Running Never Felt Better. Byliśmy na premierze ASICS GEL-KAYANO 30

W ubiegłym tygodniu w Berlinie odbyła się premiera jubileuszowego modelu ASICS GEL-KAYANO 30 z udziałem ponad 150 gości z całego świata. Wśród zaproszonych dziennikarzy z Polski znalazł się przedstawiciel redakcji biegowe.pl. Program wydarzenia obejmował inspirujące prezentacje, demonstracje technologii i produktów, a także możliwość sprawdzenia, jak nowa treningówka ASICS dla pronatorów spisuje się na biegowych ścieżkach.

Na miejsce czwartkowego spotkania (29.06) ASICS wybrał postindustrialne hale Nåpoleon Komplex we wschodniej części Berlina. Hasłem przewodnim premiery ASICS GEL-KAYANO 30 było „Running Never Felt Better”, czyli „Bieganie nigdy nie sprawiało więcej przyjemności”. Spotkanie poprowadził David Lenneman, kapitan globalnej społeczności ASICS FrontRunner.

Prezentacje i pokazy koncentrowały się wokół siedmiu cech, które zdaniem japońskiej marki charakteryzują dobry but do biegania. To dopasowanie, waga buta, zrównoważony rozwój, trwałość, stabilizacja, amortyzacja podeszwy oraz oddychalność cholewki.

– Połączenie wszystkich tych cech definiuje komfort, na który biegacze zwracają największą uwagę. To proste, wszyscy chcemy biegać w komfortowych butach – mówił w Berlinie Chad Mullavey, Global Product Line Manager Footwear w firmie ASICS.  – Projektując nowe buty zawsze staramy się poprawić co najmniej trzy z siedmiu parametrów. Cały proces trwa kilkanaście miesięcy i obejmuje liczne testy materiałowe oraz produktowe z biegaczami, nie tylko z elity – zaznaczył.

Po pierwsze komfort

O tym, jak ważny jest komfort dla biegaczy mówił również Andreas Moll, Category Running Director przedstawiając wyniki badania „European Runner Study 2023” przeprowadzonego na zlecenie firmy ASICS w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii i we Włoszech na grupach 1000 respondentów deklarujących uprawianie biegania co najmniej raz w tygodniu.

Okazuje się, że komfort w każdym z krajów był wskazywany wśród trzech najwyżej cenionych cech. Największą uwagę przywiązują do niego Francuzi (85%) i Hiszpanie (83%). Mniej na komforcie koncentrują się Niemcy (75%) i Brytyjczycy (79%). Z odpowiedzi respondentów ASICS wyciągnął wniosek, że aż 86% uczestników badania kupiłoby buty ze stabilizacją, jeśli zostałby podniesiony komfort korzystania.

Gośćmi specjalnymi premiery w Berlinie było dwoje ambasadorów marki ASICS – reprezentujący Belgię Bashir Abdi i Jill Holterman z Holandii. Na scenie opowiadali m.in. co dla nich oznacza komfort w bieganiu. Oboje z sukcesami startują w maratonach.

Abdi to brązowy medalista olimpijski z Tokio (2021) i mistrzostw świata w Eugene (2022). Poza tym 34-latek jest rekordzistą Europy w maratonie z rewelacyjnym wynikiem 2:03:36 uzyskanym w 2021 roku w Rotterdamie. Z kolei największym sukcesem 31-letniej Holterman było zakwalifikowanie się na igrzyska w Japonii z rekordem życiowym 2:28:18. Biega od wielu lat, ale dopiero od czterech całkowicie poświęciła się treningom i startom. Wcześniej skończyła prawo i została adwokatem. Teraz jej celem jest uzyskanie przepustki na kolejne igrzyska w Paryżu.

Na koniec tej części odbył się pokaz nowej technologii, która pozwala precyzyjnie sprawdzić, jak zachowują się stopy podczas biegu. System opracowany przez firmę Arion bazuje na elektronicznych czujnikach umieszczonych bezpośrednio w butach. W rolę testera wcielił się Bashir Abdi, a uczestnicy spotkania mogli na dużym ekranie zobaczyć na żywo, jak wygląda kontakt jego stóp z podłożem, jaki jest nacisk, w jakim kierunku itd. Okazało się, że później taki sam test każdy mógł sam wykonać tuż przed otrzymaniem swojej pary butów ASICS GEL-KAYANO 30. Jest bardzo pomocny przy określaniu typu stopy i ułatwia dobór odpowiednich butów do biegania.

