CITY TRAIL Poznań i Szczecin: bieganie w świątecznym klimacie

W weekend 9-10 grudnia rozpoczęła się trzecia seria biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w sezonie 2023/2024. Dla poznańskich i szczecińskich biegaczy była to ostatnia okazja do sprawdzenia się na trasach przełajowej „piątki” w tym roku, ale to nie koniec biegania w ramach tego ogólnopolskiego cyklu w 2023. 16 grudnia zaplanowano zawody w Lublinie i Wrocławiu, a 17 grudnia – w Łodzi i Katowicach.

Poznań

Edycja 2023/2024 rozpoczęła się w Poznaniu 30 września 2023 i potrwa do 3 marca 2024. To właśnie wrześniowy bieg przyciągnął najwięcej biegaczy – linię mety minęło wtedy 650 osób, a juniorów było 201. W sobotę – mimo trudnych i niezbyt przyjemnych warunków (śliskie ścieżki, duża wilgotność i brak słońca) na mecie zameldowało się 501 osób. W zawodach dziecięco-młodzieżowych pobiegło 150 młodych sportowców.

W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się szósty zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie w chodzie na 50 km – Łukasz Nowak. Jego wynik to 15:23. Drugie miejsce zajął Jakub Gorzelańczyk (15:49), a trzeci był osiemnastoletni Tomasz Maluśki (15:51).

– Wielkim plusem CITY TRAIL jest to, że praktycznie każdy z pięciu biegów odbywa się w innych warunkach. Dziś jak przystało na grudzień było pięknie tj. śnieżnie, momentami ślisko, co wbrew pozorom też może przynieść wymierne – pozytywne efekty w przygotowaniach do wiosennych startów. Zdaję sobie sprawę, że osoby biegające w kolcach – tak, jak ja mają łatwiej, ale innym na przyszłość polecam nakładki na buty i wtedy zamiast jazdy figurowej jest też super frajda z biegania – nawet na śliskiej nawierzchni – radzi Łukasz Nowak, zwycięzca sobotniego biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Poznaniu.

Wśród kobiet najszybszą była tym razem Paulina Stempniak – tegoroczna mistrzyni Polski juniorek na dystansie 3000m. Jej wynik to 18:59. Drugą lokatę wywalczyła Hanna Jaraszkiewicz (19:25), a trzecia była Hanna Foltyniewicz (19:29).

W męskiej klasyfikacji generalnej nadal wiele może się wydarzyć, bowiem po jednym zwycięstwie mają: Sebastian Nowicki, Wiktor Maćkowiak i Łukasz Nowak. Wśród kobiet dwa razy wygrywała nieobecna tym razem Malwina Misjan i raz sobotnia zwyciężczyni – Paulina Stempniak.

Szczecin

Edycja 2023/2024 rozpoczęła się w Szczecinie 1 października 2023 i potrwa do 4 marca 2024. To właśnie październikowy bieg przyciągnął najwięcej biegaczy – linię mety minęły wtedy 422 osoby, a juniorów było 122. W niedzielę na mecie zameldowały się 303 osoby. W zawodach dziecięco-młodzieżowych pobiegło 89 młodych sportowców.

W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszą okazała się Joanna Woźniak, która w tym sezonie nie ma sobie równych – wygrała każdy z trzech dotychczas rozegranych biegów i jest już pewna wygranej w klasyfikacji generalnej w Szczecinie. Jej niedzielny wynik to 18:58. Drugie miejsce zajęła Ewelina Kowalik (22:03), a trzecia była Wioletta Murawska (23:18).

– Warunki były dziś wymagające, co niestety wpłynęło na frekwencję. Szkoda, bo warto zmierzyć się z trudniejszymi warunkami – mimo słabszego wyniku na mecie, satysfakcja i dobry humor mamy po takim starcie zapewnione. Lubię bezpośrednią rywalizację z zawodniczkami, ale napędza mnie także rywalizacja z mężczyznami, a na CITY TRAIL jest to przede wszystkim chęć poprawiania własnych rezultatów uzyskanych na tej trasie. Mam nadzieję, że uda mi się pojawić na biegach w lutym oraz marcu i powalczyć o rekord trasy – mówi Joanna Woźniak, zwyciężczyni niedzielnego biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Szczecinie

W męskiej rywalizacji najszybszy był tym razem Stanisław Golański, z wynikiem 18:07. Drugie miejsce zajął Artur Karcz (18:19), a trzeci był Przemysław Żabicki (18:27). W męskiej klasyfikacji generalnej nadal wiele może się wydarzyć, bo każdy z trzech biegów wygrał inny zawodnik. W niedzielę był to wspomniany Stanisław Golański, w październiku – Szymon Belgrau, a w listopadzie – Artur Olejarz.

W najbliższy weekend aż cztery biegi

Przed biegaczami startującymi w poznańskich i szczecińskich zawodach CITY TRAIL dłuższa, bo niemal dwumiesięczna przerwa – czwarty bieg sezonu 2023/2024 w Poznaniu jest zaplanowany na 3 lutego 2024, natomiast w Szczecinie – na 4 lutego 2024. Natomiast w najbliższy weekend – 16 i 17 grudnia zaplanowano aż cztery biegi pod szyldem CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden – w Lublinie, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach.

Aby ukończyć cykl Grand Prix, a zatem otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o jak najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej lub wiekowej należy pobiec minimum 3 razy (do „generalki” liczą się 3 najlepsze biegi).

Źródło: Fundacja Krok do Natury