Debiutuje terenowy ASICS FUJI SPEED 2 inspirowany uliczną startówką

ASICS wprowadza na rynek drugą odsłonę startowego modelu ASICS FUJI SPEED 2. Kluczową zmianą jest zastąpienie płytki PEBAX karbonową wkładką na całej szerokości podeszwy. Taki zabieg ma zapewnić bardziej dynamiczne odbicie i stabilizację w trudnym trailowym terenie. Jednocześnie japońska marka przedstawia najnowszą kolekcję FUJITRAIL.

Dużo nowości 

Według deklaracji producenta nowy FUJI SPEED jest lekki (243 g), chociaż ze względu na umieszczenie w podeszwie karbonowej płytki o 3 g cięższy od poprzednika. Wysokość podeszwy pozostaje bez zmian, to wciąż 24 mm z przodu i 19 mm z tyłu (męski) i 23 mm/18 mm (damski). Łatwo policzyć, że drop w tych butach wynosi 5 mm.

Podobnie jak w pierwszej odsłonie FUJI SPEED w „dwójce” również mamy technologię GUIDESOLE, która nadaje tej startówce bardziej łódeczkowaty wygląd. Dzięki takiemu profilowi podeszwy środek ciężkości biegacza jest nieco przesunięty do przodu, co skutkować ma luźniejszym, bardziej naturalnym ruchem.

Na tym podobieństwa się kończą, bo używana dotychczas w ASICS FUJI SPEED płytka PEBAX ustąpiła miejsca karbonowej wkładce wykonanej z TPU. Jej zadaniem jest zwiększenie dynamiki odbicia i wzmocnienie stabilizacji stopy. Zmianie uległa również pianka zlokalizowana w podeszwie środkowej. Projektanci umieścili tam lżejszą i bardziej sprężystą FF BLAST PLUS, która zapewnia lepszy zwrot energii i komfort biegu. Warto jednak pamiętać, że to model dla biegaczy o raczej węższych stopach.

Kompletnie nowa w ASICS FUJI SPEED 2 jest również cholewka. Wcześniej była wykonana z siateczki Nexkin, teraz jest tkana połączona z delikatnie wyściełanym językiem. Zapewniać ma lepsze dopasowanie i komfort użytkowania. Różnica jest także w systemie sznurowania – nowy model otrzymał rozwiązanie znane z ulicznej startówki METASPEED Sky +.

– Prawdziwą inspirację przy aktualizacji modelu FUJI SPEED 2 czerpaliśmy z ultraszybkich butów MAGIC SPEED. Staraliśmy się przenieść najlepsze cechy obuwia asfaltowego na stricte trailowe. Dodając płytkę z włókna węglowego i podeszwę środkową z pianką FF BLAST PLUS, stworzyliśmy but, który pozwala zwiększyć tempo bez uszczerbku dla przyczepności oraz komfortu – mówi Magdalena Gassebner, Senior Product Marketing Specialist w ASICS.

Dla kogo są te buty?

FUJI SPEED 2 to but, którego zalety najbardziej docenią zawodnicy o zaawansowanych umiejętnościach technicznego biegania w terenie. Ze względu na mniejszą amortyzację najlepiej powinien sprawdzić się na zawodach lub na specjalistycznych treningach szybkości.

Wprowadzenie nowej odsłony FUJI SPEED na rynek poprzedziły testy sportowców. Na początku czerwca w Innsbrucku norweski biegacz górski i przełajowy Stian Angermund wywalczył tytuł mistrza świata w Short Trail mając na nogach właśnie ten model.

W nowym modelu ASICS FUJI SPEED biegał już Andrzej Witek, czołowy polski biegacz górski.

– Buty są bardzo wygodne, trwałe i szybkie. To funkcjonalny model na pokonywanie dłuższych odległości przełajowych. Lekki materiał zwiększa wytrzymałość cholewki na otarcia wywołane kamieniami i korzeniami. Tymczasem sznurowadła zmniejszają ucisk zewnętrznej części stopy, a jednocześnie zapewniają wspierające dopasowanie. Zaawansowane technologie pozwalają uzyskać płynniejszy bieg oraz gładki zbieg nawet na najbardziej technicznych szlakach – ocenia Andrzej Witek, który na początku tego roku dołączył do grupy ambasadorów ASICS.

Nie tylko buty

Premierze FUJI SPEED 2 towarzyszy prezentacja najnowszej kolekcji odzieży FUJITRAIL. Jej kluczowe elementy obejmują wodoodporną kurtkę trailową, koszulkę oraz spodenki wykonane z szybkoschnącej tkaniny ASICS w technologii ACTIBREEZE. Wszystkie produkty posiadają elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność w warunkach słabego oświetlenia.

Buty ASICS FUJI SPEED 2 oraz pozostałe produkty z kolekcji FUJITRAIL są dostępne od dzisiaj na ASICS.com i ButyJana.pl. Terenowa startówka kosztuje 849 złotych.

Źródło: ASICS, red