Kaczmarek i Nowicki ze Złotymi Kolcami

Natalia Kaczmarek oraz Wojciech Nowicki zdobyli Złote Kolce 2023, najbardziej prestiżową nagrodę w polskiej lekkoatletyce, przyznawaną od 1970 roku przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Przegląd Sportowy. Statuetki wręczono podczas Gali Orlen Złote Kolce Śląskie 2023, która odbyła się w sobotę na Stadionie Śląskim.

Pierwsze Złote Kolce dla Kaczmarek, czwarte dla Nowickiego

Kaczmarek w drodze po zwycięstwo w prestiżowym rankingu trzykrotnie wygrywała mityngi Diamentowej Ligi, a w finale cyklu zajęła drugą lokatę. Imponowała także podczas mistrzostw świata. Na stadionie w Budapeszcie spisywała się znakomicie w każdym z biegów, a w finale finiszowała na drugiej pozycji. Wicemistrzyni świata zakończyła sezon z rekordem życiowym 49.48, czyli drugim rezultatem w historii polskiej lekkoatletyki. Szybciej biegała jedynie legendarna Irena Szewińska.

fot. Marek Biczyk

– Dziękuję za to wyróżnienie, bo wygrać w takim gronie to jest niesamowite uczucie. Ten rok był wyjątkowy, ale wierzę, że następny także taki będzie. Dziękuję trenerowi, fizjoterapeucie, mojej rodzinie, mojemu narzeczonemu, sponsorom i kibicom. Dziękuję, że jesteście ze mną – powiedziała Natalia Kaczmarek.

Na kolejnych miejscach w rankingu uplasowały się Ewa Swoboda, wieloboistka Adrianna Sułek, Anna Kiełbasińska i Pia Skrzyszowska.

W gronie mężczyzn nagrodę podczas Gali Orlen Złote Kolce Śląskie 2023 odebrał wicemistrz świata z Budapesztu w rzucie młotem Wojciech Nowicki. W minionym sezonie oprócz zdobycia srebra globalnego czempionatu polski as rzutu młotem triumfował także w Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 oraz zakończył sezon jako lider światowych tabel z wynikiem 81.92.

fot. Marek Biczyk

– Gratuluję wszystkim wyróżnionym. Bardzo się cieszę, bo to był dla mnie kolejny udany sezon. Nie byłoby tego, gdyby nie wszystkie osoby, które ze mną pracują. Wszystkim bardzo dziękuję, bo bardzo mnie wspierają, podobnie, jak moi sponsorzy. Kolejnym celem są Rzym i Paryż w przyszłym roku. Mam nadzieję, że wszystkim dopisze zdrowie i przywieziemy worek medali – powiedział Wojciech Nowicki odbierając statuetkę Złotych Kolców.

Oprócz laureata w pierwszej piątce rankingu znaleźli się jeszcze młociarz Paweł Fajdek, skoczek o tyczce Piotr Lisek, skoczek wzwyż Norbert Kobielski i sprinter Dominik Kopeć.

Dla Kaczmarek to pierwszy w karierze triumf w rankingu Złotych Kolców. Nowicki najważniejszą nagrodę w polskiej lekkoatletyce odebrał już po raz czwarty (wcześniej triumfował w 2018, 2020 oraz 2021).

Marek Rożej trenerem roku, Zakrzewski największym odkryciem

Szkoleniowiec wicemistrzyni świata w biegu na 400 metrów Natalii Kaczmarek, czyli Marek Rożej został uznany trenerem roku w polskiej lekkoatletyce.

– Chciałbym podziękować kapitule za takie wyróżnienie i docenienie mojej pracy. Wielu moich kolegów też osiąga wielkie sukcesy, więc to wielka sztuka. Od 2016 roku pracuję z Natalią, która w poprzednim cyklu olimpijskim zdobywała medale w sztafetach. W kolejnym zdobywa już medale indywidualnie i mam nadzieję, że zepniemy to klamrą w przyszłym roku w Paryżu – skomentował trener Rożej.

fot. Marek Biczyk

Na początku sierpnia wielkie triumfy święcił Marek Zakrzewski. Sprinter ze Słupska, podopieczny trenera Tomasza Czubaka, wygrał biegi na 100 i 200 metrów podczas mistrzostw Europy U20 w Jerozolimie. Sztuki tej dokonał jako pierwszy europejski junior od przeszło 30 lat! Te sukcesy doceniono podczas Gali Orlen Złote Kolce Śląskie 2023 wręczając młodemu sprinterowi nagrodę w kategorii odkrycie roku.

