Prawie 1,2 tysiąca uczestników weekendowych biegów CITY TRAIL

Na mecie weekendowych (18-19 listopada) biegów w przełajowym cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden we Wrocławiu i Katowicach zameldowało się blisko 1,2 tysiąca biegaczek i biegaczy, z czego ponad 300 to uczestnicy zawodów dziecięco-młodzieżowych. Kolejne biegi w największej w Polsce trailowej serii już 25 listopada w Olsztynie oraz 26 listopada w Gdyni.

Szybkie bieganie we Wrocławiu

W sobotę na trasie we wrocławskim Lesie Osobowickim najszybszym okazał się Dawid Borowski, który 5-kilometrową trasę pokonał w znakomitym czasie 14 minut i 32 sekund. Jako drugi na mecie zameldował się Dariusz Boratyński (14:46), a trzeci był Jakub Tuleja (15:04). Wśród kobiet z dużą przewagą zwyciężyła Martyna Masłowska, z czasem 17:10. To zawodniczka łącząca biegi uliczne z górskimi, złota medalistka Mistrzostw Polski w Biegu Alpejskim 2020. Drugie miejsce wywalczyła Kinga Pietras (18:40), a trzecia była Monika Bereźnicka (również 18:40).

Na ósmej pozycji do mety dotarła Dominika Napieraj – multimedalistka mistrzostw Polski w biegach długich oraz przełajowych, która zakończyła wyczynową karierę, ale nie odwiesiła biegowych butów na kołek.

– Cieszy mnie powrót na trasę w Lesie Osobowickim. Jestem fanką CITY TRAIL od lat i przede wszystkim tęskniłam za spotkaniami z citytrailową ekipą i innymi biegowymi znajomymi. Miałam nieco wątpliwości przed powrotem na zawody, na początku trudno było mi zdjąć z siebie oczekiwania, głównie moje, co do tego jaki poziom sportowy „powinnam” prezentować. Teraz już podchodzę do tego inaczej. Biegam rekreacyjnie dwa razy w tygodniu, chodzę po górach – w tym roku razem z przyjaciółką wystartowałyśmy z projektem zdobycia Korony Gór Polski i żyję aktywnie – tak jak lubię najbardziej. Nie widzę więc powodu, dla którego miałabym rezygnować z czegoś co przez ponad dekadę było moją największą pasją i nadal zajmuje w moim serduchu kawał miejsca – tłumaczyła Dominika Napieraj, czterokrotna zwyciężczyni klasyfikacji generalnej CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden we Wrocławiu.

Warto dodać, że wśród kibiców był specjalista od biegów górskich, od kilku lat będący w światowej elicie – Bartłomiej Przedwojewski​, który trasę CITY TRAIL we Wrocławiu zna z własnego doświadczenia – startował tutaj wielokrotnie.

Linię mety biegu głównego minęło 446 osób. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 220 młodych sportowców. Kolejne zawody w ramach wrocławskiego cyklu są zaplanowane na 16 grudnia.

Kto najlepszy w Katowicach?

W niedzielę na starcie przełajowej „piątki” stanęli biegacze z Katowic. Warunki podczas zawodów były lepsze niż przed miesiącem, kiedy lał deszcz, ale i tym razem pojawienie się na starcie wymagało sporej motywacji – brak słońca i temperatura niewiele powyżej zera raczej nie zachęcały do wyjścia z domu, tymczasem na starcie biegu głównego pojawiło się 412 osób – o 42 więcej niż przed miesiącem. Podobnie, jak w październiku zwycięstwo odniósł Gabriel Kuropatwa, który 5 km pokonał w czasie 16:17. Jako drugi na mecie zameldował się Tomasz Wójcik (16:40), a trzeci był Piotr Treska (16:58).

– Od początku ruszyłem mocno i bez oglądania się na rywali. Cel był jeden – pobiec jak najszybciej. W pojedynkę pokonywałem kolejne kilometry aż do mety nie oddając prowadzenia. Osiągnąłem czas 16:17 i cieszy mnie progres. Myślę, że przy bezpośredniej rywalizacji mogę jeszcze sporo z tego wyniku urwać. Do zobaczenia w grudniu – mówi Gabriel Kuropatwa, zwycięzca niedzielnego biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Katowicach.

Wśród kobiet z dużą przewagą zwyciężyła (po raz drugi w edycji) Agnieszka Gortel-Maciuk, z czasem 18:00. To doświadczona zawodniczka, która od lat regularnie wygrywa na trasie CITY TRAIL w Katowicach. Drugie miejsce wywalczyła Paulina Gaj (18:56), a trzecia była Monika Hałasa (19:16).

Kolejne zawody w ramach katowickiego cyklu są zaplanowane na 17 grudnia.

6 miesięcy, 10 miast, 50 biegów

Biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywają się w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Sezon 2023/2024 to łącznie 50 biegów. Po zakończeniu edycji najszybsze biegaczki i najszybsi biegacze w każdej lokalizacji będą nagrodzeni – w klasyfikacji open oraz wiekowych. Wszyscy, którzy ukończą minimum trzy biegi otrzymają pamiątkowe medale. Wisienką na torcie będzie ogólnopolski bieg finałowy – CITY TRAIL Gold, którego termin i lokalizacja będą podane wkrótce.

Źródło: Fundacja Krok do Natury