Mistrzostwo Świata w maratonie dla Etiopczyka. Rekordowo szybki bieg

Tamirat Tola z Etopii przed pięcioma laty w Londynie był drugi, wczoraj w Eugene wreszcie stanął na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata w maratonie. Z wynikiem 2:05:36 zdecydowanie wygrał bieg i ustanowił nowy rekord imprezy.

Do Eugene zjechała światowa czołówka maratonu. Na starcie stanął m.in. broniący tytułu mistrza świata Etiopczyk Lelisa Desisa oraz wicemistrz, jego rodak Mosinet Geremew. Był również wicemistrz olimpijski z Tokio Abdi Nageeye oraz brązowy medalista Bashir Abdi z Belgii. Wielkim nieobecnym był jedynie mistrz olimpijski i rekordzista świata Kenijczyk Eliud Kipchoge, który postawił na przygotowania do jesiennego Maratonu Berlińskiego.

Udana ucieczka

Losy biegu rozstrzygnęły się na 34 kilometrze, gdy mocno szarpnął Tamirat Tola. Reszcie zawodników nie udało się skasować tej ucieczki i lider systematycznie powiększał przewagę. Ostatecznie dotarł do mety ze świetnym wynikiem 2:05:36 i po raz pierwszy w karierze wywalczył tytuł mistrza świata.

Jako drugi wczoraj, ze sporą stratą, finiszował Mosinet Geremew (2:06:44), który powtórzył sukces z 2019 roku. Podium uzupełnił Belg Bashir Abdi (2:06:48). Czwarte miejsce zajął Cameron Levins. Kanadyjczyk z czasem 2:07:09 pobił rekord kraju.

Kenijczycy w kryzysie

Z całą pewnością do udanych nie zaliczą mistrzostw Kenijczycy. Najszybszy z nich, Geoffrey Kamworor był piąty z wynikiem 2:07:14, a kolejny Barnas Kiptum z czasem 2:08:59 zajął dopiero piętnaste miejsce.

Poza tym, tuż przed biegiem światowa federacja lekkiej atletyki zawiesiła jednego z kenijskich faworytów mistrzostw. Lawrence  Cherono, zwycięzca maratonów w Bostonie, Chicago, Amsterdamie, Pradze, Sewilli i Honolulu, czwarty na zeszłorocznych Igrzyskach w Tokio wpadł na stosowaniu dopingu.

Próbka pobrana od Cherono uzyskała pozytywny wynik testu na trimetazydynę, substancję znajdującą się na liście zakazanej WADA 2022 jako modulator metaboliczny  – czytamy w oświadczeniu organizacji Athletics Integrity Unit.