Aleksandra Lisowska mistrzynią Europy w maratonie! Polki z brązowymi medalami

Aleksandra Lisowska wywalczyła dzisiaj w Monachium złoty medal Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce. Polka zapewniła sobie wygraną w maratonie po samotnym finiszu na ostatnich kilometrach. Z brązowych medali cieszyć może się drużyna polskich maratonek, w której oprócz Lisowskiej punktowały Angelika Mach i Monika Jackiewicz.

Złota Lisowska

Aleksandra Lisowska jest pierwszą Polką, która sięgnęła po medal Mistrzostw Europy w maratonie. Samotny bieg po złoty krążek podopieczna trenera Jacka Wośka rozpoczęła w okolicach 39 kilometra. Ostatecznie 31-letnia biegaczka z Olsztyna uzyskała wynik 2:28:36 i wyprzedziła o 8 sekund drugą na mecie Chorwatkę Mateę Parlov Kostro. Trzecie miejsce zajęła Nienke Brinkman z Holandii z czasem 2:28:52.

– Jeszcze to do mnie nie dociera, ale nie ukrywam, że byłam na to przygotowana. Z treningu wynikało, że powinnam tutaj zdobyć medal. Nawet szczerze mówiąc liczyłam na złoto. Z tych wyników, które robiłam uważam, że byłam w życiowej formie. I dzisiaj chciałam to wykorzystać – mówiła po biegu Aleksandra Lisowska w wywiadzie z Aleksandrem Dzięciołowskim z TVP Sport.

fot. Marc Mueller / Munich2022

Warto podkreślić, że Lisowska pobiegła bardzo mądrze taktycznie. Od początku biegła w czołówce, schowana za innymi zawodniczkami. Sporadycznie wychodziła do przodu, chociaż jak przyznała w początkowej fazie rywalizacji tempo biegu było dla niej… za wolne.

– Te prędkości dzisiaj nie były jakieś specjalnie szybkie. Dla mnie tempo powyżej 3:30 na kilometr to było wolno i nawet nie mogłam się w tym odnaleźć chwilami. Dopiero gdy dziewczyny podkręciły tempo poniżej 3:20 czułam się bardziej komfortowo niż na początku. Te ostatnie kilometry biegło mi się lepiej niż te pierwsze – powiedziała świeżo upieczona mistrzyni Europy w maratonie.

Złoty medal Aleksandry Lisowskiej to drugi krążek na mistrzostwach Europy w maratonie w historii polskiej lekkiej atletyki. Przypomnijmy, że w 2014 roku w Zurychu wicemistrzem Starego Kontynentu został Yared Shegumo.

Polki mają brąz

Wielki sukces osiągnęła również nasza maratońska drużyna kobiet. Wystartowało pięć Polek, ale już na samym początku z trasy zeszła Katarzyna Jankowska, a w w drugiej części dystansu z rywalizacji odpadła Izabela Paszkiewicz.

Poza Aleksandrą Lisowską (2:28:36) do mety dobiegły Angelika Mach (2:35:03) i Monika Jackiewicz (2:37:15). Po zliczeniu czasów Polki zostały sklasyfikowane na trzecim miejscu z wynikiem 7:40:54. Złoto dla Niemek (7:28:48), a srebro dla Hiszpanek (7:39:25). Nasze maratonki w pokonany polu pozostawiły kilka mocnych reprezentacji m.in. Belgii, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

md

fot. w nagłówku: Axel Heimken / Munich2022