33. Bieg Niepodległości największy w Polsce. Gumkowski i Mazek najlepsi

Do mety 33. Biegu Niepodległości dotarło ponad 13 tysięcy osób, tym samym dzisiejsze zawody w stolicy to największa impreza biegowa w Polsce w tym roku. Najszybciej 10 kilometrową trasę pokonali Szymon Gumkowski i Emilia Mazek.

Od rana w Warszawie panowały niezłe warunki do biegania. Temperatura w granicach 10 stopni Celsjusza i niewielki wiatr zwiastować mogły dobre wyniki na mecie. Bieg ruszył punktualnie o godzinie 11:11, tuż po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Chwilę później aleję Jana Pawła zalała biało-czerwona fala złożona z uczestników.

Jako pierwszy metę 33. Biegu Niepodległości osiągnął Szymon Gumkowski, który uzyskał wynik 30:56. Okazał się lepszy od Tomasza Słupika (31:05) i weterana biegowych imprez Mariusza Giżyńskiego (31:09), który ma na koncie dwa zwycięstwa w historii stołecznego biegu (2010 i 2012).

Wśród kobiet najszybsza była Emilia Mazek z wynikiem 34:12. Podopieczna trenera Janusza Wąsowskiego zdecydowanie wyprzedziła kolejne w stawce Adrianę Kalbarczyk (36:16) i Magdalenę Sudak (36:24).

Zwycięstwo w Biegu Niepodległości musi mieć dla 30-letniej biegaczki pochodzącej z Garwolina wyjątkowy smak. W ostatnich dwóch edycjach tych zawodów Mazek zajmowała miejsca tuż za podium, ale dzisiaj nie miała sobie równych.

Bieg Niepodległości największy w Polsce

33. Bieg Niepodległości z frekwencją 13 091 uczestników jest największą tegoroczną imprezą biegową w Polsce. Dzisiejsze zawody ukończyło aż prawie 4 tysiące osób więcej niż przed rokiem.

Bieg Niepodległości był ostatnią, a zarazem największą imprezą należącą do Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Towarzyszą mu Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Powstania Warszawskiego. Wszystkie wydarzenia wspólnie organizują Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”.

red