adidas ADIZERO adios Pro Evo 1. Nie uwierzysz jak lekki jest ten but

Dzisiaj (14 września) adidas zaprezentował model ADIZERO Adios Pro Evo 1, najlżejszy i najbardziej innowacyjny but do biegania w historii firmy. Waży zaledwie 138 g i jest aż o 40% lżejszy niż jakikolwiek inny superbut adidasa. Część profesjonalnych maratończyków współpracujących z niemiecką marką pobiegnie w nim już w jesiennych maratonach. Szasnę na zakup tej ultralekkiej startówki otrzymają także amatorzy, ale liczba par będzie ograniczona, dlatego obowiązywać będą zapisy.

Ewolucja ADIZERO Adios Pro 3 

Model ADIZERO Adios Pro Evo 1 jest inspirowany tą samą technologią, która przyniosła sukces modelowi ADIZERO Adios Pro 3, w którym biegacze elity ustanowili wiele rekordów świata. Nowością jest kołyskowata konstrukcja podeszwy, która obejmuje 60% długości buta. Ta innowacja została przetestowana laboratoryjnie, nowa geometria ma na celu wyzwolić pęd do przodu i poprawić ekonomię biegu.

Drop w nowym modelu adidas, a więc różnica wysokością pięty i przodostopia wynosi 5 mm (39 mm tył/ 34 mm przód).

– ADIZERO Adios Pro Evo 1 to nasza własna historia „Impossible is Nothing”. Postawiliśmy sobie za cel stworzenie buta do biegania, który jest pełen technologii, jakie zawodnicy polubili w linii ADIZERO, ale przy wadze, jakiej produkty adidas jeszcze nie miały – powiedział Patrick Nava, VP Product, Running & Credibility Sports w adidas. – Aby osiągnąć ten cel, przeanalizowaliśmy każdy element buta startowego, analizując, co można usunąć lub zmienić, aby zredukować jego masę. Stworzony z myślą o ścisłej czołówce biegaczy ulicznych, ten but ma pomóc ambitnym zawodnikom osiągnąć jeszcze większą prędkość w dniu zawodów. Nie możemy się doczekać, aż nasi najlepsi zawodnicy założą te buty podczas maratonu w Berlinie i innych ważnych biegów tej jesieni – dodał.

Lżejszy but to szansa na większą prędkość. Ten rewolucyjny but jest najlżejszym butem do biegania w ofercie adidas. O 40% lżejszy niż jakakolwiek inna startówka, kiedykolwiek stworzona przez tę markę.

Uzyskanie niskiej wagi modelu ADIZERO Adios Pro Evo 1 było możliwe dzięki wykorzystaniu najbardziej innowacyjnych materiałów adidas, w tym nowej, jeszcze lżejszej i bardziej sprężystej pianki Lightstrike Pro wytwarzanej w procesie formowania bez kompresji. Dzięki zaawansowanemu procesowi produkcji nie tylko znacznie redukuje wagę buta, ale także zapewnia większy zwrot energii dla biegaczy. Ponadto konstrukcja buta została zoptymalizowana w celu zmniejszenia wagi, a także usunięta została wkładka.

Nowa jest technologia podeszwy zewnętrznej Continental, która zapewniać ma optymalną przyczepność buta przy znacznie mniejszej wadze. Minimalistyczna jest także cholewka wykonana z ultralekkiej siateczki, która zapewnia dobrą wentylację powietrza.

Według wskazówek mistrzów

Jak czytamy w komunikacie prasowym, w proces projektowania modelu ADIZERO Adios Pro Evo 1 projektanci zaangażowali topowych zawodników adidas, którzy dzielili się swoimi wskazówkami i doświadczeniami z biegania w prototypach. Testy odbywały się w Kenii oraz w laboratoriach w siedzibie w Herzogenaurach w Niemczech.

Uczestniczyli w nich m.in. Peres Jepchirchir, aktualna mistrzyni olimpijska i zwyciężczyni maratonów z serii World Marathon Majors w Nowym Jorku oraz Bostonie oraz Benson Kipruto, który ma koncie wygrane maratony w Chicago i Bostonie. Swój wkład w rozwój nowej startówki adidas miał również mistrz Niemiec w maratonie Amanal Petros i ubiegłoroczna zwyciężczyni maratonu w Berlinie Tigist Assefa z Etiopii (2:15:37).

fot. adidas.pl

– To najlżejszy but do biegania, jaki kiedykolwiek nosiłam, a uczucie biegu w nich to niesamowite doświadczenie – niczego takiego wcześniej nie poczułam. Pozwalają mi w pełni skupić się na rywalizacji, co jest dokładnie tym, czego potrzebujesz jako sportowiec. Jestem gotowa obronić tytuł w Berlinie i nie mogę się doczekać, kiedy stanę na starcie w tych butach – powiedziała Tigist Assefa.

Szansę na zakup modelu ADIZERO Adios Pro Evo 1 otrzymają biegacze, którzy zarejestrują się w aplikacji adidas. Szczegóły na tej stronie internetowej. Pierwsza pula par ma trafić do sprzedaży 26 września o godzinie 10:00, kolejna partia butów ma być dostępna w listopadzie 2023 roku. Buty. ADIZERO Adios Pro Evo 1 będą kosztować 2299 złotych.

Jeszcze we wrześniu wszystkie buty z linii ADIZERO – w tym model ADIZERO Adios Pro 3 – trafią na rynek w nowej, odświeżonej kolorystyce.

Historia linii ADIZERO

Historia linii ADIZERO rozpoczęła się w Berlinie 28 września 2008 roku, kiedy to Haile Gebrselassie w modelu ADIZERO ADIOS 1 pobił własny rekord świata, stając się pierwszą osobą, która przełamała barierę 2:04:00. Do linii butów ADIZERO w ostatnich latach należały następujące modele: ADIZERO ADIOS PRO 2, ADIZERO BOSTON 10, ADIZERO PRIME X, ADIZERO TAKUMI SEN 8, ADIZERO ADIOS PRO 3, ADIZERO PRIME X STRUNG, ADIZERO SL, ADIZERO TAKUMI SEN 9, ADIZERO BOSTON 12 oraz ADIZERO ADIOS 8, a także najnowszy dodatek do linii ADIZERO – ADIZERO PRIME X 2 STRUNG.

Źródło: VML & R, red