15. Bieg Trzech Kopców dla Kenijczyka i Ukrainki

W jubileuszowej, 15. odsłonie Biegu Trzech Kopców tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim wywalczyli David Kiprono Metto i Wiktoria Kałużna. Kenijczyk okazał się najlepszy w drugiej imprezie wchodzącej w skład tegorocznej Królewskiej Triady Biegowej – wiosną triumfował w 19. Cracovia Maraton.

Uniwersalny Kenijczyk

13-kilometrową trasę łączącą trzy krakowskie Kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego zwycięzca David Kiprono Metto pokonał w czasie 40 minut i 57 sekund.  Drugie miejsce zajął triumfator Biegu Trzech Kopców z 2018 i 2019 roku Tomasz Grycko (41:35). Na trzeciej lokacie uplasował się aktualny wicemistrz Polski w półmaratonie i biegu na 10 km Mateusz Kaczor (czas 41:44).

Kałużna znów pierwsza

Ukrainka Wiktoria Kałużna, zwyciężczyni tegorocznego półmaratonu w Białymstoku, uzyskała czas 47 minut i 21 sekund. Drugą lokatę wywalczyła mistrzyni Europy w maratonie z Monachium, brązowa medalistka tych samych zawodów drużynowo, olimpijka z Tokio Aleksandra Lisowska (48:43), a na trzecim miejscu przybiegła druga przed rokiem, zwyciężczyni tegorocznego Mini Cracovia Maraton i trzecia zawodniczka ostatniego Biegu Nocnego na 10 km Walentyna Werecka z Ukrainy (49:49).

W biegu wystartowało 2710 osób z 16 krajów. Zawodów nie ukończyło tylko 5 osób. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki otrzymali medale i czeki odpowiednio o wartości 4, 3 i 2 tysięcy złotych.

Z okazji 15. odsłony imprezy nagrody otrzymali też zawodnicy, którzy zajęli 15. miejsca wśród kobiet i mężczyzn – Magdalena Ortyl i Łukasz Sewioł. Na scenie uhonorowani zostali również uczestnicy wszystkich dotychczasowych edycji Biegu Trzech Kopców – Andrzej Lachowski (10. w klasyfikacji generalnej 15. B3K), Marcin Tomczyk, Jarosław Kuć, Konrad Grycko, Bogusław Kaliciński i Edward Wiorek. Wszyscy zawodnicy dostali natomiast symboliczne pączki z Piekarni i Cukierni Buczek oraz mogli spróbować specjalnego, jubileuszowego tortu.

Źródło: ZIS Kraków