Pełnosprawny sport dla wszystkich

Gdy mówimy „sport”, to pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy, to „zdrowie”. Wszak jedno z popularnych przysłów dotyczących sportu, to „sport to zdrowie”. W związku z tym zastanawiamy się, czy można ten fakt odnieść do osób niepełnosprawnych. Oczywiście, że tak. Sport jest dziedziną, która mieści w swojej przestrzeni osoby, które nie są w pełni sprawne. Sport bowiem nie dyskryminuje żadnej grupy społecznej. Sport jest formą rehabilitacji i to rehabilitacja poprzez sport stała u zarania praktycznego uprawiania dyscyplin przez osoby z niepełnosprawnością.

Sport osób niepełnosprawnych wyrósł z rehabilitacji ruchowej i już w latach 80 tych XIX stulecia zyskiwał zwolenników i torował osobom niepełnosprawnym drogę do samorealizacji. W XX wieku lekarze weteranów II wojny światowej zalecali im sport, jako formę rehabilitacji. Pierwsze zawody dla weteranów odbyły się w 1944 roku na terenie szpitala w Stoke Mandeville. Dziś osób z niepełnosprawnością do aktywności nie trzeba namawiać. Obojętnie czy jest to sport amatorski czy profesjonalny. Ten ostatni doczekał się światowych igrzysk. Pierwsza Letnia Paraolimpiada odbyła się w Rzymie w 1960 roku a Zimowa w 1978 roku w Örnsköldsvik w Szwecji. Dyscyplinami, które można podziwiać na stadionach w trakcie paraolimpiad, to w przypadku zawodów letnich: łucznictwo, lekkoatletyka, boccia, kajakarstwo, kolarstwo, jeździectwo, piłka nożna, judo, podnoszenie ciężarów, goalball, wioślarstwo, żeglarstwo. Strzelanie, pływanie, tenis stołowy, siatkówka, koszykówka na wózkach, szermierka na wózkach, rugby na wózkach, tenis na wózkach. Dyscyplinami paraolimpijskimi zimowymi są: biathlon, hokej na siedząco, narciarstwo biegowe, narciarstwo alpejskie, curling na wózkach. Wiele z tych dyscyplin niepełnosprawni mogą uprawiać także amatorsko. 

Słynne niepełnosprawne polskie sportsmenki

Jak w przypadku sportów osób zdrowych w grupie sportowców niepełnosprawnych jest wiele kobiet. W Polsce sport niepełnosprawnych jest coraz bardziej popularny i możemy chlubić się wieloma przykładami kobiet, które reprezentują nasz kraj na Paraolimpiadach, ale nie tylko. Natalia Partyka to tenisistka stołowa, która pomimo swej niepełnosprawności rywalizuje z zawodniczkami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. Jest mistrzynią paraolimpijską z Aten, Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro. Rywalizowała ze zdrowymi zawodniczkami podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, Londynie, Rio de Janeiro i Tokio. Róża Kozakowska była zdrową dziewczyną, która zapowiadała się na dobrą sprinterkę. Po ukąszeniu przez kleszcza zachorowała na neuroboreliozę stawowo-mózgową.  Choroba dla Róży nie stała się powodem rozbratu ze sportem. Jako osoba niepełnosprawna zaczęła uprawiać skok w dal i na mistrzostwach świata w Dubaju zajęła 4 miejsce. Podczas pandemii zakażenie wywołało u sportsmenki porażenie czterokończynowe i Róża z dnia na dzień przestała chodzić i musiała zacząć poruszać się na wózku. Nie porzuciła jednak pasji, jaką był dla niej sport i postanowiła zmienić dyscyplinę na pchnięcie kulą i rzut maczugą. Na Igrzyskach paraolimpijskich w Tokio ustanowiła rekord świata w rzucie maczugą i zdobyła złoty medal. W pchnięciu kulą została wicemistrzynią olimpijską. Joanna Mazur, to niewidoma lekkoatletka. W biegach na dystansach 100, 200, 400, 800 i 1500 metrów zdobyła wiele medali na mistrzostwach świata i Europy. Reprezentowała Polską na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro i Tokio. Joanna Mazur jest także pierwszą niewidomą laureatką „Tańca z Gwiazdami”. Joanna Mazur jest jednym z ambasadorów kampanii ,,Sport bez Barier”, którą realizuje Fundacja Neuron+.

Pierwszy krok do kariery sportowej z projektem „Sport bez Barier”

Dla osób niepełnosprawnych, które chcą uprawiać sport w wielu miejscowościach kluby, związki i stowarzyszenia proponują zajęcia sportowe w różnych dyscyplinach. Gdzie i jaką dyscyplinę można uprawiać, a także jaki jest terminarz wydarzeń przybliży projekt „Sport bez Barier”. Na stronie internetowej „Sport bez Barier” są zamieszczane materiały edukacyjno-informacyjne np. porady sportowców i ekspertów, lekarzy, fizjoterapeutów, trenerów, dotyczące możliwości i warunków rozwijania aktywności fizycznej przez osoby z niepełnosprawnościami. Projekt przygotowany został przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnością, ale także ich rodziców, opiekunów, czy stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnością, klubów sportowych, związków zajmujących się̨ pomocą̨ tej grupie społecznej i innych jednostek działających w tym zakresie. Korzystając z projektu „Sport bez Barier” osoba z niepełnosprawnością będzie mogła zrobić pierwszy krok do sportowej kariery lub ją doskonalić. 

Na zdjęciu Joanna Mazur i Michał Stawicki – polska lekkoatletka niepełnosprawna, multimedalistka mistrzostw świata i Europy niepełnosprawnych oraz uczestniczka Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2016. Jej partnerem oraz jednocześnie trenerem jest Michał Stawicki, były lekkoatleta i triathlonista. Uhonorowana została tytułem najlepszego sportowca niepełnosprawnego w Polsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego 2017.

Ogólnopolska Kampania ,,Sport bez barier” realizowana jest przy wsparciu Fundacji Orlen, Fundacji BGK, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego, Fundacji PFR, Fundacji ARP. Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”.

Artykuł sponsorowany