Za nami weekend ze sztafetami Plum Ekiden. Biegowe święto w Białymstoku

W weekend 3-4 czerwca w Białymstoku odbyła się dziewiąta edycja sztafety maratońskiej Plum Ekiden. Bazą imprezy był lekkoatletyczny stadion BOSiR. W zawodach wzięło udział około 1000 dzieci i tyle samo dorosłych. 

Moc dziecięcych uśmiechów

W sobotę bieżnię stadionu opanowały dzieciaki startujące w zawodach Plum Ekiden Mini. Na starcie stanęło ponad 230 czteroosobowych drużyn dziewcząt, chłopców i ekip mieszanych. Najmłodsi uczestnicy mieli po 2 lata, a najstarsi 14 lat. Pokonywali dystanse 4×100 m i 4×400 m.

Na trybunach zasiedli rodzice i znajomi, którzy z przejęciem kibicowali młodym adeptom biegania. Nie było pomiaru czasu, na mecie każdy był zwycięzcą. W nagrodę dostawał pamiątkowy medal. Dla niektórych był to pierwszy zdobyty taki krążek w życiu.

fot. Krzysztof Karpiński

– Uwielbiamy organizować Ekiden dla dzieci. Obserwować jak bawią się bieganiem, jak wielką radość czerpią z aktywności fizycznej. To jest szczęście w czystej postaci – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”. – Miejsca na te wyjątkowe zawody rozchodzą się zawsze bardzo szybko. Wiemy, że dzieciaki czekają na nasz Ekiden cały rok. Magnesem i wielkim atutem imprezy jest atmosfera. W tym roku dodatkowo pomagały ją zbudować maskotki naszych partnerów – Śliwka z Plum, MolTani z TaniaKsiazka.pl i Pszczółka z Bee.pl – wylicza.

Plum Ekiden Mini to bieg zaliczany do cyklu Super Biegacz, który skupia łącznie sześć imprez Fundacji „Białystok Biega”: PKO Bieg Juniora (13 maja), Plum Ekiden Mini (3 czerwca), Hero Run Kids (1 lipca), Moltani Kids Run (9 września), Bison Trail Kids (8 października), Dzieci biegną dla Niepodległej (11 listopada).

Dzieciaki za każdy start otrzymują nalepki, które naklejają w specjalnej książeczce. Na tych, którzy zbiorą co najmniej cztery czekają wyjątkowe medale Super Biegacza.

Zdrowe chłopaki górą

W niedzielę, na stadionie lekkoatletycznym i w jego okolicach biegały drużyny uczestniczące w sztafetach Plum Ekiden. Do wyboru były dwie formuły – maratońska (na zmianach kolejno 7,195 km + 10 km + 10 km + 5 km + 5 km + 5 km) i na łącznym dystansie 20 km (4x 5 km).

Rywalizowały zarówno zespoły firmowe, jak i rodzinne, a także złożone z przyjaciół. Widać, że wspólnie bieganie w sztafecie buduje i wzmacnia relacje i więzi między ludźmi, których łączy wspólny cel i pasja.

– Ponad połowa zgłoszonych zespołów do Plum Ekiden w tym roku to drużyny firmowe – informuje Grzegorz Kuczyński. – Cieszy nas bardzo ten trend, bo wyraźnie pokazuje, że z roku na rok podlaski biznes coraz chętniej stawia na bieganie, jako narzędzie do team buildingu – podkreśla.

Tegoroczną  sztafetę maratońską Plum Ekiden pewnie wygrała drużyna gospodarzy z Podlasia pod nazwą 3T Zdrowe Chłopaki (w składzie Jacek Hrynko, Patryk Drężek, Szymon Koncewicz, Mateusz Danowski, Igor Tarasiewicz i Kacper Zaleski). Uzyskali bardzo dobry czas 2:25:59. Drugie miejsce należało do ekipy Politechniki Białostockiej I (2:43:38), a trzecie do teamu 800+ (2:48:50).

Wśród sztafet kobiecych nie miały sobie równych biegaczki, które utworzyły zespół Szybkie i Bezlitosne (Dorota Siemieniuk, Magdalena Miniuk, Kinga Zujko, Aleksandra Mroczek, Justyna Smolska, Ewa Bazyluk). Finiszowały z łącznym czasem 3:11:20. Wyprzedziły teamy – Nadaktywne (3:30:03) i Biegające Kopciuszki (3:36:50).

W rywalizacji sztafet 4×5 km najlepsza okazała się drużyna MD Run Training Spocone Byki (Paweł Bondaruk, Bartosz Dudek, Grzegorz Kurbat i Jacek Jarmołowicz), którzy pokonali wspólnie 20 km w 1:15:09. Na kolejnych lokatach uplasowały się zespoły Chłopcy Chortenowcy (1:19:16) i MD Run Training MD Run Training (1:22:42).

fot. Krzysztof Karpiński

Sztafeta (po)mocy

Sztafeta maratońska Plum Ekiden rozgrywana jest nieprzerwanie od 2015 roku. Od pierwszej edycji impreza ma charakter charytatywny, biegacze wspierają Fundację „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci. Dotychczas organizatorzy przekazali na jej rzecz ponad 170 tysięcy złotych.

red

fot. w nagłówku Krzysztof Karpiński