98. PZLA Mistrzostwa Polski. Kaczmarek i Zalewski najlepsi na 400 metrów

W Suwałkach trwają 98. PZLA Mistrzostwa Polski, w których dzisiaj rozegrano kilka finałów w konkurencjach biegowych. Na dystansie 400 m poza konkurencją byli Natalia Kaczmarek i Karol Zalewski. Na 1500 m złoty medal wywalczyli powracająca po długiej kontuzji Sofia Ennaoui oraz waleczny Michał Rozmys.

98. PZLA Mistrzostwa Polski rozpoczęły się wczoraj. Nawałnica i burza, które przeszły nad Suwałkami sprawiły, że po niespełna dwóch godzinach rywalizacji pierwszy dzień zmagań został odwołany. Na stadionie w podlaskim mieście zdążono rozegrać:  biegi eliminacyjne 100 m, trójskok mężczyzn, kulę kobiet i eliminacje 400 m przez płotki.

Kaczmarek znów ze złotem

Dzisiaj w finale biegu na 400 m zobaczyliśmy prawie w komplecie „Aniołki Matusińskiego”. Mimo mocnej obsady, zdecydowaną faworytką zawodów była Natalia Kaczmarek, która w tym sezonie na 400 m zanotowała kilka wartościowych wyników. Jej czas 50.16 z mityngu w Ostrawie to najlepszy tegoroczny rezultat w Europie na dystansie jednego okrążenia. Obrończyni tytułu sprzed roku wytrzymała presję i z wynikiem 51.25 ponownie zgarnęła złoty medal. Srebro wywalczyła Anna Kiełbasińska (51.58) a brąz Justyna Święty-Ersetic (51.70).

W rywalizacji mężczyzn w finale byliśmy świadkami mądrego biegu Karola Zalewskiego, który pierwsze 300 metrów pokonał kontrolując tempo Kajetana Duszyńskiego, a na ostatnich 100 metrach mocno przyspieszył i oderwał się od przeciwnika. Z wynikiem 46.44 celebrował kolejny tytuł mistrza kraju na dystansie jednego okrążenia. Broniący tytułu Duszyński musiał zadowolić się srebrnym medalem (46.57). Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył Mateusz Rzeźniczak (46.77).

Co ciekawe, Zalewski sporo szybciej niż w finale pobiegł w eliminacjach, które odbyły się dzisiaj tuż po południu. Uzyskał w nich czas 46.09. Warto jednak podkreślić, że wieczorem zmieniły się warunki, dmuchał dość mocny wiatr, który miał wpływ na wyniki biegaczy.

W biegu na 400m przez płotki złote medale trafiły do Izabeli Smolińskiej (57.16) i Macieja Hołuba (50.43). Srebrne krążki odebrali Julia Korzuch (58.23) i Sebastian Urbaniak (50.54), a brązowe Aleksandra Wołczak (58.70) i Jakub Olejniczak (50.86).

Złota Ennaoui

Na dystansie 1500 metrów po mocnym finiszu wygrała Sofia Ennaoui, która imponuje formą po powrocie z trwającej ponad 20 miesięcy kontuzji. Na mecie zameldowała się z wynikiem 4:30.22 i wyprzedziła Elizę Megger (4:30.98). Brąz na ostatnich metrach wydarła Aleksandra Płocińska (4:31.25), która wygrała bezpośredni pojedynek z Beatą Topką.

Z kolei wśród mężczyzn złoty medal wywalczył Michał Rozmys (3:57.97), który w końcówce popisał się sprinterskimi umiejętnościami i ukończył zmagania ze sporą przewagą nad drugim na mecie Andrzejem Kowalczykiem (3:59.06) i Patrykiem Kozłowskim (3:59.09).

No i na koniec słowo o rywalizacji na dystansie 3000 m z przeszkodami. Tutaj najlepsi byli Kinga Królik (9:47.84) i Mikołaj Czeronek (8:47.71). Srebrne medale zawisły na szyjach Patrycji Kapały (9:48.49) i Mateusza Kaczmarka (8:48.07), a brązowe wywalczyli Alicja Konieczek (9:49.10) i Adam Kołodziej (8:53.20).