W niedzielę w Poznaniu 20. urodziny Recordowej Dziesiątki

Już w najbliższą niedzielę (17 marca) odbędzie się jubileuszowa 20. edycja Recordowej Dziesiątki. Blisko 4 tysiące zawodników z całego kraju wybiegnie na ulice Poznania, aby sportowo powitać wiosnę i rozpocząć sezon biegowy. Dzień wcześniej odbędzie się Nocna Recordowa Piątka. 

W Poznaniu tradycyjnie ścigać będą się zaawansowani amatorzy i wyczynowcy. W ubiegłym roku z barierą 35 minut uporało się ponad 130 zawodników, a przed upływem 40 minut na metę wpadło prawie 600 osób. Organizatorzy awizują start polskiej czołówki.

Zalewski wygra trzeci raz z rzędu?

Wśród elity kobiet należy zwrócić uwagę na Sabinę Jarząbek aktualną mistrzynię Polski na dystansach 5 km i 10 km oraz na Monikę Kaczmarek, brązową medalistkę MP na 5 km (z 2018 roku), to trzecia zawodniczka ostatniej edycji Recordowej Dziesiątki.

Tym dwóm biegaczkom może również zagrozić utytułowana olimpijka Iwona Bernardelli, wielokrotna złota medalistka Wojskowych Mistrzostw Świata i Europy oraz sześciokrotna mistrzyni Polski na dystansach od 5 do 10 km. Rekordzistką biegu jest Izabela Paszkiewicz z czasem 32:20 ustanowionym w 2022 roku.

fot. Tomasz Szwajkowski

Wśród mężczyzn żelaznym faworytem jest Krystian Zalewski, który wygrał dwie ostatnie edycje Recordowej Dziesiątki. Przed rokiem z czasem 28:54 ustanowił rekord imprezy. Poza biegaczem z Goleniowa w stawce jest również Andrzej Rogiewicz który ostatnio ma znakomitą serię zwycięstw, doskonale znany w Poznaniu olimpijczyk Łukasz Nowak, a także Szymon Kulka, który na ulicy 10 km w karierze biegał już w 29:12. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że było to 7 lat temu.

Do rywalizacji również z pewnością włączy się Adam Głogowski, aktualny mistrz Polski w półmaratonie oraz brązowy medalista mistrzostw Polski na 5 km z 2022 roku, a także Michał Groberski, który niedawno z wynikiem 7:45.70 w biegu na 3000 metrów wskoczył na drugie miejsce tuż za rekordowym wynikiem Bronisława Malinowskiego.

Start biegu głównego nastąpi o godzinie 12:00 z ul. Abpa Baraniaka. Uczestnicy pobiegną w kierunku Ronda Rataje, następnie ulicą Kórnicką skierują się na Garbary by powracając Mostem Rocha skierować się na Rondo Śródka i wrócić na tor regatowy Malta.

Biegacze wystartują w systemie falowym a na trasie będą również pacemakerzy pomagający złamać granice czasowe 40, 45, 50, 55 i 60 minut. Na wszystkich zawodników na mecie czekać będą okazałe medale w kształcie heksagonu wręczane według zajętych miejsc w kolorze złotym dla pierwszych 100 osób, w kolorze srebrnym dla kolejnych 400 i od miejsca 501 w kolorze brązowym.

Będzie też Nocna Recordowa Piątka

Organizatorzy podobnie jak rok temu przygotowali dla chętnych dodatkową atrakcję w postaci biegu Nocna Recordowa Piątka, który rozegrany będzie dzień wcześniej, w sobotę 16 marca o godzinie 18:00.

– Dystans 5 kilometrów szczególnie lubiany jest przez kobiety i osoby, które jeszcze wahają się przed startem na 10 kilometrów. Będą również osoby biegnące na obu dystansach, dla nich przewidzieliśmy specjalną klasyfikację z nagrodami – mówi Artur Kujawiński, dyrektor biegu.

Powracają również biegi dziecięce, które rozegrywane będą od samego rana na odcinku ostatniego kilometra biegu Recordowa Dziesiątka.

Co roku Poznań na rozpoczęciu sezonu biegowego gości znakomitych olimpijczyków, mistrzów Polski oraz rekordzistów kraju. Aby mentalnie dopomóc uczestnikom Recordowej Dziesiątki w udanym starcie i ustanowieniu wielu osobistych rekordów życiowych specjalnym starterem będzie znakomity sprinter, olimpijczyk i rekordzista Polski na 200 m z fenomenalnym czasem 19.98 – Marcin Urbaś. A to oznacza, że będzie również łowił talenty wśród dzieci z biegów dziecięcych, gdyż jego Akademia Lekkoatletyczna objęła patronatem dziecięce wydarzenie sportowe.

Źródło: Recordowa Dziesiątka

fot. w nagłówku Tomasz Szwajkowski