42. Maraton Londyński dla Kipruto i Yehualaw

W rozegranym wczoraj 42. TCS London Marathon w pierwszoplanowych rolach nie wystąpili faworyzowani Etiopczycy Kenenisa Bekele i Sisay Lemma, czy Joyciline Jepkosgei z Kenii. Zamiast nich błyszczeli Kenijczyk Amos Kipruto i Etiopka Yalemzerf Yehualaw. Bieg ukończyło ponad 40 tysięcy zawodników.

Jako pierwsze na ulice Londynu wyruszyły kobiety. Po dwudziestym piątym kilometrze biegu w prowadzącej grupie znajdowało się siedem zawodniczek. Wśród nich były Yalemzerf Yehualaw, do której należy m.in. rekord świata na dystansie 10km (29:14), a także Joyciline Jepkosgei, która przed rokiem wygrała w Londynie.

Yehualaw włącza czwarty bieg

Tegoroczny bieg rozstrzygnął się po 30 kilometrze, gdy mocniej szarpnęła Yehualaw i szybko oderwała się od reszty stawki Ostatecznie Etiopka wygrała z czasem 2:17:26, zaledwie o 3 sekundy gorszym niż jej rekord życiowy z kwietnia. W Hamburgu zaliczyła wtedy najlepszy maratoński debiut w historii. 23-letnia Etiopka jest najmłodszą biegaczką, która kiedykolwiek sięgnęła po zwycięstwo w Maratonie Londyńskim.

Druga na mecie, ze sporą stratą do liderki, zameldowała się Jepkosgei (2:18:07). Trzecie miejsce zajęła Alemu Megertu z Etiopii (2:18:32). Z barierą 2:20 poradziło sobie pierwszych 6 zawodniczek.

Gdzie dwóch się bije…

W rywalizacji mężczyzn szybko okazało się, że Kenenisa Bekele jest w dużo słabszej formie niż wtedy, gdy w 2019 roku ustanowił swój rekord życiowy 2:01:41. Przypomnijmy, że był to wynik zaledwie o 2 sekundy gorszy niż ówczesny rekord świata. Do 35. kilometra Etiopczyk trzymał kontakt z czołówką, ale w końcówce zaczął słabnąć.

Nie był w tym osamotniony, bo podobne problemy zaczął odczuwać zeszłoroczny zwycięzca maratonu w Londynie, czyli Kenijczyk Sisay Lemma. Słabość faworytów wykorzystał jego rodak Amos Kipruto, który tuż przed 40 kilometrem podyktował zabójczo szybkie tempo. Ostatecznie finiszował z czasem 2:04:39. Nad kolejnymi zawodnikami wypracował ponad 30-sekundową przewagę.

Drugi na mecie był Leul Gebresilase (2:05:12), a podium z czasem 2:05:19 uzupełnił rekordzista Europy w maratonie, Belg Basihir Abdi. Kenenisa Bekele ostatecznie zajął piąte miejsce z wynikiem 2:05:53.

Najszybszymi Polakami w tegorocznym Maratonie Londyńskim byli Marcin Soczka (2:29:09) i Hanna Brickel (3:19:02). W biegu masowym wystartował również Henryk Szost, który uzyskał wynik 3:00:43. Rekordzista Polski w maratonie biegł razem z laureatem konkursu New Balance zorganizowanego przez portal bieganie.pl.