Czwarta odsłona ASICS Novablast wkrótce w sklepach

ASICS Novablast to bardzo dobrze amortyzowana uniwersalna treningówka dla biegaczy o stopie neutralnej. Japońska marka wprowadza na rynek czwartą odsłonę tego modelu, która od poprzedniej różni się m.in. materiałem cholewki oraz ulepszoną pianką. 

Po raz pierwszy Novablast pojawił się na półkach sklepowych w 2020 roku. Szybko zdobył popularność ze względu na swój dynamiczny charakter, chociaż w pierwsza edycja tej treningówki była na bakier ze stabilizacją. W kolejnych wersjach projektanci japońskiej marki wyeliminowali tę wadę i dzisiaj Novablast to bezpieczny i komfortowy but oferujący lekkość wybicia oraz wysoką responsywność.

W klasyfikacji butów biegowych ASICS model Novablast lokuje się w kategorii „Speed”, ale są to buty o innej charakterystyce niż np. Magic Speed, czy Metaspeed. Różni je od nich w zasadzie wszystko, zarówno użyte pianki jak i brak płytki wykonanej z włókna węglowego.

Lekki, ale trochę za wysoki

Novablast 4 jest lekki (260 g), jednak warto zauważyć, że poprzednik był o 7 g lżejszy. Drop pozostał bez zmian (8 mm), za to podeszwa mocno urosła. Trochę nadmiarowo, bo w najwyższym punkcie na wysokości pięty według deklaracji producenta sięga 41,5 mm, a w części przodostopia to 33, 5 mm. To duża modyfikacja, bo w „trójce” było 31 mm z tyłu i 23 mm z przodu.

Chcąc trzymać się przepisów World Athletics dotyczących butów biegowych w oficjalnych zawodach w Novablast 4 się nie pościgamy. Maksymalna wysokość podeszwy regulaminowych butów startowych to 40 mm.

Czwarta edycja butów została wyposażona w nową piankę FF BLAST PLUS ECO, która zapewnia biegaczom odbicie i zaawansowaną responsywność. Została ona wykonana w co najmniej 20% z materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych, jak odpady z przetwarzania trzciny cukrowej. Jak czytamy w komunikacie prasowym, wynika to z coraz większego zaangażowana ASICS w ochronę środowiska.

Nowa cholewka

Największe zmiany w Novablast 4 widzimy w cholewce. Projektanci zdecydowali się na wykorzystanie tkanej cholewki w przeciwieństwie do siateczkowej z poprzedniego modelu, wraz z elastycznym językiem. Dzięki temu poprawić ma się wentylacja i przewiewność stóp biegacza.

Buty ASICS Novablast 4 trafią do sprzedaży 1 grudnia.

Źródło: ASICS, red