Wrocław Maraton na bocznym torze. Czy kiedykolwiek wróci do kalendarza?

Ostatnia edycja Wrocław Maratonu odbyła się 15 września 2019 roku. Do mety dotarło wtedy prawie 3,2 tysiąca biegaczy. Na drodze do organizacji kolejnych odsłon imprezy najpierw w latach 2020-2021 stanęła pandemia koronawirusa, a w tym roku trudna sytuacja finansowa stolicy Dolnego Śląska. Co dalej z Wrocław Maratonem? 

Los maratonu w rękach miasta

Wrocław Maraton to jeden z najstarszych polskich biegów na królewskim dystansie. W 2019 roku odbyła się jego 37. edycja i na razie nie wiadomo, czy jeszcze wróci do biegowego kalendarza. Na pewno imprezy zabraknie w przyszłym roku.

– Maraton nie odbędzie się w 2023 roku. Jego organizacja w przyszłych latach uzależniona jest od decyzji władz miasta – informuje Maciej Fedorczuk z Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu, które w ostatnich latach odpowiadało za bieg.

fot. Depositphotos.com

Przypomnijmy, że w 2020 roku nowa trasa Wrocław Maratonu miała prowadzić z Rynku w Kątach Wrocławskich do Stadionu Olimpijskiego w stolicy Dolnego Śląska. Organizatorzy podkreślali, że będzie to powrót imprezy do korzeni i tradycji Maratonu Ślężan. Nie brakowało jednak głosów, że ta zmiana to próba wyprowadzenia trasy biegu poza ulice Wrocławia i chęć przypodobania się mieszkańcom narzekającym na utrudnienia wynikające z organizacji imprezy.

Wrocław Maraton to jeden z biegów zaliczanych do Korony Maratonów Polskich. Poza tym cykl tworzą Maraton Warszawski, Cracovia Maraton, Maraton Dębno i Poznań Maraton.

W kwietniu odpowiedzialny za serię Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie ogłosił, że biegacze, którym do ukończenia wyzwania brakuje Wrocław Maratonu, mają wybrać jeden z pozostałych maratonów wchodzących w skład cyklu i pokonać ten bieg ponownie. Nie wiadomo, czy podobna reguła będzie obowiązywać również w przyszłym roku.

Co z Nocnym Wrocław Półmaratonem?

Niezagrożona wydaje się organizacja Nocnego Wrocław Półmaratonu.

– Obecnie nasza jednostka skupia się na przeprowadzeniu m.in. Nocnego Półmaratonu, WrocWalk Marathon 2022 i pozostałych planowanych wydarzeń sportowych/rekreacyjnych. Nocny Wrocław Półmaraton odbędzie się w czerwcu 2023 roku. Zapisy planujemy uruchomić w grudniu lub styczniu – czytamy w odpowiedzi Młodzieżowego Centrum Sportu na nasze pytania.

red

fot. w nagłówku Depositphotos.com