Po serii głównych prezentacji wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali podzieleni na sześć kilkunastoosobowych grup, które w różnej kolejności mogły zapoznać się z produktami ASICS m.in. biegową kolekcją odzieży jesień-zima 2023.

„Najwygodniejsze buty do biegania”

Jak chodzi o sam model GEL-KAYANO 30, to marka ASICS określiła go jako „najwygodniejsze buty do biegania” podpierając się wynikami własnych badań naukowych prowadzonych przez australijski The Biomechanics Lab pod kierunkiem dr Chrisa Bishopa. W ciągu 8 tygodni 100 testerów (52 mężczyzn i 48 kobiet) biegało w trzech różnych modelach butów – dwóch konkurencyjnych marek i GEL-KAYANO 29. Wszystkie symbole i oznaczenia pozwalające zidentyfikować buty zostały z nich usunięte. Uczestnicy badania oceniali cztery kryteria określające komfort: amortyzację pięty, amortyzację przodostopia, stabilizację oraz elastyczność przodostopia.

GEL-KAYANO 30 okazał się najlepszy w teście The Biomechanics Lab osiągając najwyższe noty za amortyzację. Prawdopodobnie to zasługa umieszczonej w jego podeszwie technologii PureGEL, która na początku roku zadebiutowała w butach GEL-NIMBUS 25. To innowacja ASICS bazująca na technologii GEL opracowanej przez japońską markę w 1986 roku. Nowy żel jest o 65% bardziej miękki i zwraca o 4% więcej energii niż poprzednik. Jest integralną częścią podeszwy środkowej, odpowiada za amortyzację i płynne przetaczanie stopy. Tę ostatnią funkcję w nowym GEL-KAYANO 30 wspiera nowy również profil buta o łódeczkowatym kształcie, czyli rocker.

Co ciekawe, PureGEL nie jest widoczny z zewnątrz. – Ma zbyt płynną postać, aby umieszczać go tak jak dotychczas GEL jako część podeszwy. Dlatego zamknęliśmy ten materiał w jej wnętrzu – tłumaczył Andreas Moll, który podkreślił, że GEL-KAYANO 30 ma o 4 milimetry wyższą podeszwę środkową i zawiera 20% więcej lekkiej pianki FF BLAST PLUS ECO niż poprzednik.

Rzeczywiście, drop w nowym KAYANO wynosi 8 mm, a wysokość podeszwy w męskim modelu w miejscu pięty wynosi 30 mm, a w przodostopiu 22 mm.  W rozmiarze 9,5US treningówka ASICS waży 303 g.

Za stabilizację w GEL-KAYANO 30 odpowiada kompletnie nowy 4D GUIDANCE SYSTEM, który zapewnia stabilizację dostosowaną poziomem do potrzeb biegaczy. Bazuje na trzech dobrze znanych już wymiarach związanych z samą podeszwą – szerokości, długości i głębokości oraz wprowadza całkowicie nowy wymiar, czyli czas spędzony w nadmiernej pronacji. Eksperci ASICS za cel postawili sobie możliwie najbardziej zminimalizować ten czynnik. Podczas konferencji podkreślali, że system 4D GUIDANCE nie usztywnia stopy, aby ograniczyć ruch, tylko za nim podąża.

Czas na bieganie

Po serii pokazów i prezentacji przyszedł czas na wspólne bieganie. Do wyboru były trzy grupy o różnych tempach i dwóch dystansach 5 i 7 kilometrów. Najszybszą poprowadził kapitan niemieckiej drużyny ASICS FrontRunner, a tempo biegu oscylowało w granicach 4:40 – 4:50 min/km. Trasa prowadziła ulicami Berlina oraz parkami w okolicy rzeki Szprewy.

– Pierwsze wrażenia z biegania we flagowej treningówce ASICS dla pronatorów potwierdzają wyższy poziom amortyzacji w części przodostopia oraz lepszą dynamikę buta niż w poprzedniej wersji. Na pełny zestaw ocen tego modelu przyjdzie czas za parę tygodni, jak przebiegnę w nich co najmniej 200 km – mówi Marcin Dulnik z portalu biegowe.pl, który uczestniczył w berlińskiej premierze GEL-KAYANO 30.

Na zakończenie intensywnego dnia był wspólny grill, w którym udział wzięli goście i eksperci ASICS.

Współpraca reklamowa z firmą ASICS

red