Gotytom Gebreslase mistrzynią świata w maratonie

Gotytom Gebreslase z czasem 2:18:11 wywalczyła złoty medal Mistrzostw Świata w maratonie rozgrywanych w Eugene. To najwiekszy sukces w dotychczasowej karierze 27-letniej Etiopki, która na królewskim dystansie rywalizuje dopiero od ubiegłego roku. Srebrny krążek trafił do Kenijki Judith Korir, a brązowy do reprezentantki Izraela Lonah Salpeter.

Gotytom Gebreselase przygodę z maratonem rozpoczęła od ubiegłorocznego zwycięstwa w Berlinie z czasem 2:20:09. W marcu w Tokio pobiegła jeszcze szybciej i z wynikiem 2:18:18 zajęła trzecie miejsce.

Wczoraj w Eugene Etiopka pobiegła mądrze i trzymała się Judith Korir, która nadawała ton rywalizacji.

Na około dwa kilometry przed metą Gebreselase przyspieszyła i zapewniła sobie tytuł mistrzyni świata z wynikiem 2:18:11. Sukces Etiopki jest tym większy, że zdołała pobić 12-letni rekord mistrzostw ustanowiony przez Brytyjkę Paulę Radcliffe wynoszący 2:2o:57.

Jako druga do mety dotarła Kenijka Judith Korir (2:18:20), a trzecie miejsce zajęła pochodząca z Kenii reprezentantka Izraela Lonah Salpeter (2:20:18).

Broniąca tytułu Kenijka Ruth Chepngetich nie ukończyła zawodów. Polki nie startowały.