Forerunner 955 Solar. To zegarek napędzany słońcem

W czerwcu Garmin wprowadził na rynek zegarek GPS do biegania i triathlonu Forerunner 955 Solar. Jest to urządzenie z opcją ładowania solarnego, ekranem dotykowym i klasycznymi przyciskami oraz zaawansowanymi funkcjami treningowymi.

Garmin Forerunner 955 Solar został wyposażony w soczewkę Power Glass do ładowania energią słoneczną. Zegarek zapewnia sportowcom do 20 dni pracy baterii w trybie smartwatcha i do 49 godzin w trybie GPS. Zaprojektowany z myślą o długich dystansach otrzymał kolorowy wyświetlacz z opcją „always-on”, który pozostaje czytelny nawet w ostrym świetle słonecznym. Czuły ekran dotykowy uzupełnia tradycyjną konstrukcję z pięcioma przyciskami. Umożliwia to szybki dostęp do codziennych funkcji zdrowotnych oraz łatwiejszą obsługę map i innych narzędzi.

Zaprojektowany z myślą o biegaczach, Forerunner 955 Solar zawiera nowe innowacyjne funkcje, takie jak status zmienności tętna (HRV), ocenę gotowości treningowej i widżet wyścigu, aby pomóc użytkownikom lepiej przygotować się do następnego ważnego startu.

– Sportowcy, którzy dążą do perfekcji, poszukują najlepszych narzędzi treningowych. Dlatego z przyjemnością przedstawiamy smartwatch Forerunner 955 Solar. Dzięki zaawansowanym funkcjom treningowym i pomiarom wydajności, urządzenie oferuje on rozwiązania, które pomogą użytkownikom osiągnąć swoje cele. Niezależnie od tego, gdzie, kiedy i dlaczego biegają, Forerunner 955 Solar pomoże im pokonać dodatkowe kilometry – mówi Dan Bartel, wiceprezes ds. sprzedaży konsumenckiej w firmie Garmin.

Garmin Forerunner 955 Solar wykorzystuje wielopasmowy GPS, co oznacza, że działa w oparciu o kilka sytemtów satelitarnych. Zdaniem producenta pozwala to kontrolować trasę biegu nawet w najtrudniejszych warunkach. Smartwach stale gromadzi dane m.in. na temat snu, czasu regeneracji, statusu HRV (zmienność tętna podczas snu), aby określić  w jakim stopniu organizm jest gotowy na trening i jak bardzo na nim skorzysta.

Użytkownicy zegarka Forerunner 955 Solar mogą otrzymywać raport poranny zawierający informacje o pogodzie na dany dzień i codzienne wskazówki treningowe, a także informacje o śnie z ostatniej nocy, czasie regeneracji. Parując urządzenie ze smartfonem raport można także spersonalizować w taki sposób, aby wyświetlać tylko kluczowe dane.

Lepszy trening

Zegarek Forerunner 955 Solar oferuje kluczowe narzędzia treningowe i wydajnościowe od Firstbeat Analytics, takie jak pułap tlenowy (VO2 max), obciążenie treningowe, kondycja, efekty treningowe i wiele innych. Co więcej, nowe wskaźniki, takie jak status HRV, historia ostatnich treningów i dane na temat wydajności, zapewnią użytkownikom wgląd w ich ogólny stan wytrenowania – a także w informacje na temat tego, czy trenują produktywnie, osiągają szczytową formę, czy może są przetrenowani. Zegarek podpowiada, jaki trening będzie najskuteczniejszy dla ogólnej kondycji użytkownika oraz dostosowują się do planów dotyczących udziału w zawodach.

W przypadku korzystania z Running Dynamics Pod lub HRM-Pro (sprzedawane oddzielnie) sportowcy mogą monitorować dane na temat dynamiki biegu, takie jak kadencja, długość kroku czy czas kontaktu z podłożem. Co więcej, mogą oni obserwować informacje dotyczące dynamiki jazdy na rowerze, takie jak określanie pozycji siedzącej/stojącej, faza mocy i przesunięcie punktu nacisku na pedał, jeśli korzystają ze sprzedawanego oddzielnie kompatybilnego miernika mocy Garmin. Używany w wodzie Forerunner 955 Solar może monitorować m.in. dystans, styl, tempo.

