Kurtka do biegania – wybierz odpowiednią na każdą porę roku!

Nie chcesz, aby jesienna pogoda, wiatr lub deszcz powstrzymały cię przed pójściem na trening biegowy? Jednocześnie nie lubisz biegać na bieżni, a kochasz świeże powietrze? Nic straconego. Odpowiedzią na twoje potrzeby jest kurtka do biegania. Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Sprawdź!

Dobra kurtka do biegania czyli brak wymówki dla biegacza

Jaka kurtka do biegania będzie najlepsza? To pytanie najczęściej zadajemy sobie podczas nadchodzącej jesieni, a później też zimy. Pogoda w te pory roku nie daje nam zapomnieć o istnieniu odpadów, którym bardzo często towarzyszy potęgujący wrażenie chłodu wiatr. Nie od dziś wiadomo, że nieprzychylne warunki pogodowe to jedna z najczęstszych wymówek biegaczy. Pewna teza sportowców mówi jednak o tym, że nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie.

Bieganie zarówno jesienią, jak i zimą, jest więc jak najbardziej możliwe. Należy zadbać tu jednak o odpowiedni ubiór, który niebagatelnie wpłynie na odczucie komfortu podczas treningu. Jednym z najważniejszych elementów odzieży jest kurtka do biegania.

Kurtki do biegania – rodzaje

Kurtki do biegania stanowią specjalny rodzaj kurtek, który zapewnia wygodę i swobodę ruchu. Co ważne, są one lekkie, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Dzięki temu, tego typu odzież bez problemu schowamy do małego plecaka lub kieszeni. Ze względu na stopień ochrony, możemy wyróżnić trzy główne kategorie kurtek do biegania.

– Kurtki wiatrówki. Chronią one przed wiatrem i służą do biegania w suchych, ale wietrznych warunkach. Tego typu kurtki są lekkie, oddychające i zapewniają cienką warstwę ochrony przed żywiołem. Niektóre modele mogą zapewniać ochronę przed deszczem, jednak nie są w pełni wodoodporne.

– Kurtki przeciwdeszczowe wodoodporne. Przeznaczone są na długie biegi w deszczu. Nieprzemakalność kurtki związana jest z użyciem tkaniny o gęsto tkanych włóknach, minimalizujących wielkość porów. Tego typu kurtki zapewniają ochronę przed wiatrem, jednak nie cieszą się najlepszą oddychalnością.

– Kurtki przeciwdeszczowe hydrofobowe. Przeznaczone są do biegania przy niewielkich opadach śniegu lub deszczu. Tego typu kurtki wykonane są najczęściej w technologiach typu DWR. Krople deszczu czy płatki śniegu nie wsiąkają tu w materiał, a szybko po nim spływają. Nad kurtkami wodoodpornymi mają tę przewagę, że zapewniają one ochronę przed wiatrem, ale też oddychalność. Są jednak znacznie grubsze.

Czego szukać w kurtce do biegania?

Nie chcąc wybierać jednego, ściśle określonego rodzaju kurtki, możemy postawić na wybór odpowiednich parametrów. Co będzie ważne?

– Poziom ochrony. Poziom ochrony podyktowany jest wyżej wymienionymi czynnikami. Możemy spotkać się z ochroną przed wiatrem, kurtą wodoodporną czy wodoszczelną.

– Oddychalność. Oddychalność kurtki do biegania to jej zdolność do odprowadzania wilgoci. Podczas biegania jest to bardzo ważne, aby zachować uczucie suchości. Parametr mierzy się za pomocą współczynnika MVTR. Najlepsze będą membrany z parametrami od 10 000 MVTR.

– Wodoszczelne szwy oraz wodoszczelne zamki błyskawiczne. Rozwiązanie to ma niebanalne znaczenie podczas biegania. W przypadku nagłego deszczu nasze słuchawki czy telefon znajdujący się w kieszeniach, pozostaną całkowicie suche.

– Ergonomiczny kaptur. Wybierając kurtkę zwróćmy uwagę na mały kaptur zintegrowany z daszkiem. Rozwiązanie to zapobiegnie spływaniu wody na twarz.

– Troczek ściągający na dole kurtki, który umożliwi regulację wentylacji.

– Odpowiednia ilość kieszeni. Wiele kurtek do biegania wyposażonych jest w kieszenie o konkretnym zastosowaniu. Będzie to ważne w przypadku, kiedy zabierasz ze sobą podczas biegania dodatkowe rzeczy.

– Odblaskowe taśmy, które są niezbędne podczas biegania po zmroku.

Co jeszcze będzie ważne? Zarówno kurtka wiatrówka damska, jak i kurtka wodoodporna czy wodoszczelna do biegania nie powinna być zbyt ciasna. Tylko wtedy pozwoli nam zachować pełną swobodę ruchów podczas treningu.

Odpowiednia kurtka do biegania to klucz do sukcesu każdego biegacza.

Artykuł sponsorowany

fot. freepik.com