Kaczmarek szybsza od Szewińskiej! Na ten wynik czekaliśmy 49 lat

Natalia Kaczmarek wygrała bieg na 300 m w Potchefstroom i z wynikiem 35,52 pobiła nieoficjalny rekord kraju. 26-letnia biegaczka o 0,18 sekundy poprawiła wynik Ireny Szewińskiej uzyskany przez nią 49 lat temu! Do nieoficjalnego rekordu Europy na stadionie Brytyjki Kathy Cook Polce zabrakło zaledwie 0,06 sekundy.

Kaczmarek wzięła udział we wtorek (30 stycznia) w mityngu ACNW League, który odbył się na stadionie McArthur w Potchefstroom. Polka wygrała bieg na 300 m z wynikiem 35,52 i poprawiła nieoficjalny rekord Polski.  Jak poinformował Tomasz Spodenkiewicz, statystyk sportowy prowadzący w serwisie X profil Atheltics News, dzisiejszy wynik Kaczmarek jest ósmym czasem w światowych tabelach historycznych na dystansie 300 m.

– Do nieoficjalnego absolutnego rekordu Europy Iriny Priwałowej sprzed 31 lat zabrakło 0.07 s, do nieoficjalnego rekordu Europy na stadionie (Brytyjki Kathy Cook sprzed 40 lat) – 6 setnych. Szczyt formy Kaczmarek ma przyjść za pół roku, na igrzyska w Paryżu – napisał Tomasz Spodenkiewicz.

Mocna Kaczmarek

Kaczmarek w Republice Południowej Afryki przygotowuje się do najważniejszych startów w tym sezonie. Na początku roku jest w znakomitej formie. W sobotę Polka świetnie spisała się na mityngu w Pretorii, gdzie na 200 metrów uzyskała czas 23.05, czyli drugi wynik w karierze. Rekord życiowy ustanowiła natomiast na krótszym dystansie. Setkę pokonała, przy wietrze wiejącym w plecy z mocą 1,2 m/s, w 11.54. Oba biegi zakończyły się zwycięstwami naszej zawodniczki.

Urodzona w Drezdenku wicemistrzyni świata w biegu na 400 m zrezygnowała ze startów w sezonie halowym i zamierza w całości skupić się na przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W stolicy Francji Polka będzie jedną z faworytek do indywidualnego medalu na dystansie jednego okrążenia. Przypomnijmy, że w 2021 roku w Tokio podopieczna Marka Rożeja sięgnęła po złoto w sztafecie mieszanej i srebro w sztafecie pań na dystansie 400 m.

red, pzla.pl

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk