych miejscach, gdzie odprowadzanie wilgoci ma największe znaczenie.

Wreszcie, wysokiej jakości koszulki biegowe dużo lepiej znoszą częste pranie. Modele z niskiej półki po pierwszych takich procesach potrafią tracić swoje właściwości techniczne, puszczać w szwach, a nawet nieładnie pachnieć.

Materiał promocyjny