Skrzyszowska i Kiełbasińska błysnęły na Poznań Athletics Grand Prix

W piątek, 27 maja na stadionie Golęcin w Poznaniu odbył się mityng Poznań Athletics Grand Prix w radze World Athletics Continental Tour Bronze. W głównych rolach wystąpiły Pia Skrzyszowska i Anna Kiełbasińska, które uzyskały świetne wyniki odpowiednio na dystansach 100 metrów przez płotki i na 300 metrów.

Skrzyszowska wygrała pierwszą rundę z czasem 12.96, ale rakiety odpaliła dopiero w drugiej serii.  Finiszowała z wynikiem 12.68, który jest drugim najlepszym rezultatem na 100m ppł w Europie. Zdecydowanie wyprzedziła Weronikę Nagięć (13.24) i Monikę Kiepurę (13.26).

Od blisko czterdziestu lat żadna polska płotkarka nie biegała tak szybko, jak w ubiegły piątek Pia Skrzyszowska. Olimpijka z Tokio 2020 i młodzieżowa mistrzyni Europy z Tallina 2021 z nowym rekordem życiowym wskoczyła tym samym na piąte miejsce w polskiej tabeli wszech czasów. W historii polskiej lekkiej atletyki szybsze od 21-letniej zawodniczki z Warszawy były tylko Danuta Perka, Zofia Bielczyk, Lucyna Kałek i Grażyna Rabsztyn, od 42 lat rekordzistka kraju (12.36).

Kiełbasińska znów najszybsza

Świetną dyspozycją popisała się Anna Kiełbasińska, która w biegu na dystansie 300 metrów finiszowała z czasem 36.34. To najlepszy rezultat w tym roku na świecie. Na kolejnych miejscach uplasowały się Kinga Gacka (37.16) i Iga Baumgart-Witan (37.17).

Dla Kiełbasińskiej ten rok to prawdziwy sportowy rollercoaster. Znakomicie otworzyła sezon halowy. Najpierw zwyciężyła bieg w Karlsruhe 400 metrów z wynikiem 51,92, a na początku lutego na mityngu w Ostrawie z czasem 51.10 ustanowiła na tym dystansie nowy rekord Polski. Gdy już wydawało się, że 31-letnia warszawianka jest na autostradzie do medalu na marcowych Halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie, przyszło zakażenie COVID-19.