Biegacze i triatloniści mogą automatycznie synchronizować treningi w pomieszczeniach i na zewnątrz z serwisem Garmin Connect, aplikacją treningową Tacx i platformami innych marek. Ponadto, Forerunner 955 Solar jest kompatybilny z funkcją Garmin Coach oferującą bezpłatne plany treningowe na dystansach 5 km, 10 km i trasie półmaratonu, które dostosowują się do celów i kondycji biegacza.

Treningowy partner

Niezależnie od tego, czy użytkownik Forerunner 955 Solar biega po ulicach miast, czy jeździ rowerem po gęsto porośniętych szlakach, smartwatch  zapewnia kolorowe, wbudowane mapy. Ułatwiają one poruszanie się po wyznaczonej trasie dzięki dokładnym wskazówkom nawigacyjnym i wczesnym powiadomieniach o zakrętach.

Planować i pobierać trasy na zegarek można za pomocą kreatora tras w serwisie Garmin Connect, który wykorzystuje popularny system wyznaczania tras Trendline. Możliwe jest także tworzenie tras na platformach takich jak Strava oraz Komoot i płynna synchronizacja ich z zegarkiem. Dzięki informacjom o punktach POI wzdłuż trasy, można przygotować się na to, co jest po drodze. Ponadto istnieje możliwość wyświetlania wskaźników wydajności, czasów cząstkowych, danych dotyczących dystansu i wysokości oraz zestawienia zbliżających się kluczowych punktów trasy.

W utrzymywaniu tempa pomaga funkcja PacePro, która dostarcza wskazówki tempa dostosowane strategii biegu, pozostałego dystansu i oczekiwanego czasu biegu. W przypadku pobranych tras można korzystać z aplikacji ClimbPro, aby w czasie rzeczywistym widzieć informacje o bieżących i nadchodzących wzniesieniach, w tym o nachyleniu, odległości i przewyższeniach. Ciekawą opcją jest możliwość wprowadzania dystansu do przebycia bezpośrednio na zegarku i natychmiastowego wyświetlenia sugerowanych tras, które poprowadzą z powrotem do punktu początkowego.

Do codziennego użytku

Zaprojektowany do noszenia przez cały dzień, zegarek Forerunner 955 Solar oferuje zaawansowane funkcje monitorowania zdrowia i kondycji. Nadgarstkowy pulsoksymetr monitoruje poziom saturacji krwi, zapewniając dokładniejszy obraz snu i aklimatyzacji wysokościowej, natomiast monitorowanie energii Body Battery pozwala sprawdzić aktualny poziom rezerw energii, co może pomóc użytkownikom wybrać najlepsze pory na aktywność i odpoczynek. Co więcej, urządzenie Garmin oferuje funkcje dedykowane kobietom, takie jak monitorowanie cyklu menstruacyjnego oraz ciąży, które rejestrują objawy i przekazują rekomendacje na temat aktywności i odżywiania.

Zegarek Forerunner 955 Solar to wszystkie najpotrzebniejsze codzienne narzędzia nadgarstku. Odtwarza muzykę z serwisów takich jak Spotify i Deezer i Amazon Music przekazując ją do słuchawek za pośrednictwem Bluetooth.  Smartwatch umożliwia poza tym płatności zbliżeniowe Garmin Pay oraz wyświetlała inteligentne powiadomienia o połączeniach, wiadomościach tekstowych, aktualizacjach w mediach społecznościowych i alertach z urządzeń iPhone lub Android.

Zegarek można spersonalizować za pomocą własnych tarcz zegarka, pól danych oraz aplikacji i widżetów ze sklepu Connect IQ Store.

Forerunner 955 Solar jest dostępny na stronie garmin.com w sugerowanej cenie detalicznej €649.99 (ok. 3050 złotych). Wersja bez ładowania słonecznego, Forerunner 955, jest dostępna w sugerowanej cenie detalicznej €549.99 (ok. 2580 złotych).

Źródło: Garmin