Kids Run świętuje 10 urodziny. Finał tegorocznego cyklu coraz bliżej

Kids Run, największy w Polsce cykl biegów dla dzieci i młodzieży za kilkanaście dni zakończy swój dziesiąty, jubileuszowy sezon imprez. Tegoroczna seria zaczęła się pod koniec maja w Szczecinie, a zakończy wielkim finałem 23 września na stadionie POSiR na Golęcinie w Poznaniu. Urodziny wypadają okazale, do dzisiaj uczestniczyło w nich ponad 6 tysięcy dzieci i młodzieży oraz drugie tyle kibiców.

Mini mityngi, wielka zabawa

Na trasie Kids Run w 2023 roku znalazło się dziesięć największych polskich miast Szczecin, Wrocław, Zielona Góra, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Warszawa, Łódź i Poznań. W tym ostatnim mieście w tym roku odbędą się dwie imprezy. Pod koniec lipca w stolicy Wielkopolski odbyły się Igrzyska Kids Run z siepomaga.pl w charakterze familijnego pikniku, w programie których oprócz biegów rodzinnych znajdowało się kilka innych konkurencji sportowych.

Organizatorzy cyklu Kids Run w tym roku tradycyjnie zapraszali całe rodziny na największe stadiony lekkoatletyczne w kraju. Dzieci i nastolatkowie mogli spróbować swoich sił w indywidualnych biegach na dystansach od 100 do 600 metrów, a także w kilkunastu grach, zabawach i ćwiczeniach sprawnościowych. Uczestnicy, którzy skompletowali wszystkie atrakcje mogli odebrać prezent w postaci tatuażu oraz gumowej opaski.

– Nasze imprezy to przyjazne dla każdego mini mityngi lekkoatletyczne z profesjonalną oprawą – spikerem, numerami startowymi z imionami zawodników, a także pięknymi medalami, które każdego roku przedstawiają innego zwierzaka. Tym razem wizerunek na potrzeby jubileuszowego krążka użyczyła sowa. Taka sportowa pamiątka trafi do każdego uczestnika wraz z gratulacjami. Dla wielu dzieci to pierwszy medal w życiu – mówi Tomasz Makowski, dyrektor Kids Run.

Poza tym na uczestników czekały atrakcje przygotowane przez partnerów i sponsorów cyklu takich jak firma EPSON, która zachęca do zmierzenia się ze sprinterskim rekordem Usaina Bolta na 100 m (9.68). Dodatkowe wrażenia uczestnikom zapewniła również marka Clico.

W dotychczasowych wydarzeniach spod szyldu Kids Run w tym roku wzięło udział już ponad 6 tysięcy dzieci i młodzieży i drugie tyle rodziców, którzy mocno dopingują swoje pociechy na bieżni.

– Spodziewamy się, że łączna liczba uczestników naszych tegorocznych pikników będzie znaczenie wyższa i przekroczy 20 tysięcy, bo przecież dzieciakom zawsze towarzyszą, znajomi i kibice. To promocja lekkiej atletyki i zdrowego trybu życia na szeroką skalę – podkreśla Tomasz Makowski. – Kiedy w 2014 organizowaliśmy pierwszą edycję Kids Run w Poznaniu nie przypuszczałem, że ten projekt rozrośnie się do takich rozmiarów i zyska tak wielu sympatyków w całej Polsce – przyznaje pomysłodawca cyklu.

Warszawa i Łódź

W miniony weekend Kids Run zawitał na stadiony w Warszawie i Łodzi, gdzie zgromadził łącznie co najmniej, 1,5 tysiąca uczestników. W stolicy tradycyjnie bazą imprezy był obiekt Akademii Wychowania Fizycznego, który tętnił życiem od samego rana. W biegach wzięło udział około 700 zawodników w wieku od 1 do 14 lat.

Dzieci do 5. roku życia pokonywały dystans 100 m. Maluchom towarzyszyli rodzice i opiekunowie, starsi startowali samodzielnie. Uczestnicy urodzeni w latach 2016-2017 biegali 200 m, a dzieci w wieku 8-11 lat jedno okrążenie lekkoatletycznej bieżni (400 m).  Większość młodych adeptów biegania startowało w Kids Run dla zabawy, chociaż były też serie U-15, których uczestnicy całkiem na serio ścigali się o tytuł Mistrzów Warszawy Kids Run.

Dopisała pogoda, dlatego wiele rodzin spędziło na stadionie AWF nawet kilka godzin grając m.in. w badmintona, piłkę nożną, siatkonogę i wykonując różne sprawnościowe ćwiczenia.

– Już nie pamiętam, kiedy w Warszawie była taka piękna pogoda na naszej imprezie – mówi Makowski. – Przyzwyczailiśmy się już, że jak przyjeżdżamy do stolicy to wieje i pada, a tu czekała nas taka miła niespodzianka. Letnia aura przełożyła się frekwencję, poza tym rodziny spędziły na stadionie AWF więcej czasu – dodał szef Kids Run.

Czas na finał

Już 23 września w Poznaniu na stadionie POSiR na Golęcinie odbędzie się wielki finał cyklu. Organizatorzy spodziewają się nawet 800 uczestników, w tym finalistów serii biegów U-15 z każdego z miast. Stawką rywalizacji będzie tytuł Mistrza Polski Kids Run, który zostanie przyznany najszybszym zawodnikom po raz pierwszy. Oczywiście w programie są również regularne serie dla młodych biegaczy, dokładnie tak jak w poprzednich 9 miastach. Zapisy na biegi prowadzone są na stronie www.kidsrun.pl 

– Celem Kids Run jest popularyzacja zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Chcemy pokazać, że sport to przyjemność, a element rywalizacji pozwala się rozwijać i dodaje do zawodów szczyptę adrenaliny – dodaje Tomasz Makowski.

red