Niesamowity bieg Agnes Ngetich w Braszowie. Pobiła rekordy świata na 5 i 10 km!

Kenijka Agnes Ngetich wygrała w niedzielę zawody Trunsylvania podczas Festiwalu Biegowego Brasov w Rumunii bijąc rekord świata na 10 km w biegu kobiet, a po drodze ustanowiła najlepszy wynik w historii na dystansie 5 km.

Bieg w Braszowie rozpoczął się w wysokim tempie. Zaraz po starcie uformowała się czołówka, do której oprócz Agnes Ngetich załapała się również inna Kenijka Catherine Reline i Ugandyjka Joy Cheptoyek. Pierwsze 1500 m trzy biegaczki pokonały w 4:12 i zostawiły daleko w tyle pacemakerkę, która miała za zadanie doprowadzić je na 5 km z czasem 15:00.

Jako pierwsza morderczego tempa nie wytrzymała Cheptoyek, która zaczęła tracić kontakt z parą Kenijek około 2,5 km.

Ngetich exspress

Na 3 km Ngetich i Reline zameldowały się w czasie 8:32 i wtedy rozpoczął się samotny bieg tej pierwszej, która na 5 km osiągnęła rewelacyjny wynik 14:25. To czas o cztery sekundy lepszy od dotychczasowego rekordu świata w biegu kobiet ustanowionego dwa lata temu przez Etiopkę Senbere Teferi podczas zawodów adizero Road to Records w niemieckim Herzogenaurach.

W drugiej części dystansu Ngetich nie zwolniła tempa. Na 6,5 km zanotowała czas 18:54, a na 8,5 km 24:56. Ostatecznie wypadła na metę z niesamowitym wynikiem 29:24 i pobiła dotychczasowy rekord świata w biegu kobiet aż o 37 sekund.

Do tej pory rekordzistką była Agnes Tirop z Kenii, która we wrześniu 2021 roku w Herzogenaurach pokonała 10 km w 30:01. Miesiąc później dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata w biegu na 10 000 m została zamordowana przez męża w swoim domu w Iten.

– Rekord świata to dla mnie niespodzianka, myślałam tylko o rekordzie trasy (wynosił 30:07 i został ustanowiony przez jej rodaczkę Sheilę Chepkirui w zeszłym roku – przyp. red) lub o rekordzie życiowym – powiedziała po zawodach Agnes Ngetich, która przed rokiem w Braszowie zaczęła bieg jako pacemakerka, ale ostatecznie zajęła drugie miejsce z czasem 30:30.

Szybsza tylko Yehualaw

Szybsza od Ngetich na 10 km w historii była tylko Etiopka Yalemzerf Yehualaw, która w ubiegłym roku pobiegła 29:14 w Castellon i 29:19 w Walencji w styczniu 2023 roku. Oba wyniki uzyskała jednak w biegach mieszanych z udziałem kobiet i mężczyzn.

Na drugim miejscu dzisiaj w Braszowie uplasowała się Catherine Reline z wynikiem 30:14, a trzecie miejsce zdołała utrzymać Joy Cheptoyek (30:34).

Agnes Ngetich to brązowa medalistka tegorocznych Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych, które odbyły się australijskim Bathurst. Na niedawno zakończonych Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Budapeszcie w biegu na 10 000 m zajęła szóste miejsce z rekordem życiowym 31:34.83.