CITY TRAIL: Warszawa i Bydgoszcz na koniec pierwszej serii cyklu

W sobotę, 29 października w Warszawie i w niedzielę, 30 października w Bydgoszczy odbyły się biegi kończące pierwszą z pięciu kolejek przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w edycji 2022/2023. Imprezy odbyły się w pięknej, jesiennej aurze, część uczestników wykorzystała dobre warunki do poprawienia swoich rekordowych wyników. W najbliższy weekend na starcie przełajowej „piątki” staną biegacze z Poznania i Szczecina.

Maratończycy górą

Sobotnie zawody na dystansie 5 km ukończyło 570 osób. Triumfatorem biegu został Kamil Jastrzębski, z czasem 15:08. Drugie miejsce zajął Radosław Gromek (wynik 15:28), a trzeci był Rafał Gontarczyk – jego wynik to 15:33.

– Start po przerwie nie jest łatwy dla głowy, bo trzeba przyjąć, że nie będzie to rekordowo szybkie bieganie, ale byłem dobrze nastawiony. Wiem, w jakim miejscu w treningu jestem i dlatego dzisiejszy wynik jest satysfakcjonujący – mówił po zawodach Kamil Jastrzębski, zwycięzca biegu, reprezentant Polski podczas sierpniowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce na dystansie maratonu. – Na trasie były fragmenty ze śliskimi liśćmi. Nie narzekam jednak, bo warunki były naprawdę dobre – dodał.

W rywalizacji kobiet najszybsza była Emilia Mazek z czasem 17:18. To zawodniczka, która wrześniu pokonała Maraton Warszawski ze znakomitym wynikiem 2:39:08. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Bąk (17:39), a trzecią lokatę wywalczyła Aleksandra Karolczuk (17:52).

Na trasie rywalizował Adrian Wilk – startujący dotychczas w szczecińskiej odsłonie CITY TRAIL.

Poziom sportowy na warszawskiej trasie jest kosmiczny. Trochę mnie to zaskoczyło. To zupełnie inna trasa niż w Szczecinie, gdzie mamy bardzo urozmaicone ścieżki, podbiegi i zbiegi. Tutaj trzeba biec równym, mocnym tempem – jak w biegu ulicznym. Po przeprowadzce do Warszawy będę startował tutaj regularnie, więc do zobaczenia – mówił na mecie 22-letni, utalentowany triathlonista.

Swoje zawody miały także dzieciaki i młodzież. Najmłodsi startowali na 200m, nieco starsi mieli do pokonania 400m, kolejna kategoria 600m, a najstarsi biegali na 1 km. We wszystkich kategoriach wiekowych pobiegło 280 uczestników.

Drugi bieg edycji w Warszawie jest zaplanowany na 3 grudnia. Warszawską odsłonę CITY TRAIL wspiera Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.

Ochalowie biorą wszystko

Niedzielne zawody na dystansie 5 km w Bydgoszczy ukończyło 466 osób. Triumfatorem biegu został Paweł Ochal, z czasem 15:30. Drugie miejsce zajął Adrian Bednarek (wynik 15:34), a trzeci był Jędrzej Wolski – jego wynik to 15:37.

– Jeszcze nigdy nie biegło mi się tak dobrze na tej trasie. Jestem bardzo zadowolony, zarówno z wyniku, jak i wygranej – w jesienno-zimowej serii CITY TRAIL dotąd jeszcze nie wygrałem. W tym roku miałem trzy przerwy od treningu, dlatego zdecydowałem, że nie robię jesiennego roztrenowania, więc aktualnie jestem w treningu. Ostatnio udało mi się zrealizować 10 treningów biegowych z rzędu, co od dłuższego czasu się nie zdarzało – łączę bowiem bieganie z treningiem rowerowym. Moje bieganie opiera się głównie na treningu tlenowym i przyspieszeniach raz w tygodniu. Tym bardziej dzisiejszy rezultat mnie cieszy – podkreślił po biegu Paweł Ochal, mistrz Polski w maratonie z 2007 roku, srebrny medalista ubiegłorocznych Mistrzostw Polski w Duathlonie na dystansie średnim.

W rywalizacji kobiet najszybszą była Olga Ochal z czasem 17:01. Drugie miejsce zajęła Anna Mrotek (18:29), a trzecią lokatę wywalczyła Marzena Rozpędzik (18:42).

W biegach CITY TRAIL Junior wzięło udział 171 uczestników.

Wśród uczestników bydgoskiego CITY TRAIL był Rafał Pyjos, który wystartował nie tylko na dystansie 5 km, ale wcześniej przebiegł 400-metrową trasę CITY TRAIL Junior ze swoim ośmioletnim synem.

Kazimierz jest niepełnosprawny intelektualnie. Kiedy się urodził, lekarze twierdzili, że spędzi życie w pozycji leżącej. Nie uwierzyliśmy w to i wdrożyliśmy rehabilitację. Dzięki wszystkim zajęciom sportowym, na które uczęszcza jest na tyle samodzielny i sprawny, że mógł dzisiaj wystartować. W poprzednich edycjach CITY TRAIL przychodził, by mi kibicować i w końcu stwierdził, że sam chce wziąć udział w zawodach. Zapisałem go od razu na cały cykl. Spodobało mu się dzisiaj. Będziemy w grudniu – mówił po zawodach biegacz.

Drugi bieg edycji w Bydgoszczy jest zaplanowany na 4 grudnia.

Seniorzy ćwiczyli

Przed weekendowymi biegami funkcjonowała Strefa Seniora Nationale-Nederlanden. To akcja skierowana do rodziców i dziadków biegaczy, którzy mogli wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach poprowadzonych przez trenerów Centrum Ruchu BODY WORK.

CITY TRAIL to impreza rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się 50 biegów – wszystkie na 5-kilometrowych trasach w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi w jednym mieście. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold.

red