Jimmy Gressier pobił rekord Europy. Pokonał 5 km w średnim tempie 2:38 min/km!

Francuz Jimmy Gressier pobił rekord Europy w biegu ulicznym na 5 km. Wygrał dzisiejsze zawody Monaco Herculis z czasem 13:12 i poprawił o dwie sekundy dotychczasowy najlepszy wynik Włocha Yemaneberhana Crippy z ubiegłego roku.

Wysoką formę Gressier zasygnalizował już w połowie stycznia podczas biegu na dystansie 10 km w Walencji, który ukończył z nowym rekordem życiowym wynoszącym 27:40. Po tych zawodach Francuz wyjechał do Kenii, gdzie jeszcze szlifował formę na wiosenne starty.

Pewne zwycięstwo

Dzisiaj w Monako Jimmy Gressier finiszował z czasem 13:12 i pewnie wygrał z faworyzowanymi biegaczami z Afryki. Dystans 5 km pokonał w średnim tempie 2:38 min/km. Kolejne miejsca zajęli Sudańczyk Dominic Lobalu (13:24) i Ugandyjczyk Oscar Chelimo (13:32).

Tuż za podium uplasował się Niemiec Richard Ringer z nowym rekordem życiowym 13:32. Wyrównał w ten sposób rekord kraju ustanowiony na tej samej trasie w 2021 roku przez Samuela Fitwi.

– Bieg od początku miałem pod kontrolą. Pacemakerzy wykonali świetną robotę, celowałem w wynik w granicach 13:10 – powiedział Jimmy Gressier. – To oczywiście mogło oznaczać nowy rekord Europy, ale podczas biegu szczególnie nie zajmowałem tą myślą swojej głowy – dodał.

Warto zaznaczyć, że dzisiejszym udanym startem Francuz odzyskał rekord Starego Kontynentu. W 2020 roku, również w Monako, uzyskał wynik 13:18, który przez dwa lata otwierał europejskie listy na „piątkę”. W kwietniu 2022 roku w Herzogenaurach jego rekord wymazał Włoch Yemaneberhan Crippa, który nabiegał 13:14.

Rekord świata na 5 km od 2021 roku należy do Etiopczyka Berihu Aregawiego i wynosi 12:49.

Czeka półmaraton

Głównym celem Gressiera na wiosnę jest debiut w półmaratonie w Paryżu, który odbędzie się 5 marca. Po drodze 26-latek wystartuje jeszcze w szybkiej dyszce w hiszpańskim Castellón.

W sezonie letnim Francuz powróci na bieżnię, gdzie będzie ścigał się na 1500 i 5000 m. Wszystkie starty i treningi podporządkuje Igrzyskom Olimpijskim w Paryżu w 2024 roku.

Źródło: European Athletics, red

fot. w nagłówku WK.Vision