Słoneczna odsłona jubileuszowego 20. Cracovia Maratonu

W jubileuszowej, dwudziestej odsłonie Cracovia Maratonu ze startem i metą w sercu miasta – na Rynku Głównym – zwyciężyli Kenijczyk Lani Rutto i Litwinka Lina Kiriluk. Wystartowały 5182 osoby, a 4983 z nich zameldowało się na mecie. W rywalizacji na trasie „z historią w tle” uczestniczyli zawodnicy z 45 krajów.

Bieg rozgrywany był przy przepięknej słonecznej pogodzie, która z pewnością sprzyjała spacerom i zwiedzaniu stolicy Małopolski, ale mogła przeszkadzać zawodnikom, zwłaszcza w drugiej części dystansu. Maraton ruszył punktualnie o godzinie 9:00 z Rynku Głównego.

Pod dyktando Kenijczyków

Pierwsze pięć miejsc w klasyfikacji 20. Cracovia Maratonu należało do Kenijczyków. Bieg z czasem 2:17:05 wygrał Lani Rutto, który wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora imprezy Davida Kiprono Metto (2:18:13) i Ezekiela Kipkorira (2:20:27). Na piątym miejscu uplasował się Cosmas Mutuku Kyeva, który w dorobku ma aż trzy tryumfy w krakowskim maratonie.

Za Kenijczykami jako pierwszy na mecie pojawił się Polak – siódmy Mateusz Mrówka (2:28:15).

Jagielska znów na podium

W zmaganiach kobiet najlepsza okazała się Lina Kiriluk z czasem 2:42:25. Druga była Kenijka Ruth Chemisto Matebo (2:44:24), a trzecie miejsce w znakomitym stylu, wyprzedzając w końcówce rywalki, z czasem 2:44:39 wywalczyła Ewa Jagielska. Osiągniecie Polki tym bardziej jest godne podkreślenia, jeśli weźmie się pod uwagę, że zaledwie przed tygodniem ukończyła maraton w Łodzi, i to na drugiej pozycji.

Następna, 21. edycja Cracovia Maraton zaplanowana jest na 21 kwietnia 2024 roku.

Źródło: ZIS Kraków, red