Maraton w Dubaju z najlepszym debiutem kobiety w historii

25-letnia Tigist Ketema od niedzieli (7 stycznia) jest autorką najlepszego debiutu w historii na dystansie maratonu. Etiopka wygrała bieg w Dubaju z czasem 2:16:07. Wśród mężczyzn zwyciężył jej rodak Addisu Gobena, który w ten sposób również udanie rozpoczął maratońską karierę.

Maraton w Dubaju słynie z dwóch rzeczy – superszybkiej trasy i wysokich nagród finansowych. Zwycięzcy biegu zainkasują po 80 tysięcy dolarów. Za drugie miejsce organizatorzy wypłacą po 40 tysięcy dolarów, a za trzecie po 20 tysięcy dolarów. Łączna pula nagród wynosi ponad 330 tysięcy dolarów.

Niesamowita Ketema

Do tej pory najlepszą debiutantką w historii na dystansie maratonu była inna Etiopka Letesenbet Gidey, która w 2022 roku w Walencji finiszowała z czasem 2:16:49. Dzisiaj na płaskiej trasie prowadzącej głównie wzdłuż Jumeirah Beach Road w Dubaju Ketema pobiegła sporo szybciej i finiszowała z wynikiem 2:16:07, lepszym od rekordu imprezy o ponad minutę.

Dotychczas Etiopka specjalizowała się w biegach na 800 m. W 2016 roku w Bydgoszczy na tym dystansie zdobyła brązowy medal mistrzostw świata U-20. Rok później w Algierii została młodzieżową mistrzynią Afryki.

Zaledwie 18 miesięcy temu czas Ketemy byłby również rekordem Etiopii, ale teraz jest właścicielką trzeciego najlepszego wyniku w historii swojego kraju, za rekordzistką świata Tigist Assefa i mistrzynią świata Amane Beriso. Obie są partnerkami treningowymi Ketemy.

– Byłam przerażona tym dystansem przed swoim pierwszym maratonem, ale teraz zastanawiam się dlaczego – powiedziała Tigist Ketema, której wynik z Dubaju to ósmy rezultat na maratońskiej liście wszech czasów.

Kolejne miejsca na podium w Dubaju zajęły Etiopki Dera Dida i Ruti Aga, które w ubiegłym roku zajęły tu pierwsze i drugie miejsce. Pierwsza z nich z wynikiem 2:18:09 wyrównała dzisiaj swój rekord życiowy, a druga poprawiła swój najlepszy czas o 5 sekund (2:19:29).

Etiopski dynamit

Bieg mężczyzn niespodziewanie wygrał młodziutki, zaledwie 19-letni Addisu Gobena. Debutujący w maratonie Etiopczyk w końcówce odskoczył od rywali i wygrał z czasem 2:05:01. Na mecie wyprzedził swoich rodaków Lemiego Dumechę (2:05:20) i Dejenę Megersę (2:05:42).

Co ciekawe, Gobena jest siostrzeńcem Ruti Agi, drugiej zawodniczki w biegu kobiet. Zaczął swoją karierę w lekkoatletyce jako oszczepnik, ale szybko odkrył swój talent do biegania długodystansowego. Do dzisiaj jedynym znanym osiągnięciem Etiopczyka było trzecie miejsce na półmaratonie w Delhi, który odbył się trzy miesiące temu (1:00:51).

Źródło: World Athletics, red