Garmin Clipboard. To nowa aplikacja dla trenerów

Garmin udostępnił bezpłatną aplikację Clipboard, która pozwala trenerom układać plany treningowe i monitorować na bieżąco wykonanie poszczególnych jednostek przez biegaczy. Aplikacja gromadzi również dane dotyczące jakości snu i poziomu stresu u zawodników, a także umożliwia podopiecznym zgłoszenie kontuzji.  

Trener z zegarka

Platforma Garmin Clipboard przeznaczona jest dla trenerów biegania. Najlepiej sprawdzi się u takich, którzy współpracują z większą liczbą zawodników. Przy użyciu tego narzędzia mogą w łatwy sposób układać plany treningowe wprowadzając do systemu własne jednostki lub korzystając z gotowych szablonów Garmina. Dyspozycje trenera przesyłane są automatycznie na zegarki biegaczy po zsynchronizowaniu ich z aplikacją Garmin Connect.

Mocną stroną udostępnionego przez amerykańską markę narzędzia jest komunikacja i możliwość szybkiego przekazywanie informacji zwrotnej. Do każdego treningu zawodnik może wysłać prywatną notkę np. z prośbą o instrukcję dotyczącą ćwiczeń. Z kolei trener może w ten sposób prosić podopiecznych o informację o samopoczuciu po wykonaniu treningu. Ma do dyspozycji również opcję wysyłania ogłoszeń, które dostarczane są do wszystkich zawodników w zespole.

Wszystko o zawodnikach

Na platformie dostępne są szczegółowe informacje dotyczące gotowości poszczególnych zawodników do biegania. Trener może sprawdzić parametry snu, poziom stresu, tętna spoczynkowego i status regeneracji, a także opracowany przez Garmin wskaźnik Body Battery, który wskazuje ogólny poziom energii.

Po wykonanych jednostkach trener może drobiazgowo przeanalizować, jak zostały wykonane przez zawodników. W jednym widoku ma podgląd na wyniki całej grupy biegaczy, z podziałem na kobiety i mężczyzn. Może ustalać progi m.in. tempa biegu, wtedy system na czerwono zaznacza wyniki zawodników, którzy poszczególne jednostki biegają zbyt wolno.

Ciekawostką jest możliwość zgłaszania przez zawodników kontuzji. Służy do tego specjalna opcja „Pain Tracking”, gdzie na prostej grafice można zaznaczyć część ciała, w której występuje ból. Aplikacja zbiera informacje na temat jego poziomu i charakteru, a także umożliwia monitoring sytuacji. Dzięki temu trener ma stale dostęp do informacji na temat kontuzji, które może wykorzystać układając plan treningów.

To musi być Garmin

Platforma Clipboard importuje dane z aplikacji Garmin Connect, dlatego jest kompatybilna wyłącznie z urządzeniami amerykańskiej firmy. Rozwiązanie działa od 2020 roku, najpierw zostało udostępnione na rynku amerykańskim i w Meksyku, teraz przyszedł czas na międzynarodową ekspansję.

Garmin Clipboard jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla trenerów, jak i zawodników. Aplikację można pobrać na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Dostępna jest w językach angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i hiszpańskim.

red

fot. w nagłówku Depositphotos.com