ASICS GEL-Cumulus 24. Komfort i wygoda [TEST]

Od ponad 4 tygodni biegam w butach GEL-Cumulus 24, jednej z flagowych treningówek ASICS. Pokonałem w nich już ponad 170 kilometrów. To dobry moment, aby podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami z testu tego modelu.

Jakie nowości w Gel-Cumulus 24?

Zacznijmy od garści szczegółów technicznych. ASICS GEL-Cumulus 24 to klasyczny but treningowy przeznaczony dla biegaczy o stopie neutralnej. Projektanci i inżynierowie japońskiej marki wprowadzili do tego modelu kilka modyfikacji, zarówno w obrębie cholewki, jak i podeszwy.

Po pierwsze, nowy Cumulus otrzymał nową piankę Flytefoam Blast zlokalizowaną w przedniej części podeszwy środkowej. Ma ona za zadanie zarówno amortyzować moment lądowania na śródstopiu, jak i wspierać dynamikę przetaczania stopy. Wygląda na to, że dołożenie pianki w przodostopiu przełożyło się na zmniejszenie dropu z 10 do 8mm.

Podobnie jak w poprzednich modelach Cumulus żelowy plaster znajdziemy zarówno w przedniej, jak i tylnej części buta. Uczucie miękkości dodatkowo potęguje wkładka OrthoLite X-30.

W porównaniu z poprzednikiem cholewka w nowym Cumulusie jest lepiej dopasowana w tylnej części. Typowo jak w innych modelach ASCIS mamy tutaj wysoki bardzo miękki zapiętek. Zmiany nie ominęły również podeszwy zewnętrznej, która została pokryta nową odporną na otarcia gumą ASICS LITE, która dodatkowo ma zapewniać lepszą przyczepność na biegowej ścieżce.

Wszystkie te modyfikacje spowodowały, że Gel-Cumulus 24 jest lżejszy od poprzednika. W męskim rozmiarze 42,5 waży 286 gramów, dokładnie 24 gramy mniej niż but oznaczony numerem 23.

Miękki i komfortowy

Przed pierwszą przymiarką oczekiwałem buta komfortowego i wcale się nie zawiodłem. Nowy Cumulus jest bardzo miękki i wygodny. W przypadku mojej kategorii wagowej (+70kg) poziom amortyzacji jest w sam raz. But nie jest za miękki ani za twardy.

Cholewka dopasowuje się do stopy i zapewnia naprawdę dobre trzymanie, chociaż trzeba przyznać, że jest to raczej wąski but. Z drugiej strony jako posiadacz dość szerokiej stopy nie odczułem dyskomfortu podczas biegania w tym modelu.

Większość treningów w nowym Cumulusie wypełniły, zresztą zgodnie z przeznaczeniem, długie i spokojne wybiegania. Tak się złożyło, że większość z nich odbyła się w temperaturach sięgających ponad 30 stopni Celsjusza. W tak trudnych warunkach pod kątem przewiewności cholewka buta sprawdziła się bardzo dobrze. Nie miałem żadnych problemów z odparzeniami czy podrażnieniami stóp.

W modelu GEL-Cumulus 24 biegałem również w deszczu i muszę powiedzieć, że świetnie trzymał się mokrej nawierzchni. Bieg był pewny i bezpieczny, chociaż rozwijane przeze mnie prędkości nie były znaczne. Nie jest to jednak model stworzony do treningów szybkościowych.

Testowany but dobrze spisał się również w warunkach trailowych, na ścieżce biegowej w warszawskim Lesie Jana III Sobieskiego na granicy dzielnic Wesoła i Wawer. Nawierzchnia tam nie jest jakoś specjalne wymagająca, ale podeszwa zapewniała dobrą ochronę stóp przed drobnymi kamykami i korzeniami.

Podsumowanie

ASICS GEL-Cumulus 24 to klasyczna treningówka, którą mogę z czystym sumieniem polecić biegaczom na każdym poziomie zaawansowania. Wszyscy potrzebujemy uniwersalnych i trwałych butów, które będziemy mogli ubrać na niedzielne długie wybieganie i spokojne rozbiegania w tygodniu. Z kolei początkujący w nowym Cumulusie mogą bezpiecznie stawiać pierwsze kroki na biegowych ścieżkach. Dzięki wysokiemu poziomowi amortyzacji, ich stawy są dobrze chronione.

Osobiście bardzo odpowiada mi dodatkowa pianka w przedniej części buta. Staram się mocniej pracować na śródstopiu i ten model w tych wysiłkach mnie wspiera. Lubię również nowe rozwiązania w obszarze cholewki, tu wszystko pasuje, nic nie uwiera.

Jak chodzi o wygląd zewnętrzny to wiadomo – kwestia gustu, ale połączenie błękitu i pomarańczu oceniam jako bardzo udane. Jeśli komuś taka wersja kolorystyczna nie pasuje, to na ASICS.com testowany przeze mnie model dostępny jest w trzech innych wariantach. Dodatkowo na plus elementy odblaskowe zlokalizowane w tylnej części cholewki. Po zmroku zwiększają bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas biegania w mieście.

ASICS GEL-Cumulus 24 dostępny jest m.in. na ASICS.com, a także w sklepach Eobuwie.pl i Sklepbiegacza.pl. Kosztują od 569 do 630 zł.

Ocena produktu (w skali od 1-10)

Ocena ogólna – 9/10

Amortyzacja: 10

Komfort: 10

Stabilizacja: 8

Przyczepność: 10

Dynamika: 8

Lekkość: 8

Tekst i zdjęcia: Marcin Dulnik