79-letnia Barbara Prymakowska ze złotem Mistrzostw Europy Masters w Biegach Górskich

79-letnia Barbara Prymakowska wywalczyła w sobotę w La Féclaz we Francji złoty medal Mistrzostw Europy Masters w Biegach Górskich. Polka pokonała niełatwą, 10 kilometrową trasę w czasie 1:42:24.To kolejny sukces na koncie zawodniczki nazywanej „najszybszą babcią świata”.

Zawody w La Féclaz odbywały się w formule uphill, a zadaniem uczestników było dotarcie do mety zlokalizowanej na wysokości 1518 m. Start usytuowany był na poziomie 940 m, więc jak łatwo policzyć suma przewyższeń wyniosła prawie 600 m.

– Ostatni odcinek trasy 1,3 km do osiągnięcia mety bardzo stromy. Mont Blanc zamrugał do mnie, co dało mi ogromną radość – napisała Barbara Prymakowska w mediach społecznościowych. – Wysłuchałam Mazurka po raz siódmy i oczy się zaszkliły – dodała wielokrotna mistrzyni Europy Masters w biegach górskich.

Tarnowianka z czasem 1:42:24 zdecydowanie wygrała bieg w kategorii wiekowej K-75. Rywalka Daniela Bruno Di Clarafond z Włoch straciła na mecie do Prymakowskiej aż 40 minut. Polka obroniła tym samym tytuł wywalczony przed rokiem w austriackim Telfes Stubai.

Wiek to tylko liczba

To kolejny sukces 79-letniej Barbary Prymakowskiej, która co i rusz udowadnia, że wiek to tylko liczba. Jako absolwentka AWF ze sportem związana jest od bardzo dawna, przez ponad 30 lat pracowała w szkole jako nauczycielka wychowania fizycznego.

Przygodę ze sportami wytrzymałościowymi zaczęła jednak późno. Dopiero w wieku 58 lat przebiegła swój pierwszy maraton. Okazało się, że był to początek jej sukcesów w tej dziedzinie, bo w kolejnych latach pokonała wiele biegów na królewskim dystansie. W 2016 roku na mecie maratonu w Chicago cieszyła się ze zdobycia medalu World Marathon Majors za ukończenie 6 najbardziej prestiżowych biegów maratońskich na świecie (Tokio, Boston, Londyn, Berlin, Chicago, Nowy Jork).

Babcia z żelaza

W ubiegłym roku tarnowianka już po raz dziesiąty wzięła udział w biegu na Kasprowy Wierch. W wieku 78 lat wbiegła na szczyt w czasie 1 godziny i 45 minut. Dodajmy, że wejście na Kasprowy Wierch turystom poruszającym się zgodnie ze znakami zajmuje około trzech godzin.

Warto podkreślić, że Barbara Prymakowska nie tylko biega, ale również z sukcesami jeździ na nartach i na rolkach, pływa oraz uprawia gimnastykę. Chodzi również po górach. W wieku 68 lat zdobyła Mont Blanc – jest najstarszą Polką, która może pochwalić się takim wyczynem. W ubiegłym roku za swoje sportowe dokonania otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Tarnowa.

red

fot. facebook.com/barbara.prymakowska