Wings for Life 2022. Dariusz Nożyński pierwszy w Poznaniu i drugi na świecie

W niedzielę, 8 maja odbyła się 9. edycja Wings for Life World Run. Łącznie na całym świecie pobiegło prawie 162 tysięcy osób ze 165 krajów. W Poznaniu wystartowało ponad 7 tysięcy biegaczy. Najlepsi w ucieczce przed Adamem Małyszem okazali się Patrycja Talar (53,56 km) i Dariusz Nożyński (63,90 km). Najdłuższy dystans na wózku pokonali Anna Płoszyńska (14,2 km) i Witold Misztela (51,6 km).

Wygrali wszyscy

Mimo dobroczynnego charakteru, Wings for Life World Run to także ogromne emocje sportowe. Uczestnicy biegów stacjonarnych rywalizowali z biegaczami z aplikacją w ramach jednego globalnego rankingu. 9. edycję Światowego Biegu wygrali Nina Zarina (USA // 56 km) i Jo Fukuda (Japonia // 64,43 km). Japończyk uciekał przed wirtualnym Samochodem Pościgowym i do ostatnich sekund walczył o globalne zwycięstwo z Polakiem Dariuszem Nożyńskim, który ostatecznie zajął drugą lokatę.

Nie jestem jedynym zwycięzcą w Polsce. Wszyscy wygraliśmy. Publiczność też była w tym roku wspaniała. Przyspieszałem, bo te emocje mnie niosły. W trudnych chwilach powtarzałem sobie: Dariusz, ty nie masz żadnych problemów. Chwilowe zmęczenie miało się nijak do tego, co czują osoby trwale unieruchomione z powodu urazu rdzenia kręgowego.  Wierzę, że dzięki wspólnemu wysiłkowi uda się wynaleźć coś, co pozwoli dać nadzieję osobom z niepełnosprawnościami – powiedział Dariusz Nożyński, zwycięzca biegu w Polsce.

Uczestników biegu stacjonarnego w Poznaniu gonił legendarny polski skoczek, Adam Małysz.

Bardzo polubiłem rolę kierowcy, identyfikuję się z biegiem, rozpiera mnie duma, że jestem jego ambasadorem. Lubię widzieć uśmiechnięte twarze biegaczy przez okno samochodu. To bieg inny niż wszystkie, bo meta goni uczestników, ale też dlatego, że tak pozytywnej atmosfery nie ma nigdzie indziej – wyznał ścigający uczestników w Poznaniu Adam Małysz.

Jóźwik: Jak pobiegniesz raz, to już na pewno wracasz

Z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich wystartowało ponad 7 tysięcy uczestników. Wśród nich, m.in.: lekkoatletka Joanna Jóźwik (25,1 km), skialpinista Andrzej Bargiel (20,8 km), żużlowiec Maciej Janowski (20,8 km), aktor Alan Andersz (9,3 km), tiktokerka Mary Jeleniewska (23,1 km). W Biegu z Aplikacją w Polsce wzięło udział kolejne prawie 5 tysięcy osób – m.in.: żużlowiec Piotr Pawlicki (30,7 km) i niewidoma biegaczka Joanna Mazur (14,6 km).

Wszystko boli, ale jestem zadowolona. To jest cudowny bieg. Nie było planu, po prostu stwierdziłam: niech mnie niesie. I poniosło. Wings for Life World Run to bieg z cudowną atmosferą. Dla mnie, jak pewnie dla każdego startującego, dodatkową motywacją jest szczytny cel, czyli wspieranie badań nad przerwanym rdzeniem kręgowym. Jeśli możemy pomóc choć jednej osobie, to warto. Oczywiście wrócę za rok, w tym biegu, jak pobiegniesz raz, to już na pewno wracasz – komentowała po biegu Joanna Jóźwik.

Biegają dla tych, którzy nie mogą

Bieg dla tych, którzy nie mogą odbywa się od 2014 roku. Swoją globalną popularność zawdzięcza charytatywnej misji oraz unikatowemu formatowi, który umożliwia wspólny start biegaczom i uczestnikom na wózkach, jednocześnie na całym świecie. Podczas 9. edycji odbyło się 7 Biegów Flagowych, w tym w Poznaniu i 217 zorganizowanych Biegów z Aplikacją. Fundacja Wings for Life zebrała ponad 4,7 mln euro na badania nad rdzeniem kręgowym.

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Wings for Life World Run odbędzie się 7 maja 2023. Już teraz można zapisać się na listę mailingową, by otrzymać powiadomienie o starcie zapisów na bieg stacjonarny w Polsce. Zapisy dla chętnych do biegu z aplikacją mobilną są już otwarte na wingsforlifeworldrun.com.

Źródło: Wings for Life

fot. Marcin Kin