Konieczek i Dworczak poprawili halowe rekordy Polski na 5000 metrów

Znakomicie podczas mityngu w Bostonie spisali się Alicja Konieczek i Nikodem Dworczak. Oboje w debiucie poprawili halowe rekordy Polski na dystansie 5000 m, który dość rzadko rozgrywany jest pod dachem.

Konieczek szybsza od Dudek

Alicja Konieczek pobiegła w pierwszej serii i zawody ukończyła jako dwunasta. Uzyskała wynik 15:34.74, lepszy o ponad 5 sekund od dotychczasowego rekordu kraju (15:40.41) ustanowionego przed rokiem na tej samej bieżni w Bostonie przez Zofię Dudek (Polonia Warszawa).

Pierwszą serię zwyciężyła Parker Valby (14:56.11), która tryumfowała również w klasyfikacji generalnej. Druga była Andrea Rodenfels (15:03.97), a trzecia Ella Donaghu (15:16.97). W generalce Konieczek uplasowała się również na dwunastej pozycji.

Alicja Konieczek to 29-letnia zawodniczka OŚ AZS Poznań. Głośno o niej zrobiło się w 2019 roku, gdy w spektakularny sposób wygrała złoty medal na dystansie 3000 m z przeszkodami na 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu.

15-letni rekord Polski pobity

Z kolei w siódmej serii rywalizacji mężczyzn pobiegł Nikodem Dworczak. 25-letni zawodnik WMLKS Nadodrze Powodowo w halowym debiucie na dystansie 5000 m uzyskał wynik 14:05.45. O prawie 4 sekundy poprawił rekord Polski (14:09.89) ustanowiony przez Artura Kerna również w Bostonie w marcu 2007 roku.

Serię wygrał Ryan Hartman z czasem 13:54.41 przed Rykerem Holtzenem (13:57.91) i Patrickiem Cullenem (13:58.66). Polak zajął siódme miejsce. W klasyfikacji generalnej tryumfował Graham Blanks (13:03.78). Dworczak został sklasyfikowany na 110. pozycji.