Kaczmarek pofrunęła po halowy rekord Polski na 400 m

Podczas mityngu World Athletics Indoor Tour we fracuskim Liévin Natalia Kaczmarek ustanowiła nowy halowy rekord Polski na 400 m. Od dzisiaj wynosi 50.90 i jest lepszy od poprzedniego o 14 setnych. 25-letnia Kaczmarek jest pierwszą Polką w historii, która złamała barierę 51 sekund. 

Mityng w Liévin zgromadził wielkie gwiazdy, na czele z czołowymi 400-metrówkami – Holenderkami Lieke Klaver i fenomenalną Femke Bol. Zmierzyły się z nimi Polki – Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska. Hala wypełniła się szczelnie 5 tysiącami fanów lekkiej atletyki.

Kaczmarek łamie 51 sekund! Stambuł jednak nie dla niej

W pierwszym pojedynku na 400 m górą była Natalia Kaczmarek, która nie dała szans Klaver i pewnie zwyciężyła finał B prowadząc od samego startu do mety. Polka uzyskała wynik 50.90, który jest lepszy niż dotychczasowy rekord kraju uzyskany w ubiegłym roku w Toruniu przez Justynę Święty-Ersetic.

– To mój pierwszy start na 400 m w tym sezonie, a już pobiłam rekord kraju, dlatego jestem bardzo szczęśliwa. Szczerze mówiąc spodziewałam się tego, bo na treningach biegałam bardzo szybko. Wezmę udział w nadchodzących halowych mistrzostwach Polski, ale starty halowe w przeszłości przysporzyły mi wielu kontuzji, takich jak na przykład problemy ze ścięgnem udowym w zeszłym roku. Dlatego zdecydowałam, że w tym sezonie nie będę ścigać się na innych europejskich mityngach pod dachem i nie pojadę do Stambułu na halowe mistrzostwa Europy – powiedziała Natalia Kaczmarek. Ten bieg dodaje mi pewności siebie w kontekście sezonu letniego, podczas którego chciałabym dotrzeć do finału mistrzostw świata i pobić mój rekord życiowy – dodała.

Drugie miejsce w tej serii zajęła Lieke Klaver z wynikiem 51.42, trzecia była Czeszka Lada Vondrova (52.57).

Superszybka Bol z rekordem mityngu, Girma ma rekord świata

W finale A na bieżni oglądaliśmy rywalizację Anny Kiełbasińskiej z Femke Bol. Holenderka była totalnie poza zasięgiem, ale warszawianka i tak spisała się bardzo dobrze. Uzyskała czas 51.40. To jej najlepszy wynik w tym sezonie. Bol ukończyła bieg z rezultatem 50.20, który jest nowym rekordem mityngu. Podium uzupełniła Victoria Tkachuk z Ukrainy (53.96).

Z kolei Etiopczyk Lamecha Girma dzisiaj w Liévin pobił rekord świata na 300 m z przeszkodami. Srebrny medalista olimpijski na tym dystansie z Tokio i dwukrotny wicemistrz świata uzyskał wynik 7:23.81. Za jego plecami finiszował Hiszpan Mohammed Katir, który z czasem 7:24.68 pobił rekord Europy.

red

fot. Klapi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons (cropped)