Ryga 2023. Dwa rekordy świata na 1 milę na ulicy!

Podczas rozegranych dzisiaj pierwszych Mistrzostw Świata w Biegach Ulicznych w Rydze padły dwa rekordy świata na dystansie 1 mili. Autorami okazali się Etiopka Diribe Welteji oraz Amerykanin Hobbs Kessler. Debiutująca w rywalizacji na dystansie mili na ulicy Weronika Lizakowska zajęła trzynaste miejsce. Pechowe, bo pierwsze niedające punktów do rankingu olimpijskiego.

Żelazną faworytką dzisiejszej rywalizacja na dystansie 1 mili na ulicach Rygi była Faith Kipyegon, która w tym roku pobiła rekordy świata kolejno na dystansach 1500 m (3:49.11), 5000 m (14:05.20)  i 1 mili na bieżni (4:07.64). Na sierpniowych lekkoatletycznych mistrzostwach świata Kenijka dzieliła i rządziła. W Budapeszcie wywalczyła dwa złote medale – na 1500 i 5000 m. Poza tym w cuglach wygrała finałową rozgrywkę Diamentowej Ligi na 1500 m.

Pierwsze złoto Welteji okraszone rekordem świata

Faworytka z Kenii w Rydze faktycznie szybko objęła prowadzenie, ale w pogoń za doświadczoną 29-letnią biegaczką ruszyły trzy inne młode zawodniczki –  jej rodaczka Nelly Chepchirchir oraz Etiopki Freweyni Hailu i Diribe Welteji.

Gdy Faith Kipyegon mijała Pomnik Wolności w stolicy Łotwy, atak przypuściła Welteji. Wyprzedziła 8 lat starszą zawodniczkę i nie dała się dogonić. Wpadła jako pierwsza na metę z wynikiem 4:20.98, lepszym od dotychczasowego rekordu świata (4:27.97) ustanowionego w kwietniu przez Amerykankę Nikki Hiltz.

Dla 21-letniej Diribe Welteji to drugi medal mistrzostw świata w karierze. W sierpniu zdobyła srebro na dystansie 1500 m finiszując tuż za plecami… Faith Kipyegon. Kenijka dzisiaj w stolicy Łotwy musiała zadowolić się brązowym medalem (4:24.13), bo przed metą wyprzedziła ją jeszcze Freweyni Hailu z czasem 4:23.06.

Debiutująca w rywalizacji na dystansie mili na ulicy Weronika Lizakowska uzyskała w Rydze czas 4:37.04 i zajęła trzynaste miejsce, pierwsze nie dające punktów do rankingu olimpijskiego. Dwudziesta w tym biegu była Aleksandra Płocińska (4:46.50).

Sensacyjny rekordzista świata

Bieg mężczyzn był bardzo zacięty, w stawce znalazł się dotychczasowy rekordzista świata na 1 mili Samuel Prakel z USA, a także Kenijczyk Reynold Kipkorir Cheruiyot legitymujący się najlepszym wynikiem na milę na stadionie w kategorii U20 (3:48.06). Jednak to nie oni wystąpili dzisiaj w Rydze w rolach głównych.

Na ostatnich metrach na prowadzenie wyszedł Amerykanin Hobbs Kessler, który przekroczył linię mety z wynikiem 3:56.13. Poprawił o pięć sekund należący do Prakela rekord świata na 1 milę na ulicy. Dla 20-latka to w ogóle pierwszy duży sukces w seniorskiej karierze.

Zdobywca drugiego miejsca, Brytyjczyk Callum Elson również cieszył się ze swojego pierwszego medalu mistrzostw świata. Uzyskał wynik 3:56.41 i z Rygi wyjedzie ze srebrem. Podium uzupełnił Samuel Prakel z czasem 3:56:43.

Polacy w rywalizacji mężczyzn na dystansie ulicznej 1 mili byli tylko tłem. Andrzej Kowalczyk był dopiero 27. (4:12.70), a Filip Ostrowski zajął 31. miejsce (4:19.49).