Ruszył dziesiąty sezon CITY TRAIL. W Poznaniu i Szczecinie już biegali

Poznań i Szczecin otworzyły dziesiąty, ogólnopolski sezon największego cyklu biegów przełajowych w Polsce – CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Weekendowe biegi (8-9 października) przyciągnęły blisko 1350 uczestników – ponad 900 w biegu głównym na dystansie 5 km oraz 430 w biegach CITY TRAIL Junior. Kolejny weekend to zawody w Olsztynie oraz Trójmieście.

Poznań

Sobotni (8 października) bieg główny nad jeziorem Rusałka ukończyło 527 osób. Rywalizacja odbyła się pod dyktando najszybszego w poprzedniej edycji – Sebastiana Nowickiego, który otarł się o rekord trasy. Sobotni wynik Sebastiana to 14:44 (rekordowy wynik czas 14:41).

– To było moje najlepsze otwarcie sezonu w CITY TRAIL, mimo że jestem w bardzo spokojnym treningu. W sierpniu miałem przerwę – roztrenowanie. Natomiast we wrześniu złapało mnie przeziębienie, miałem spore kłopoty z zatokami, kiepsko funkcjonowałem. Tym bardziej cieszy, że w takim okresie jestem w stanie pobiec tak szybko – podkreślił na mecie Sebastian Nowicki. – Brakuje mi rywalizacji ramię w ramię na poznańskiej trasie, więc poważnie myślę nad wrocławskim CITY TRAIL, gdzie startują zawodnicy, którzy na pewno zmuszą mnie do walki o wynik do ostatniego metra. Najpierw jednak chciałbym poprawić poznański rekord – oznajmił.

Drugie miejsce zajął Wiktor Maćkowiak (15:31), a trzeci był Błażej Wytwer (15:35).

Rywalizacja kobiet to – podobnie, jak w przypadku mężczyzn – dominacja jednej zawodniczki – Pauliny Stempniak.

Naprawdę porządnie się dzisiaj zmęczyłam. To był mój drugi bieg w CITY TRAIL i uzyskałam zdecydowanie lepszy czas niż podczas debiutu przed rokiem – podkreśliła Paulina Stempniak, najszybsza zawodniczka sobotniej przełajowej piątki, która na mecie uzyskała czas 18:04.

Jako druga finiszowała Aleksandra Bereśniewicz (18:51), a trzecią lokatę wywalczyła Hania Jaraszkiewicz (19:10).

Swoją rywalizację miały także dzieciaki i młodzież. Najmłodsi startowali na 200m, nieco starsi mieli do pokonania 400m, kolejna kategoria 600m, a najstarsi biegali na 1 km. We wszystkich kategoriach wiekowych pobiegło niemal 300 uczestników.

Kolejne zawody w Poznaniu są zaplanowane są na 5 listopada. Poznańska odsłonę cyklu wpiera Miasto Poznań.

Szczecin

Szczecińscy biegacze rozpoczęli sezon 2022/2023 w niedzielę (9 października). Na  urozmaiconej trasie nad Jeziorem Szmaragdowym zwycięstwo odniósł Konrad Majdziński, który uzyskał wynik 16:32. Drugie miejsce zajął Wiktor Maćkowiak (17:20), który powtórzył sukces z sobotniej odsłony poznańskiego CITY TRAIL. Trzeci był Szymon Belgrau z wynikiem 17:26.

Organizatorzy często podkreślają, że trasa w Szczecinie jest znacznie bardziej urozmaicona niż ta w Poznaniu, gdzie startuję od lat, więc postanowiłem sprawdzić to na własne skórze. Sprawdziłem i potwierdzam. Trasa jest wymagająca, to zupełnie inne bieganie niż nad poznańską Rusałką, gdzie jest płasko i bez większych trudności. Pewnie gdybym wygrał dzisiejszy bieg spodobałoby mi się bardziej i zastanowiłbym się nad częstszymi startami również w Szczecinie. Nie wygrałem, więc chyba na razie pozostanę przy bieganiu w rodzinnym Poznaniu – mówił na mecie Maćkowiak.

Wśród kobiet najszybszą okazała się Justyna Grzywaczewska z czasem 20:09. Drugie miejsce zajęła Paulina Grzegórzek (20:24), a trzecia była Ewelina Kowalik (21:13).

Basenowe klapki dały radę

Wśród biegaczy był Marcin Krześniowski, który postanowił tym razem przede wszystkim dobrze się bawić i wystartował… w klapkach basenowych!

– Zdarzyło mi się to pierwszy raz. Jestem zadowolony z wyniku i z mojego obuwia – klapki dały radę! Ale kolejny bieg będzie już na poważnie – zaznaczył Krześniowski, który na mecie uzyskał wynik 24:49.

Bieg główny w Szczecinie ukończyło 387 biegaczek i biegaczy. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 130 młodych sportowców.Drugi bieg sezonu w stolicy Pomorza Zachodniego odbędzie się 6 listopada.

W weekend 15-16 października biegi CITY TRAIL odbędą się w Olsztynie oraz Gdańsku. Imprezy rozpoczną akcję skierowaną do rodziców i dziadków biegaczy, którzy będą mogli wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach poprowadzonych przez trenerów poznańskiego Centrum Ruchu BODY WORK. Strefa Seniora Nationale-Nederlanden będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Zapisy trwają

CITY TRAIL to impreza rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się 50 biegów, w 10 miastach – wszystkie na 5-kilometrowych trasach. Miasta CITY TRAIL to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.  Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi w jednej lokalizacji. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold.

red