Adrian Kostera i rekord Guinnessa. Pływanie skończone, od jutra rower

Ultratriathlonista Adrian Kostera zakończył pierwszy etap wyzwania #365Triathlon. W ciągu 68 dni przepłynął dystans 1205 km na wodach Zalewu Stradomia koło Sycowa. Polak zamierza w ciągu 12 miesięcy pokonać łącznie ponad 40 tysięcy kilometrów. Jeśli mu się to uda, pobije rekord Guinnessa w najdłuższym triathlonie.

Niezwykłe wyzwanie

Adrian Kostera rozpoczął swoje wyzwanie w południe 1 czerwca. Na wyzwanie #365Triathlon złoży się 1205 kilometrów pływania, 31 132 kilometry jazdy na rowerze i 7833 kilometry biegania. Łącznie licznik kilometrów ma zatrzymać się na 40 170 kilometrach. To dystans większy niż obwód Ziemi!

Pierwszy etap wyzwania #365Triathlon rekordzista świata w pięciokrotnym Ironmanie ma już za sobą. Po wyjściu z wody nagrał filmik, na którym zapowiedział, że przez najbliższe 10 miesięcy z całą pewnością nie będzie pływał. Nic dziwnego, od jutra czeka go jazda na rowerze, a od 10 stycznia etap biegowy, w trakcie którego dzień w dzień aż do 1 czerwca będzie pokonywał dystans 55 km.

– Dziękuję wszystkim za olbrzymie wsparcie. Gratuluję każdej waszej życiówki. Wierzę, że znaleźliście w tym wszystkim impuls do pokonywania codziennych zmagań – napisał Adrian Kostera w mediach społecznościowych adresując te słowa do osób, które towarzyszyły mu podczas odcinku pływackiego.

Do posta dołączył filmik, na którym symbolicznie zamienił pływacki czepek na kask rowerowy. Poinformował, że od jutra rozpoczyna zmagania na trasie rowerowej. Jednocześnie zaprosił fanów na sobotę, 12 sierpnia nad Stawy Milicki do wspólnej jazdy na pętli o długości 30 km. Zapisy na to wydarzenie trwają na tej stronie. Wpisowe wynosi 35 złotych.

Łącznie w ramach drugiego etapu Kostera ma do pokonania na rowerze dystans 31 132 km.

Kim jest Adrian Kostera?

Adrian Kostera to sportowiec bez wyczynowej przeszłości. Zaczynał parę lat temu jako amator próbujący rzucić nałóg palenia papierosów. Po raz pierwszy głośno o Polaku zrobiło się w czerwcu 2020 roku, gdy zasłynął najdłuższym kiedykolwiek pokonanym duathlonem. Przez nieco ponad trzy doby nieustannie biegł lub jechał na rowerze. Kostera ukończył również projekt „100 maratonów w 100 dni”, wygrał również Mistrzostwa Holandii w biegu 24-godzinnym i zajął czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w Double Ultra Triathlon na Litwie w 2019 roku.

W czerwcu ubiegłego roku pobił rekord świata w 5-krotnym Ironmanie, który pokonał w czasie 67 godzin, 45 minut i 51 sekund, a w sierpniu dotarł do mety 10-krotnego Ironmana (38 km pływania, 1800 km jazdy na rowerze, 422 km biegu).

red