Tokyo Marathon znów jest wielki

Rozegrany dzisiaj maraton w Tokio wygrali Etiopczyk Deso Gelmisa i Kenijka Rosemary Wanjiru. Z powodu pandemii koronawirusa była to pierwsza od 2019 roku edycja imprezy, w której wystartowali biegacze z zagranicy.

Gelmisa ma pierwszego Majora

W rywalizacji mężczyzn pierwsze trzy miejsca zajęli Etiopczycy. Najszybszy okazał się 25-letni Deso Gelmisa, który na ostatnich metrach o zaledwie sekundę wyprzedził Mohameda Esę. Zwycięzca uzyskał wynik 2:05:22. Podium uzupełnił Tsegaye Getachew Kebede z czasem 2:05:25.

Dla Deso Gelmisy Tokyo Marathon to pierwszy wygrany bieg z cyklu World Marathon Majors. W ubiegłym roku Etiopczyk zwyciężył maraton w Paryżu z wynikiem 2:05:07. Rekord życiowy ma jeszcze bardziej imponujący – to 2:04:53 z biegu w Walencji w 2020 roku.

Levins z rekordem Ameryki Północnej

Wielki sukces w Tokio odniósł 33-letni Kanadyjczyk Cam Levins, który z rezultatem 2:05:36 uplasował się na wysokim piątym miejscu i pobił 21-letni rekord Ameryki Północnej. Poprzedni był o dwie sekundy gorszy i padł w Londynie w 2002 roku. Jego autorem był Amerykanin Khalid Khannouchi.

W historii szybszym od Levinsa maratończykiem z Ameryki Północnej był tylko Ryan Hall, który w 2011 roku uzyskał wynik 2:04:58. Amerykanin dokonał tego jednak na trasie w Bostonie, która jest nieregulaminowa i nie spełnia warunków World Athletics w zakresie ratyfikacji rekordów.

Pierwszym Japończykiem na mecie dzisiejszego maratonu w Tokio był Ichitaka Yamashita, który zajął siódme miejsce  z rekordem życiowym 2:05:51.

Niesamowita Wanjiru

Wśród kobiet wygrała 28-letnia Rosemary Wanjiru ze znakomitym rezultatem 2:16:28 – siódmym najlepszym czasem w światowych tabelach. Kenijka zdominowała bieg w Tokio. O 28 sekund wyprzedziła drugą na mecie Etiopkę Tsehay Gemechu, która jako ósma kobieta w historii zdołała złamać barierę 2:17. Trzecie miejsce wywalczyła jej rodaczka Ashete Bekere (2:19:11)

Warto podkreślić, że dla Rosemary Wanjiru był to dopiero drugi maraton w karierze. Debiutowała we wrześniu ubiegłego roku w Berlinie z czasem (2:18:00)

W dzisiejszym maratonie w Tokio wzięło udział ponad 38 tysięcy zawodników. Po raz pierwszy od 2019 roku możliwość startu otrzymali biegacze z zagranicy.