ORLEN Copernicus Cup powoli odkrywa karty

Mistrzowie olimpijscy, świata i Europy wystąpią 8 lutego w dziewiątej edycji mityngu ORLEN Copernicus Cup. Po raz kolejny w Arenie Toruń ma zostać podjęta próba poprawienia rekordu świata. Trwają negocjacje z gwiazdą biegów długich. Na trybunach spodziewany jest komplet publiczności, a impreza będzie elementem obchodów Roku Mikołaja Kopernika.

W Toruniu kibice obejrzą rywalizację w dwunastu konkurencjach – kobiety biegać będą na 60, 400, 800 i 3000 metrów oraz 60 metrów przez płotki, natomiast konkurencji męskich będzie siedem – biegi na 400, 800 i 1500 metrów, bieg na 60 metrów przez płotki oraz skok wzwyż, skok w dal i skok o tyczce.

Mogę zapewnić państwa, że emocji podczas dziewiątej edycji ORLEN Copernicus Cup nie zabraknie. Głośno powiem też, że bez udziału miasta i samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, który też od początku jest naszym partnerem, a także Orlenu, organizacja takiej imprezy nie byłaby możliwa — mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Krzysztof Wolsztyński, dyrektor ORLEN Copernicus Cup Toruń i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

fot. Łukasz Piecyk

Chcą poprawić rekord świata. Wkrótce szczegóły

Organizator i pomysłodawca zawodów zdradził, że trwają negocjacje z topową gwiazdą biegów długich.

– Będziemy próbowali na pewno bić rekord świata. Dziś nie mogę powiedzieć więcej. Jeżeli się już dogadamy i ten start będzie pewny na 100 procent, to poinformujemy o tym państwa w mediach społecznościowych. Prawdopodobnie będzie też szybkie ściganie na 60 m. Na czele Z Ewą Swobodą. Przygotowujemy jej taką obsadę, aby mogła pobić rekord życiowy i Polski, bo już tutaj pobiegła 6,99 na mistrzostwach Polski – wskazał Wolsztyński.

Wymieniał też znane już nazwiska najlepszych lekkoatletów na świecie, którzy pojawią się w lutym w Toruniu. A jest ich bardzo wiele.

W biegu na 800 metrów pań zmierzą się wicemistrzyni olimpijska z Tokio Brytyjka Keely Hodgkinson z trzecią zawodniczką mistrzostw świata w Eugene Kenijką Mary Moraa i czwartą w tych zawodach Etiopką Diribe Welteji. Mają to być „małe mistrzostwa świata”.

Z kolei w biegu na 60 metrów przez płotki nasza mistrzyni Europy z Monachium Pia Skrzyszowska zmierzy się z wicemistrzynią Starego Kontynentu Węgierką Luką Kozak i wicemistrzynią świata Jamajką Britany Anderson.

fot. Paweł Skraba

Prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział w czwartek, że tegoroczny mityng Orlen Copernicus Cup wpisany będzie w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

– Copernicus Cup ma w swojej nazwie Mikołaja Kopernika. 8 lutego w tej hali odbędzie się jeden z siedmiu najważniejszych mityngów lekkoatletycznych w sezonie halowym 2023. Ten mityng ma już swoją renomę, swoje znaczenie, swoją wartość — mówił Michał Zaleski w Arenie Toruń.

Prezydent spodziewa się, że do Torunia przyjedzie około 100 zawodników z 30 krajów świata. Jego zdaniem będzie to okazja do zaprezentowania im miasta, które ubiega się o organizację w 2026 roku halowych mistrzostw świata.

Bilety na mityng już w sprzedaży

Toruński mityng od wielu lat ma już swoją markę. Także w tym roku ORLEN Copernicus Cup Toruń znalazł się wśród siedmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodów World Athletics Indoor Tour Gold.

W sumie w 2023 roku w ramach tego cyklu odbędą się aż pięćdziesiąt cztery wydarzenia, w tym tylko siedem będzie miało kategorię złotą – w Toruniu oraz Karlsruhe w Niemczech, Bostonie i Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, Lievin we Francji, Madrycie w Hiszpanii i Birmingham w Wielkiej Brytanii. Ten ostatni mityng będzie finałem World Athletics Indoor Tour.

Sprzedaż biletów na ORLEN Copernicus Cup już się rozpoczęła – wejściówki w cenach od 30 do 90 złotych dostępne są w portalach eBilet.pl i Ticketmaster.pl.

Źródło: ORLEN Copernicus Cup

fot. w nagłówku Paweł Skraba