– Jeszcze przed oficjalnym rozdaniem nagród usłyszałem od jednego z reporterów, że taka nagroda to też odpowiedzialność. Faktycznie tak jest i mam nadzieję, że w kolejnych sezonach nikogo nie zawiodę. I mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej – powiedział 18-letni sprinter.

Podczas lipcowych mistrzostw świata w paralekkoatletyce, które odbyły się w Paryżu, złoty medal okraszony rekordem świata zdobyła Renata Śliwińska i to właśnie kulomiotka z klasy F40 została uznana paralekkoatletą sezonu 2023.

– Ja robię to, bo to kocham. Nie robię tego dla pieniędzy, czy dla sławy. Ta statuetka to wielki honor i motywacja do dalszej ciężkiej pracy. Na pewno na igrzyskach paraolimpijskich też będzie złoto! – powiedziała.

Jóźwik we łzach

Podczas sobotniej gali Związek Lekkiej Atletyki podziękował także za godne reprezentowanie kraju na arenie międzynarodowej Joannie Jóźwik, która kilka miesięcy temu ogłosiła zakończenie kariery sportowej.

– Wiedziałam, że się rozpłaczę, więc nie wiem po co się malowałam. Sport pojawił się u mnie przypadkiem, bo gdybym nie trafiła na odpowiedniego nauczyciela wychowania fizycznego to pewnie by mnie w tym sporcie nie było. Nie wiem co bym robiła, gdybym nie biegała. Sport stał się w pewnym momencie całym moim światem. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które pojawiły się na mojej drodze – mówiła ze sceny Joanna Jóźwik, która w 2014 roku została brązową medalistką mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów, a w 2015 i 2021 zdobywała na tym dystansie medale podczas halowego czempionatu Starego Kontynentu.

Natalia Kaczmarek oraz Adrianna Sułek zostały wyróżnione za ustanowienie w sezonie 2023 rekordów Polski. Specjalne słowa podziękowań podczas Gali Orlen Złote Kolce Śląskie 2023 złożono także na ręce miast, które gościły w minionym sezonie główne imprezy rangi mistrzostw Polski (Toruń, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Włocławek, Lublin oraz Słubice).

Nagrody odebrali przedstawiciele trzech najlepszych klubów drużynowych mistrzostw Polski – AZS AWF Warszawa, AZS UMCS Lublin i AZS Poznań. Statuetka dla najlepszego klubu drużynowych mistrzostw Polski juniorów (U20) powędrowała do przedstawiciela AML-u Słupsk.

Nagrody nie tylko dla sportowców

Podczas gali wręczono nagrody również sponsorom i działaczom, którzy wspierają polską lekką atletykę. Statuetkę odebrał m.in. Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, a także Gzegorz Bałkowiec, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów w firmie Orlen.

Za liczne wydarzenia lekkoatletyczne na Stadionie Śląskim doceniony został również samorząd województwa śląskiego, który otrzymał tytuł promotora polskiej lekkoatletyki. Statuetkę odebrał marszałek Jakub Chełstowski.

Imprezą roku 2023 został Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej zaliczany do prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi. Nie mogło być inaczej, bo śląskie wydarzenie zostało ocenione przez organizatorów serii drugim najlepszym mityngiem na świecie w tym sezonie.

Swoim zaangażowaniem oraz prozawodniczą postawą podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie na miano przyjaciela polskiej lekkoatletyki zapracował sobie szef Centralnego Kolegium Sędziów PZLA Filip Moterski, który również odebrał statuetkę.

Źrodło: PZLA

fot. w nagłówku Marek Biczyk