Femke Bol pobiła halowy rekord świata na 400 m. Przetrwał aż 41 lat

Podczas rozegranych dzisiaj w Apeldoorn lekkoatletycznych mistrzostw Holandii Femke Bol uzyskała niesamowity czas 49.26 i pobiła 41-letni halowy rekord świata na 400 metrów!

Cztery dekady Kratochvilovej

Po raz pierwszy w karierze 22-letnia Holenderka zeszła poniżej 50 sekund na 400 m na mityngu w Metz w ubiegły weekend. Okazuje się, że jej wspaniały rekord życiowy wynoszący 49.96 przetrwał zaledwie tydzień.

Dzisiaj w Apeldoorn Femke Bol poprawiła ten wynik o 0.7 i wpadła na metę z czasem 49.26. Pobiła dzięki temu halowy rekord świata (49.59) ustanowiony przez Czeszkę Jarmilę Kratochvilovą 7 marca 1982 roku, czyli prawie 41 lat temu!

fot. Erik van Leeuwen

Bol w swoim stylu zaliczyła mocny start i pokonała pierwsze 200 m w 23.63. W pościg za nią udała się Lieke Klaver, która ostatecznie była druga z czasem 50.34. Podium uzupełniła Cathelijn Peeters (53.11).

—To dzięki wszystkim kibicom tutaj pobiegłam po ten rekord – powiedziała Femke Bol po starcie w Omnisport Arena. –Nigdy wcześniej nie widziałam na tych trybunach tak wielu ludzi. Kiedy przekroczyłam linię mety wiedziałam, że rekord jest mój, ze względu na hałas, jaki zrobili kibice – dodała.

Niesamowita Femke Bol

Bol nie po raz pierwszy zapisała się na kartach historii lekkiej atletyki. Medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata na 400 m przez płotki ustanowiła w zeszłym roku w Ostrawie najlepszy wynik na 300 m przez płotki 36.86. Z kolei w pierwszym starcie tego sezonu ustanowiła w Bostonie najlepszy wynik na 500 m przez płotki (1:05.63).

Femke Bol to trzykrotna mistrzyni Europy rozegranych w ubiegłym roku w Monachium. Złote krążki wywalczyła na płaskich 400 m, a także na płotkach w sztafecie 4 x 400 m oraz indywidualnie. Holenderka jest również wicemistrzynią świata na 400 m ppł. W tej konkurencji zdobyła brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Bol jest żelazną faworytką do obrony złotego medalu z halowych mistrzostw Europy rozegranych dwa lata temu w Toruniu. Czempionat Starego Kontynentu odbędzie się w Stambule w dniach 2-5 marca.

Źródło: World Athletics, red

Fot. w nagłówku Erik van Leeuwen