Monika Dubiella i Sebastian Nowicki zwycięzcami biegu finałowego CITY TRAIL

W sobotę, 1 kwietnia w Warszawie najszybsze biegaczki i najszybsi biegacze (także w poszczególnych kategoriach wiekowych) spotkali się na trasie CITY TRAIL Gold w Lesie Bielańskim. Królową cyklu w edycji 2022/2023 została Monika Dubiella z Trójmiasta. Męską rywalizację wygrał Sebastian Nowicki z Poznania.

Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to biegi przełajowe na dystansie 5 km. Cykl jest organizowany w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście (na dwóch trasach – w Gdańsku i w Gdyni), Warszawie i Wrocławiu. W każdym z miast od października 2022 do marca 2023 odbyło się po 5 biegów. Zakończenie półrocznej rywalizacji to właśnie bieg CITY TRAIL Gold. ​

–  Ubiegłoroczna, pierwsza edycja CITY TRAIL Gold pokazała, że jest potencjał w tej imprezie. Sobotni bieg utwierdził nas w tym przekonaniu, choć jeszcze nie było tak, jak sobie wymarzyliśmy. Będziemy dążyć do tego, by z roku na rok podnosił się poziom sportowy zawodów. By bieg towarzyszący, który organizujemy przy okazji CITY TRAIL Gold przyciągał coraz więcej osób. By na trasach pojawiało się coraz większe grono kibiców. Biegi przełajowe są podstawą sukcesów na bieżni, czy w biegach ulicznych i dlatego bardzo zależy nam na przywróceniu przełajom w Polsce należnego im prestiżu – mówi Piotr Książkiewicz, organizator biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden.

Pasjonująca walka wśród kobiet

Sobotnie zawody odbyły się na urozmaiconej trasie w warszawskim Lesie Bielany. Dwie pętle po 2,5 km, na każdej fragment płaskiej, szybkiej ścieżki, ale też solidny, piaszczysty podbieg, widowiskowy zbieg z Góry Bochenek oraz techniczne, wąskie ścieżki.

Jako pierwsze rywalizowały kobiety. Od początku prowadzenie objęły dwie reprezentantki Trójmiasta: Marta Łagownik (zwyciężczyni CITY TRAIL Gold 2022) i Monika Dubiella oraz Sviatlana Sanko (która kwalifikację na CITY TRAIL Gold uzyskała na katowickiej trasie). Po pierwszej pętli czołówka pań miała już niemal 30 sekund przewagi nad Martyną Wyroślak z Poznania, Klaudią Pawlus z Wrocławia oraz Dominiką Łukasiewicz z Lublina, które utworzyły grupę „pościgową”. W drugiej części dystansu okazało się, że nieco mniej siły ma Marta Łagownik, co skutecznie wykorzystała Sviatlana Sanko.

Niekwestionowaną królową CITY TRAIL 2022/2023 została Monika Dubiella, która niełatwą 5-kilometrową trasę pokonała w czasie 17:31. Drugie miejsce zajęła Sviatlana Sanko (czas 17:36). Trzecie miejsce wywalczyła Marta Łagownik (wynik 17:47). Miejsca tuż za podium zajęły wspomniane już: Martyna Wyroślak (czas 18:37), Klaudia Pawlus (18:54) oraz Dominika Łukasiewicz (19:06).

– Trasa nie należała do najłatwiejszych, ale taka już jest charakterystyka biegów przełajowych. Mieliśmy dość stromy podbieg, w którego pokonanie – szczególnie na drugim okrążeniu – trzeba było już włożyć więcej siły. Reszta trasy nie miała wzniesień. Tempo od samego początku było szybkie. Walka o zwycięstwo trwała do samego końca. Myślę że nikt z kibiców nie miał pewności, jak potoczy się ta rywalizacja – uważa Monika Dubiella, zwyciężczyni CITY TRAIL Gold 2023, najlepsza w trójmiejskim cyklu.

Upragnione zwycięstwo Sebastiana Nowickiego

Sebastian Nowicki startuje w biegach CITY TRAIL od 13 lat. Brał udział w pierwszej imprezie – 9 stycznia 2010 roku, kiedy cykl organizowany był jeszcze tylko lokalnie – pod szyldem Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych. Jako szesnastolatek pokonywał 5 km o kilka minut wolniej niż dzisiaj, nie biorąc udziału w rywalizacji o najwyższe lokaty. W kolejnych sezonach szybko piął się w klasyfikacji, a po raz pierwszy zwyciężył w listopadzie 2013 roku. Dzisiaj ma na koncie 19 wygranych biegów Grand Prix CITY TRAIL w Poznaniu oraz zwycięstwo w tym najważniejszym – ogólnopolskim biegu finałowym – CITY TRAIL Gold.

– Na rozgrzewce wybierając się na trasę wiedziałem, że łatwo nie będzie. Trasa – jedna z tych trudniejszych i wybijających z rytmu. Po ponad kilometrze wąski przesmyk, więc trzeba było utorować sobie dobrą pozycję. Już po pierwszej pętli wiedziałem, że o zwycięstwo będę walczył tylko z Kamilem Jastrzębskim. Ostatecznie oderwałem się na ostatnim kilometrze i spokojnie robiłem swoje do mety – komentuje Sebastian Nowicki, najlepszy zawodnik CITY TRAIL Gold 2023, zwycięzca poznańskiej odsłony cyklu.

Brązowy medalista przełajowych mistrzostw Polski 2022 na dystansie 4 km zwyciężył w sobotnich zawodach z wynikiem 15:16. Drugie miejsce zajął Kamil Jastrzębski z Warszawy, który dotarł do mety 11 sekund za Sebastianem (wynik 15:27). Trzeci był Patryk Stypułkowski, który kwalifikację wywalczył w Łodzi (czas 15:28). Czwartą lokatę zajął startujący w CITY TRAIL w Warszawie Piotr Łobodziński (wynik 15:38), jako piąty bieg ukończył Jakub Gorzelańczyk, reprezentujący CITY TRAIL Wrocław (czas 15:38), a szóste miejsce zajął Kacper Adamczak, z wynikiem 15:40 (również reprezentujący Wrocław).

Wysokie nagrody

CITY TRAIL Gold to bieg z nagrodami finansowymi. Za zwycięstwo na 5 km przyznano po 2 tysiące złotych oraz zegarki marki Suunto. Łącznie rozdano ponad 20 tysięcy złotych, z czego 12 tysięcy złotych w klasyfikacji open, a pozostałą sumę – w dwunastu kategoriach wiekowych (sześć kategorii kobiecych i sześć męskich).

Zanim na trasie CITY TRAIL Gold pojawiły się najszybsze zawodniczki i najszybsi zawodnicy, na tych samych ścieżkach odbył się otwarty bieg towarzyszący. Tutaj nagród nie planowano, ale warto dodać, że jako pierwszy dotarł do mety Patryk Domińczak (wynik 18:46), a wśród pań najszybszą była Agnieszka Ragus-Suszyńska (czas 23:38).

Źródło: Fundacja Krok do Natury

fot. w nagłówku Karolina Krawczyk