Na rynek wkracza METASPEED PARIS. Nowa ultralekka startówka ASICS

Na rynku debiutuje nowa wersja ultralekkich karbonowych startówek ASICS, które otrzymały nazwę METASPEED PARIS. Wyróżnia ją lżejsza i bardziej sprężysta pianka FF Blast Turbo Plus, zmodyfikowana cholewka oraz szersza płytka węglowa na całej długości w przedniej części buta. Nowy model trafi do sprzedaży 4 marca, kosztować będzie 1179 złotych. 

Jak podaje ASICS w komunikacie prasowym, METASPEED PARIS to efekt rygorystycznego procesu projektowania i testowania prowadzonego przez Instytut Nauki i Sportu w Kobe. Wzięło w nim udział ponad 100  zawodników z całego świata, którzy na bieżąco przekazywali swoje uwagi i wskazówki.

Nowa pianka i cholewka

Nową startówkę ASICS wyróżnia nowa pianka FF Blast Turbo Plus, która jest 8% lżejsza i 6% bardziej miękka od tej wykorzystywanej dotychczas. W podeszwie środkowej modelu Sky znalazło się jej o 12%, a w Edge aż 20% więcej niż w poprzedniku. Przełożyło się to na zwiększenie grubości podeszwy o 0,5 mm (34,5 mm z przodu i 39,5 mm z tyłu).

Mimo, że pianki jest więcej, to projektantom ASICS udało się zmniejszyć wagę buta. W wersji METASPEED PARIS to 183 g (w rozmiarze 9 US), aż o 22 g mniej w porównaniu z wersją METASPEED +. Wpływ na niższą wagę buta ma również nowa cholewka Motion Wrap Upper 2.0, która jest lżejsza i o 8% bardziej oddychająca niż w poprzedniej wersji.

Kolejnym znaczącym ulepszeniem w METASPEED PARIS jest poszerzenie karbonowej płytki na całej długości w przedniej części buta. Celem tego zabiegu było poprawienie dynamiki podczas wybicia z palców.

Z lewej strony model Sky, z prawej Edge (materiały ASICS)

Tak jak do tej pory startówka METASPEED będzie dostępna w dwóch wariantach – Sky i Edge, które odpowiadają różnym stylom biegania. Pierwszy z nich dla zawodników, którzy zwiększają prędkość wydłużając krok, a drugi dla biegaczy bazujących na wysokiej kadencji kroków.

Nowicki testował

Wśród sportowców testujących METASPEED PARIS znalazł się Adam Nowicki, jeden z czołowych polskich maratończyków legitymujący się rekordem życiowym 2:09:48.

– Miałem okazję już biegać w tych butach i pierwsze odczucia są bardzo dobre! Czuć, że są wyraźnie lżejsze i mam wrażenie, że nowa pianka FF Blast Turbo Plus, wraz z płytką karbonową, „oddaje” więcej energii. Dodałbym, że buty są bardzo komfortowe, co sprawia, że szybciej jestem w stanie dojść do siebie po pokonaniu dystansu maratońskiego – powiedział Adam Nowicki cytowany w komunikacie prasowym ambasador ASICS.

Najnowsze modele z linii METASPEED będą dostępne w sprzedaży od 4 marca na ASICS.com, Sklepbiegacza.pl i Natural-born-runners.pl.

Źródło: ASICS, red